YER: HEMŞİN BAL ORMANI

Hemşin Bal Ormanı Havzası’nda yapılmak istenen taş ocağına karşı açılan davada Rize İdare Mahkemesi söz konusu projenin iptaline karar verdi

YER: HEMŞİN BAL ORMANI
YER: HEMŞİN BAL ORMANI Neco Yarıcı
Advert

Rize’nin Hemşin ilçesinde yer alan Levent köyünde (Çoço) 2012 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ‘Bal Ormanı’ ilan edilen alanda yapılmak istenen taş ocağı projesine karşı mahkemeden işlemin iptali kararı çıktı. Yürütücü firma tarafından 98.5 hektar alanda açılmak istenen bazalt maden ocağının 24 hektar gösterilerek ÇED raporu gerekli değildir kararı alındığı dile getirilmişti. Mahkeme kararında 98,95 hektar olan proje alanının ÇED raporunda 25 hektardan küçük gösterilmesi yer aldı.

DOĞA KATLİNİN SONU FELAKET

Hemşinliler Eğitim ve Kültür Derneği Sözcüsü Ramiz Demirci, karardan mutlu olduklarını belirterek, “Mahkeme vermiş olduğu kararla içinde her türlü bitki ve hayvanın yaşadığı bakir doğamızın katledilmesine izin vermedi. Umarım bu karar diğer çevre davaları için de emsal teşkil eder. Bu karar aynı zamanda doğal hayatın korunup gelecek nesillere de yaşanabilir bir çevreyi miras bırakma açısından önemli. Yakın zamanda Trabzon Araklı’da yaşanan çevre felaketi bize doğamızı korumamız gerektiğini gösterdi. Doğa bütün canlılarla hepimizindir. Devlet şirketlerin yararına çıkacak bir kararla doğanın katline izin vermemeli” diye konuştu.

■ Fatih saygın


HABER: KARADENİZ GAZETESİ

HEMŞİN BAL ORMANI Hemşin Bal Ormanı Havzası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ARTVİN-RİZE HAVALİMANI GÖRSELİ YAYINLANDI
ARTVİN-RİZE HAVALİMANI GÖRSELİ YAYINLANDI
ORDA BİR
ORDA BİR "LAZ" KÖYÜ VAR ÇOK UZAKTA