GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE YAŞ ÇAY ANALİZİ

Yıllar Önce 1 Kg Yaş ÇAY Parasıyla 1 Kg ET Alınırken, Şimdi Ancak 1 Kg OT Alınabiliyor !....

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE YAŞ ÇAY ANALİZİ
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE YAŞ ÇAY ANALİZİ Neco Yarıcı
Advert

1960'lı yıllarda, hiç unutmuyorum. ''BİR KİLO YAŞ ÇAY PARASIYLA, BİR KİLO ET ALABİLİRKEN, ŞİMDİLERDE, BİR KİLO YAŞ ÇAY PARASIYLA, BİR KİLO OT ALINAMIYOR.'' Nereden nereye? Ve şu anda, ülkemize, her yıl yaklaşık 60.000 ton da kuru çay, kaçak yollarla giriyor. Ne hazin bir tablo?


OKUR MEKTUBU

    Yazdığım yazılar konusunda olumlu olumsuz birçok eleştiri alırım.

Şunun bilinmesini isterim içeriğinde hakaret olmamak kaydıyla her eleştiriye her zaman açık birisiyim. Olumsuz bir haber veya yazıya karşı nasıl memnun olmuyorsak, olumlu bir eleştiri olduğun da da güzel bir haber daha yapmanın hazzıyla herkes gibi bende mutlu olurum.

    Bugün bölgemizin eğitim camiasında çok emeği geçen işin uzmanı eğitimci bir hocadan hem de Prof.den mektup almak iftar beklerken iyi geldi.


YAŞ ÇAY ile ilgili görsel sonucu

 

Önceki yıllarda KTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyeliği, Hidrolik Ana Bilim Dalı Başkanlığı ve RTEÜ Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü de yapmış olan emekli hocamız Prof.Dr. Hızır Önsoy’dan Rize hakkında bir mektup aldım.

     Tanımayanlar için söylüyorum Hızır Önsoy Hoca SU konusunda dünyadaKariyer ve bilgi birikimi sahibi üç beş bilim adamından birisidir. Rize aşığı Önsoy’un mektubu Rize için önemli olduğu için sütunuma almakta fayda gördüm.

     ‘’ Kardeşimİsmet Bey;

Yeşiliyle mavisinin, dağıyla denizinin bütünleştiği Zümrüt Rize'mizin üç esas ayağı vardır.

1. RTE ÜNİVERSİTESİ 

2. ÇAY SEKTÖRÜ VE ÇAYKUR

3. ÇAYKUR RİZE SPOR

Bunların sağlam ve güçlü olması, Rize'mizin gücünü ifade eder.Ä°lgili resim

 

Son günlerde, kampanyada olduğumuzdan dolayı, çay sektöründe büyük tartışmalar oluyor. Bütün kurum ve ilgililer, bir araya gelip de, birlik sağlayamadıklarından dolayı, hiç bir sonuca varılamıyor. Bu da beni, bir Rizeli olarak çok üzüyor. 

1960'lı yıllarda, hiç unutmuyorum. ''BİR KİLO YAŞ ÇAY PARASIYLA, BİR KİLO ET ALABİLİRKEN, ŞİMDİLERDE, BİR KİLO YAŞ ÇAY PARASIYLA, BİR KİLO OT ALINAMIYOR.''

Nereden nereye? Ve şu anda, ülkemize, her yıl yaklaşık 60.000 ton da kuru çay, kaçak yollarla giriyor. Ne hazin bir tablo?

Aslında, Rize'mizin bütün sorunları o kadar belirgin ve ortada ki, herkes, ''BENİM DEDİĞİM DOĞRU'' diye ısrar edince, sonuca varılamıyor.

Uzun yıllardan bu yana, ısrarla belirttiğim gibi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan, ilgililerden oluşturulacak bir ''RİZE KALKINMA KONSEYİ'' bütün bu sorunları tartışıp, sonuca varabilecek kapasitede olacağını ifade etmek istiyorum.

Sizin, ısrarla, doğru bir şekilde sürdürmekte olduğunuz azimli faaliyetinizi, gönülden kutluyorum.

İyi ramazanlar. Selamlar.

İsmet Kösoğlu

Prof. Dr. Hızır ÖNSOY

YAŞ ÇAY 1 KG ÇAY Prof. Dr. Hızır ÖNSOY İsmet Kösoğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR