ORGANİK TARIM AVANTAJLARI NELERDİR?

organik tarım meselesine daha profesyonel ve daha somut bir şekilde eğilmek istiyorsanız; mutlaka bunun dışında kaynakları da araştırmalı ve okumalısınız.

ORGANİK TARIM AVANTAJLARI NELERDİR?
ORGANİK TARIM AVANTAJLARI NELERDİR? Neco Yarıcı
Advert

Organik tarımın ne olduğundan; sağlıklı bir yaşam için ve doğanın korunması için öneminden kısaca bahsetmiştik. Hepimiz organik tarımı üretimin ve kalitenin yanında doğal yaşamı da gözeten, ekolojik yaşama saygı duyan bir sektör olarak genel hatlarıyla biliriz. Ama organik tarım meselesine daha profesyonel ve daha somut bir şekilde eğilmek istiyorsanız; mutlaka bunun dışında kaynakları da araştırmalı ve okumalısınız.

Organik tarım hakkında bilgi ve tecrübe edinmenin, tabiri caizse iş kurabilecek noktaya gelebilmenin kilit noktası; kitaplardan ve araştırmalardan faydalanıp kendinizi teorik anlamnda olabildiğince geliştirmeniz ve somut deneyim açısından organik tarım çiftliklerinde boş zamanlarınızda çalışmanızdır. Çünkü biliyorsunuz ki diğer mesleklerden farklı olarak organik tarımın avantajı; deneyime dayalı ve yılların tecrübesiyle işinizin kalitesini arttırabilecek bir iş kolu olmasıdır.

Bu arada; diğer kaynaklara geçmeden önce sitemizde biraz daha vakit geçirip organik tarım hakkında bir şeyler öğrenmek isterseniz; “Organik taırm nedir?” gibi temel kavramları veya “Organik tarım yaparken dikkat edilmesi gerekenler?” gibi uygulamaya yönelik esasları, hatta Raoul France gibi organik tarım tarihine geçmiş bilim insanlarının hayatını bağlantıların üzerine tıklayarak öğrenebilir; sektörün her alanıyla ilgili geniş bir perspektif kazanabilirsiniz.

Bu yazımızın ana konusu ise organik tarımın avantajları hakkındadır. Yani evet; bir organik tarımdır, organik ürünlerdir, ürün pazarıdır gibi laflar TV’lerde, sokaklarda dolaşıp duruyor. Peki bunları derleyip sıralayacak olursak organik tarım bizler için ne ifade ediyor? Hayatımızda ve ekonomimizde tam olarak hangi alanlarda katkı sağlar? İşte kısa ve öz açıklamalar halinde organik tarımın yararları:

1)Üreticinin geliri artar

Tam miktarı tabii ki ürününe göre değişmektedir. Fakat organik tarıma geçiş yapan bir üreticinin kar değişiminin artı yönde olacağı muhakkaktır. Yüzdelik olarak ise organik tarımın geleneksel yöntemlere göre ekilen aynı ürünlere göre kazancı %10 cıvarında daha fazla olmaktadır. Tabii bunda organik ürünlerin satış fiyatının daha yüksek olması, iç ticarette olduğu kadar ihracatta da epey rağbet gören bir pozisyonunun olması ve kullanılacak zirai ilaçlama maliyetlerini ciddi oranda düşürmesi gibi durumlar da epey etkilidir.

2)İhracata yönelen üretici; yukarıda bahsedilene ek olarak ihracat piyasasında da daha karlı duruma geçmektedir

Bu durum da aynı şekilde yurt dışında organik tarım ürünlerinin daha çok rağbet görmesinden kaynaklanmaktadır. Buna göre; organik tarıma geçiş yapan bir çiftçi diğer rakiplerine göre %10 daha fazla kar elde ederken; ihracata yönelik çalışılması halinde bu kar fazlalığı %20’leri dahi zorlayacaktır.

3)Kimyasal gübre, pestisit, tarım ilaçları, vs. vs. onlarca masraf anında düşmektedir

Organik tarımın avantajları arasında en önemlisi belki de budur. Çünkü; siz bir üründen yukarıda söylendiği gibi %10’luk fazlalığı yakalayamadınız da %8’lerde kaldınız diyelim. Buna rağmen; ilaçlama ve kimyasal madde miktarındaki ihtiyacın azalması sebebiyle halihazırda var olan masraflar düşecek ve böylece, giderlerin azalması şeklinde bir karlılık da söz konusu olacaktır. İlaçlama ve kimyasal kullanma masraflarındaki azalma ise tamamen organik tarımın doğal yaşama önem veren tarzından kaynaklanmaktadır.

4)Ülkemizde organik tarıma geçiş yapmak nispeten daha kolaydır. Çünkü konvansiyonel tarım, hantallaşacak seviyede gelişmiş durumda değildir

Nedir burada bahsedilen? Ürünün kalitesinin arttırılması, daha fazla ürün elde edilmesi gibi kaygılarla sentetik kimyasalların kullanımı gibi şeyler Türkiye’de pek uygulanmamaktadır. Bu da tarımın günümüzde var olan alt yapısını organik tarıma çabucak adapte olmaya uygun bir vaziyette tutmakta, yeni başlayan veya değişim yapan üreticiler pek de zorluk çekmemektedir.

5)Organik tarıma yapılan her yatırım; yeni istihdam alanları ve iç piyasanın canlanması demektir

Organik tarımın tarihi sürecini inceleyecek olursanız; 1990’lı yıllarda yapılan ilk atılımların ihracata yönelik olduğunu görürsünüz. Yani üretilen ürünler; öz be öz yerlisinden önce elin Avrupalısından talep görmüş; organik taırm sektörü de bunu baz alarak gelişmiştir. Yani anlaşıldığı gibi biraz yeni, sürekli ar-ge gerektiren ve nitelikli ihtiyaç elemanı da bulunan bir alt daldır. Dolayısıyla; organik tarım yapılan her metrekare toprak; tarıma dayalı endüstrilerde ziraat mühendisi gibi nitelikli elemanların istihdamını arttıracak, ayrıca ihracatla beraber iç piyasayı da canlandırarak ekonomiye inanılmaz katkı sağlayacaktır.

6)En önemlisini son sakladık: Organik tarım sağlıklı, sıhhatli ve uzun bir yaşam demektir

Fazla söze gerek var mı? Hava kirliliğinin, betonlaşmanın, iş stresinin kol gezdiği çağımızda organik tarımın başlıca avantajı; tüketiciye daha sağlıklı olmak ve dengeli beslenmek için imkan tanıyan ürünler sunmasıdır. Şehir yaşantısının stresini biraz olsun dengeleyecek ve vitaminler, mineraller, vs. beslenme yönünden dengeleri vücudunuz lehine değiştirecek olan şeylerin başında organik tarım gelmektedir.


Evet sevgili okurlar… Sizler de organik tarım ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmından gönül rahatlığıyla belirtebilir, hatta iletişim sekmesinden yazınızı yayınlamak için bizimle irtibata da geçebilirsiniz. Sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın…

HABER:https://yer-su.com/organik-tarimin-avantajlari-nelerdir/

ORGANİK TARIM AVANTAJLARI NELERDİR? ORGANİK TARIM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR