KANSER 2018 YILINDA 10 MİLYON CAN ALABİLİR

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) 2018 yılıyla ilgili yayınladığı raporda 18.1 milyon kanser vakasından 9.6 milyonunun ölümle sonuçlanabileceğini açıkladı.Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde görünen kanser vakaları ise Akciğer,Prostat ve Kolorektal olarak görünüyor.

KANSER 2018 YILINDA 10 MİLYON CAN ALABİLİR
KANSER 2018 YILINDA 10 MİLYON CAN ALABİLİR Neco Yarıcı
Advert

KAYNAK: tr.euronews.com

Kanser hastalığının erken teşhis ve tedavi yöntemlerdeki gelişmelere rağmen bu yıl yaklaşık 10 milyon insanın ölümüne yol açabileceğini kaydeden IARC, 6 yıl önce yayınladığı son raporda 14.1 milyon kanser vakasından 8.2 milyonunun ölümle sonuçlandığını duyurmuştu.

Ülkemizde özellikle Karadeniz Bölgesinde görünen kanser vakaları ise Akciğer,Prostat ve Kolorektal olarak görünüyor.

 

IARC Müdürü Christopher Wild, söz konusu rakamların kanserle mücadele konusunda yapılması gereken birçok eksikliği ortaya koyduğunu söyledi. Wild, ayrıca kanseri önleme noktasında egzersiz yapmanın, sigarayı bırakmanın ve doğru beslenmenin bazı kanser türlerinde belirli oranda bir düşüş sağladığına dikkat çekti.

Kadınlarda akciğer kanser oranı yükseliyor

Araştırmada her 5 erkekten ve her 6 kadından birinde kanser vakasına rastlanabileceğine dikkat çekildi.

Raporda 1. 8 milyon insanın ölümüne sebep olan akciğer kanseri en fazla ölüme neden olan kanser türü olarak kayıtlara geçti. Kadınlarda görülen ve giderek artan meme kanserinin en çok ölüme yol açan ikin kanser türü olduğu belirtildi.

Akciğer kanserine yakalanan kadın sayısındaki artış ise dikkat çekti. Kadınların sigara kullanım oranı ile paralellik gösteren akciğer kanserindeki artışın; Danimarka, Hollanda, Çin ve Yeni Zelanda dahil 28 ülkede kadınlarda görülen kanser ölümlerinin en önemli sebebi olduğu belirtildi.

2040 yılına 29 milyon kanser vakası görülebilir

IARC'ın Kanser İzleme Yetkilisi Freddie Bray, fiziksel aktivitelere ve egzersizlere daha az vakit ayıran kilolu insanlarda kolon kanseri riskinin arttığına dikkat çekti. Bray ayrıca büyük bir halk sağlığı sorunu haline gelen kanserle ilgili yapılan çalışmalardaki göstergelerin 2040 yılına kadar yılda 29 milyon yeni vaka ile karşı karşıya kalabileceğimizi ortaya koyduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise 21. yüzyılda kanserin önde gelen ölüm nedenlerinden biri olabileceğine dikkat çekmişti. Örgüt son yayınladığı raporda, erken teşhis ve tedavi yöntemlerinin oldukça ilerlediği Avrupa'da, kanser vakalarının sayısının arttığını ancak hastalığa bağlı ölüm oranlarında düşüş olduğunu açıkladı.

Kanser araştırması: Erkek hastalarda tanı geç evrelerde konuyor, ölüm riski daha fazla

Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu erkek hastalarda kanser teşhisinin daha geç evrelerde yapılmasından dolayı ölüm riskinin daha fazla olduğunu söyledi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, '4 Şubat Dünya Kanser Günü' kapsamında kanser hastalığına ilişkin topladıkları bilgileri paylaştı.

Üniversite hastanesinde 1992-2017 yılları arasında 117 bin 139 kanser verisinin toplandığını belirten Haydaroğlu, teşhis yapılmasının ardından hastanın 10 yıl daha yaşama ihtimalinin kadınlarda yüzde 61, erkeklerde ise yüzde 37 olduğunu açıkladı.

Erkeklerde en fazla görülen akciğer kanseri

Haydaroğlu, erkeklerde teşhisin daha geç yapılması ve yaşam oranının daha kısa olması konusunda, "Bunun en önemli nedeni erkeklerde en fazla akciğer kanseri görülmesidir. Akciğer kanseri sigara kullanımıyla ilişkilidir. Israrla sigara içen hastalarda akciğer kanseriyle beraber görülen farklı kanserler diğer solunum yolu ve mesane kanserleridir." dedi.

Prof. Dr. Haydorğlu ayrıca, erkeklerde en fazla görülen ikinci kanser türünün prostat kanseri olduğunu, ancak bu durumda erken teşhis oranının yüzde 70'lere ulaştığını belirtti.

Kanserli kadınlar erkeklere göre daha uzun yaşıyor

Diğer yandan kadınlarda görülen kanser hastalıklarının en çok tiroid ve meme kanseri olduğunu da söyleyen Haydaroğlu, bu kanser türlerinde sağ kalma ihtimalinin diğerlerine göre en yüksek seviyede olduğunu kaydetti.

 

Haydaroğlu'nun açıklamalarındaki bir diğer bilgi ise yıllara göre kanser görülme oranlarındaki doğrusal artış oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RİZE'NİN “EN”LERİ – 2019
RİZE'NİN “EN”LERİ – 2019
ARTVİN-RİZE HAVALİMANI GÖRSELİ YAYINLANDI
ARTVİN-RİZE HAVALİMANI GÖRSELİ YAYINLANDI