ÖZELLİKLE GÜRCÜ İŞÇİLERİN DİKKATİNE

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yabancı uyruklu çay işçileri ile ilgili olarak önemli bir uyarı yayınlandı.

ÖZELLİKLE GÜRCÜ İŞÇİLERİN DİKKATİNE
ÖZELLİKLE GÜRCÜ İŞÇİLERİN DİKKATİNE Neco Yarıcı
Advert

Bakanlıktan yapılan açıklamada; yabancı uyruklu işçilerin çalışma izni muafiyeti kapsamında bir takvim yılında en fazla 90 gün süreyle mevsimlik çay işlerinde çalışabileceği ifade edildi. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadeler kullandıldı:

“Rize, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Artvin illerinde, mevsimlik tarım işlerinde çalışacak yabancıların çalışma izni muafiyeti almaları zorunludur. Çalışma izni muafiyeti başvurusu iki aşamalı olarak gerçekleştirilir. İlk aşamada, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Yabancı Uyruklu Mevsimlik İşçiler (YUMI-Net) web uygulaması üzerinden istenilen bilgilerin (pasaport/pasaport yerine geçen belge veya ulusal kimlik kartlarında yer alan kimlik bilgileri, varsa yabancı kimlik numaraları, ülkemizde vize/vize muafiyetiyle bulunanlar için ülkeye giriş tarihi, ülkemizde ikamet izni ile bulunanlar için ikamet izni başlangıç-bitiş tarihi) girilerek başvuru formunun tamamlanarak onaylanması ve bu formun bir çıktısının alınması gerekmektedir. İkinci aşamada, yabancıların sistem tarafından kendilerine verilecek başvuru formu ve istenilen belgelerle (vize/vize muafiyetiyle ülkemizde bulunanlar için pasaport veya pasaport yerine geçen belge, ulusal kimlik kartıyla ülkemize giriş yapmış olmaları durumunda ise ulusal kimlik kartı ve hudut kapısınca kendilerine verilen giriş çıkış belgesi, ülkemizde ikamet izni ile bulunan yabancılar için ise pasaport veya pasaport yerine geçen belge ve ikamet izni belgesi) birlikte çalışacakları ilçelerdeki kaymakamlıklara müracaat etmeleri ve kaymakamlıklardan muafiyet kapsamında olduklarını gösterir belgeyi almaları gerekmektedir. Çalışma izni muafiyeti kapsamında yabancılar bir takvim yılında en fazla 90 (doksan) gün süreyle mevsimlik tarım (çay ve fındık) işlerinde çalışabilecektir; ancak bu süre yabancıların Türkiye’de yasal kalış süresi (vize/vize muafiyeti süresi, ikamet izni süresi) ile sınırlı olacaktır.”

GÜRCÜ İŞÇİLER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR