ARDEŞEN VE HOPA TEK YUMRUK

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Ardeşen Ticaret ve Sanayi (TSO) Odasınca düzenlenen karma yönetim kurulu ve meclis toplantısında Başta Hopa ve Ardeşen olmak üzere bölgenin genel sorunları ve çözüm önerileri hakkında 4 saatlik bir görüşme gerçekleştirildi.

ARDEŞEN VE HOPA TEK YUMRUK
ARDEŞEN VE HOPA TEK YUMRUK Neco Yarıcı
Advert
Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Ardeşen TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kuyumcu, Hopa TSO Meclis Başkanı Gökhan Bıyıklı, Ardeşen TSO Meclis Başkanı C.Cahit Akbeniz ile her iki oda yönetim kurulu üyeleri, meclis üyeleri, meslek komiteleri üyeleri, çeşitli kamu kurum-kuruluş ve özel sektör temsilcileri, işadamları ve basın mensupları katılım sağladı. Turizm sektörü ve bölgesel gelişmeler başta olmak üzere, iç ve dış ticaret, Ardeşen ve Hopa ilçeleri arasındaki sosyo-kültürel ilişkiler ve "Cumhuriyet Gemisi" projelerinin konuşulduğu toplantıda, başta oda başkanları Akyürek ve Kuyumcu ile Meclis Başkanları ve alanlarında uzman meslek komitesi temsilcileri görüşlerini aktardı. Ardeşen TSO Başkanı İsmail Kuyumcu, Dünya genelinde turizm sektörünün ekonomik hacim ve turist sayısı açısından performansı istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam ettiğini ifade ederek, "Turizm, özellikle dünya ihracat kategorisinde önde gelen sektörlerden biri olma özelliğine sahiptir.
Turizm, toplumların yaşam kalitesini yükseltmeye katkı sağlamakta ve giderek bir yaşam biçimi haline gelmektedir. Diğer yandan, küreselleşme, toplumsal yaşam dinamiklerinde birçok değişimi beraberinde getirmektedir. Toplumsal bir faaliyet olarak turizm sektörü de bir değişim süreci geçirmektedir. Değişen gereksinim ve ihtiyaçlara paralel olarak turizm sektöründe yeni turizm çeşitleri ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda, ülkemiz ve bölgemiz turizm sektörü çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Alternatif turizm olarak adlandırılan doğa temelli turizm; günümüzde turizm sektörü içerisinde en hızlı gelişen bölümlerden birisidir. Bölgemiz farklı coğrafi ve kültürel yapısı, zengin ve eşsiz doğal güzellikleri ile kendine has ve özel bir bölgedir. Doğanın temelde olduğu turizm çeşitlerinde çok yüksek bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin farkındalığının arttırılması, yani turizm eğiliminin arttırılması bölge ekonomisi için büyük önem arz etmektedir. Coğrafi özellikleri nedeniyle ekonomisi tarıma dayalı bir yerleşim yeri olan bölgemizde hiç kuşkusuz ekonomik anlamda katma değer sağlayacak bir diğer sektör turizm olacaktır. Bu nedenle, bölgemizin tüm kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile yerel halkımız bu durumun bilincinde olmalı ve turizme ayrı bir önem vermelidir. Bölgemiz ulusal ve uluslararası düzeyde, doğa temelli turizm faaliyetleri ile marka değerine sahip önemli bir destinasyondur. Turizmden yüksek fayda sağlayan destinasyonlar, turistlere tek bir ürün sunmak yerine ürün çeşitliliğine yönelmektedirler." şeklinde konuştu.
ÇAY TURİSTİK BİR OBJE OLARAK KULLANILABİLİR
Ardeşen TSO Yönetim Kurulu Başkanı Kuyumcu, "Bölgemiz için oldukça önemli olan, Rize ile özdeşlenen, hatta başkenti olduğu kabul edilen çay, turistik bir obje olarak da değerlendirilebilir ve bölgemize bu anlamda farklı bir turistik deneyim imkanı sağlayabilir. Çay, dünyada oldukça yaygın tüketilen bir içecektir. Birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye’de de yiyecek servisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bununla birlikte, Türkiye gibi pek çok ülkede sosyal bir aktivite olarak da önemli bir konuma sahiptir. Ayrıca turistik faaliyetlerde turistik bir ürün olarak kullanılması, özellikle son yıllarda, oldukça popüler hale gelmiştir. Bunun en önemli göstergesi de; günümüz dünyasında çay ile ilgili faaliyetlerin ün kazandığı destinasyonların bulunmasıdır. İngiltere, Sri Lanka, Hindistan, Çin, Tayvan ve Kenya çayı turistik bir ürün olarak kullanan önemli destinasyonlara sahip ülkelerdir." ifadelerini kullandı.
ARDEŞEN TURİZM KOMİSYONU
Başkan Kuyumcu,Ardeşen TSO öncülüğünde ilçemizde ki kamu kurum ve kuruluşları ile R.T.E. Üniversitesi Ardeşen Turizm Fakültesi işbirliğinde bölgemizde turizmin gelişmesi ve kalkınması için bir "Turizm Komisyonu" kurduklarını ifade ederek, "Bu gibi komisyonların bölgesel amaçlar doğrultusunda kurularak, faaliyetlerde bulunması, bölgemizin dünyaya açılımını sağlayacak doğa ve eko turizm merkezi haline getirmek ve gelişmiş turizm ve yüksek eğitim seviyesine sahip bölgesel bir güç ve model olmak adına önemli olduğunu düşünmekteyiz. Turizmden yüksek fayda sağlayan destinasyonlar, turistlere tek bir ürün sunmak yerine ürün çeşitliliğine yönelmektedirler. Bu nedenle; bölgemiz ile özdeşleşen horon, tulum, kemençe vb. gibi yöremize ait değerlerimize sahip çıkarak ve bölgemizde ki somut ve somut olmayan kültürel miras envanterlerinin ortaya çıkarılmasını sağlayarak, turizm ile entegre etmeliyiz. Bu şekilde, turizm ürün dizini çeşitlendirilmiş ve farklılaştırılmış olacaktır. Bu bağlamda, başarının, paydaş koordinasyonun sağlanmasına ve standartları belirli, sürdürülebilir ve yüksek rekabet gücüne sahip stratejiler oluşturulmasına ayrıca yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtım ve işi sahiplenme faaliyetlerine bağlı olduğunun bilincindeyiz. Bölgemizde "Turizm" uyuyan bir devdir ve açılmamış kanatların büyüklüğünü kimse bilemez." ifadelerini kullandı. Rize Artvin Havalimanı; Başkan Kuyumcu, Rize - Artvin Havalimanı inşaatı ile ilgili bilgi vererek,"Altyapı dolgu projesinin %60'ı tamamlandı. Günde takribi 105.000 ton dolgu malzemesi dolduruluyor. Planlandığı üzere 2020 yılının sonunda hizmete açılması bekleniyor. Hem Rize olarak hem Artvin olarak bu havalimanı turizmden ticarete her şeyi hareketlendirmesi öngörülüyor." ifadelerini kullandı.
ARDEŞEN'DEKİ SOSYAL FAALİYETLER VE AKTİVİTELER
Kuyumcu içinde bulunduğumuz yaz mevsiminde Ardeşen ilçesinde gerçekleştirilecek olan sosyal faaliyet ve aktivitelerle ilgili de bilgilendirmede bulunarak, "05-08 Temmuz 2019 tarihleri arasında bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Sokak Basketbolu (Streetball Turnuvası) ilçemizde düzenlenecektir. 14 Temmuz 2019 Pazar günü "Uluslararası Off-road Yarışması", 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü ise "Tulum Festivali" düzenlenecektir. Yine bölgemizin en önemli organizasyonlarından biri olan "Formulaz Tahta Araba Yarışları" 17 Ağustos 2019 tarihinde yapılacaktır. Öte yandan, henüz tarihi net olmamakla birlikte 2019 yılı içerisinde ilçemizde "Türkiye Rafting Şampiyonası" düzenlenmesi planlanıyor." ifadelerini kullandı.
HABER: MEDYALAZ
Hopa Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Ardeşen Ticaret ve Sanayi (TSO) Ardeşen TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kuyumcu Hopa TSO Meclis Başkanı Gökhan Bıyıklı Ardeşen TSO Meclis Başkanı C.Cahit Akbeniz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RİZE'NİN “EN”LERİ – 2019
RİZE'NİN “EN”LERİ – 2019
ARTVİN-RİZE HAVALİMANI GÖRSELİ YAYINLANDI
ARTVİN-RİZE HAVALİMANI GÖRSELİ YAYINLANDI