YAPAY DEĞİL DOĞAL "TUNCA "DUTXE" TABİAT PARKI

Rize'nin Ardeşen ilçesinde bulunan Tunca "DUTXE" Vadisi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından "tabiat parkı" ilan edildikten sonra doğa tutkunlarının yeni adresi haline geldi.

YAPAY DEĞİL DOĞAL
YAPAY DEĞİL DOĞAL Neco Yarıcı
Advert

HABER: NECO YARICI TURKLAZ.COM

Ardeşen ilçesinde bulunan Tunca "DUTXE" Vadisi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından "tabiat parkı" ilan edilmesinin ardından doğa tutkunlarının yeni adresi oldu. Tunca Tabiat Parkı'nın Rize'nin ilk, Türkiye'nin187. tabiat parkı olduğunu belirtildi.

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, açık hava ve doğa

Beldenin hemen alt bölümünden geçen Tunca deresinin yanında yapılan dre ağzı tesisi tamamen tamamlanmamasına rağmen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oldu.Dere içi tesisinde 1 adet çok amaçlı halı saha,1 adet köprü,2 adet taş köprü,dinlenme yerleri bulunmakta.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, açık hava, su ve doğa

 

 

Tunca Tabiat Parkı'nın 4 bin 82 hektar alanı kapsadığını ifade eden Bulut, ''Doğa turizmi, eko turizm ve bölgenin kalkınması için önemli bir alan.Tabiat parkı, bakir bitki örtüsü, manzarası, buzul gölleri ve doğal yaşlı ormanları ile eşsiz bir kaynak. Yüzyıllardır oluşan buzul göllerinin envanteri belki de tabiat parkı ile birlikte ortaya çıkacak, turizmin ve insanların hizmetine sunulacak'' 

Görüntünün olası içeriği: ağaç, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: ağaç, bitki, açık hava ve doğa

 

''Park çok önemli yaban hayatını barındırıyor. Bölgenin tabiat parkı ilan edilmesiyle koruma ve kontrol faaliyetleri artacak, bunun kaçak avcılığı engelleyeceği  boz ayı, karaca, çengel boynuzlu dağ keçisi gibi türlerin yaşamını sürdürdüğü tabiat parkında, orman gülü, kayın, göknar, şimşir gibi ağaç ve çalı türleri de bulunuyor.Tabiat Parkının hassas koruma, sürdürülebilir kullanım ve kontrollü kullanım bölgesi olarak üç bölgeye ayrıldığını vurgulayan Bulut, Orman ve Su İşleri Bakanlığının desteği ile bölgede yayla göçlerini anlatan kültürel festivallerin yapılacağını kaydedildi.

Görüntünün olası içeriği: açık hava ve su

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR