BEKAROĞLU;ÇAYDA EMEK SÖMÜRÜLÜYOR

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, çayda vahşi kapitalizm uygulandığını, çay üreticilerinin alın terinin karşılığını alamadığını, bu şekilde emeğinin sömürüldüğünü belirtti.

BEKAROĞLU;ÇAYDA EMEK SÖMÜRÜLÜYOR
BEKAROĞLU;ÇAYDA EMEK SÖMÜRÜLÜYOR Neco Yarıcı
Advert

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, çayda vahşi kapitalizm uygulandığını, çay üreticilerinin alın terinin karşılığını alamadığını, bu şekilde emeğinin sömürüldüğünü belirterek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin cevaplaması istemiyle TBMM'ye yazılı soru önergesi verdi. 1984 yılında çay sektörünün özele açıldığını hatırlatan Bekaroğlu, bu tarihten itibaren ÇAYKUR ile birlikte faaliyet gösteren özel şirketlerinin birçoğunun, çay tarımı ile geçimini temin eden yaklaşık 210 bin aileye; alın terinin karşılığını vermek yerine, düşük fiyatla yaş çayı almak, alacaklarını geç ödemek gibi yöntemlerle mağduriyet yaşattığını ifade etti.

VAHŞİ KAPİTALİZMİN  KURALLARI İŞLİYOR

Doğu Karadeniz Bölgesindeki büyük bir nüfusu ilgilendiren çay sektörünün, üreticiyi koruyan bir yasasının olmayışı nedeniyle ‘vahşi kapitalizm’ kurallarının işlemekte olduğunu belirten Bekaroğlu, “Çay üreticileri, denetimsiz serbest piyasa koşulları altında ezilmekte, emeği ve alın teri sömürülmektedir.”  dedi.

 

Çayda vahşi kapitalizm var

YAŞ ÇAYIN YARISI DEVLETİ İLGİLENDİRMİYOR MU?

ÇAYKUR’un alım fiyatı olan 2,90 TL’nin yarı fiyatına yaş çayı üreticiden almakta olduğunu, 1 yıl vadeli ödeme yapacağını duyurduğunu hatırlatan Bekaroğlu, "Bugün özel sektörün alım fiyatı 1,80 TL’ye kadar düşmüştür. ÇAYKUR’un kontenjan uygulaması devam ettikçe özel sektör yaş çay fiyatını daha da düşürmektedir. Çayını bekletme imkânı olmayan üreticileri, özel sektörün bu fırsatçılığı karşısında koruyan bir mekanizma bulunmamaktadır. 2010 yılında günlük 6.735 ton olan ÇAYKUR’un yaş çay işleme kapasitesi yıllar itibariyle artarak bugün 9.085 ton’a yükselmiş olmasına karşın, yaş çay alım oranlarına bakıldığında ÇAYKUR’un artan kapasitesi oranında yaş çay alımını artırmadığı, yaş çay sezonunun başlamasıyla birlikte kontenjan getirerek üreticiyi özel sektörün insafına terk ettiği görülmektedir. 2018 yılında ÇAYKUR 732.535 ton, özel sektör toplamı ise 741.692 ton yaş çay alımı gerçekleştirmiştir.” dedi.

BAKAN PAKDEMİRLİ’YE  SORU YÖNELTTİ

ÇAYKUR’un kapasitesini tam olarak kullanmamak için günlük kontenjan uygulaması yaptığı, daha fazla çay alma imkânı olmasına rağmen bunu yapmayarak üreticiyi özel sektöre mahkûm bıraktığı şeklindeki haberlerin emeği sömürülen bölge halkını ayrıca rahatsız ettiğini kaydeden CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Bölgedeki 1 milyon nüfusun geçim  kaynağı durumundaki çayın diğer 50’si ile devletin ilgilenmediği düşünülmektedir.” diyerek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye şu soruları yöneltti: ÇAYKUR günlük 9.085 ton olan yaş çay işleme kapasitesinin ne kadarını kullanmaktadır? ÇAYKUR 2010 yılından bu yana kapasitesini 35 oranında artırdığı halde yaş çay alım miktarı neden aynı oranda artmamaktadır? ”

HABER: GÜNEBAKIŞ GAZETESİ

Gültekin SADIKOĞLU

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR