BAHARLA BİRLİKTE GERİ GELDİLER

Baharın gelişi ve havaların ısınması ile birlikte ülke’nin tüm bölgelerin de kene vakaları artmaya başladı. Bir çok sağlık kuruluşu da bu konu ile ilgili vatandaşları uyarıyor.

BAHARLA BİRLİKTE GERİ GELDİLER
BAHARLA BİRLİKTE GERİ GELDİLER Neco Yarıcı
Advert

HER KENE ZARARLIMIDIR?

Yetkililer; dünyada 800 civarında türü olan kenelerden 7 ila 8’inde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı virüsü tespit edildiğinisöylüyor. Bunların içerisinde en tehlikeli olan ''hyalomma marginatum”dur. Şehir merkezlerinde ise kene  yapışması şikayeti ile gelen hastaların çoğunda kaplumbağa kenesi görülmektedir. Bu keneler, zararsızdır. Fakat yinede dikkatli olunması gerekir. 

 

KENE’DEN NASIL KORUNMALIYIZ?

 

Kene riski olan yerlerde bulunulduğunda vücudu tamamen örtecek giysiler giyilmeli ve açık renkli elbiseler tercih edilmelidir. Kenelerin vücuda girebileceği açıklıkların kapatılması önemlidir. Vücut kene yönünden sık sık kontrol edilmeli, kene varsa, bir pens veya cımbızla, kene deriye yapıştığı yerden tutulup sağa sola oynatılarak çivi çıkarır gibi çıkarılmalıdır. Kene vücuttan ne kadar kısa sürede çıkarılırsa hastalık riski de o kadar azalmaktadır. Vücuttan uzaklaştırılan keneler çamaşır suyu, alkol veya insektisit içine atılarak öldürülmelidir. Vücut üzerindeki keneler öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla üzerilerine sigara basmak veya kolonya ve gaz yağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır. İnsanların veya hayvanların kanlarına korunmasız temas edilmemelidir."

 

DOĞU KARADENİZ’DE EN ZARARLI KENELER NEREDE?

 

Geçtiğimiz yıllarda doğu karadenizde bir çok kene yapışması vakası oluştu, fakat ORDU ili haricinde daha henüz (kkka) hastalığından ölüm gerçekleşmedi. Uzmanlar ARTVİN,ORDU ve GÜMÜŞHANE illerinde bulunan kenelerin (kkka) riskini daha fazla taşıyabileceğini belirtiyor. RİZE ve ilçelerinde ise çokça vaka olmasına rağmen henüz bu hastalıktan ötürü ölen olmadığı biliniyor.

kene rize kene
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR