PALİÇ;VATANDAŞIN UYGULAMASINA KARŞI

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat PALİÇ;Bunlar hep yanlış. Ben çayımızın değerli olmasından yanayım. Kaliteli olmasından yanayım.

PALİÇ;VATANDAŞIN UYGULAMASINA KARŞI
PALİÇ;VATANDAŞIN UYGULAMASINA KARŞI
Advert

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat PALİÇ yaptığı açıklamada "Şimdi çay toplama Gürcülere kilo işi olarak veriliyor. Ben kilo işi verilmesine karşıyım. Tamiyi (bitkiyi) yarısından kesiyor, torbasını dökerken de hiç bakmıyor, olduğu gibi getiriyor. Ne tarlanın otunu temizliyor, ne dikeni temizliyor, ne üzerine dökülen yaprakları temizliyor olduğu gibi getiriyor. Bunlar hep yanlış. Ben çayımızın değerli olmasından yanayım. Kaliteli olmasından yanayım" dedi.

 

Çayın mevcut durumundan şikayetçiyiz, fakat yine de çayı terketmememiz lazım. Çayı kaybedersek, şu memlekette çay olmazsa, ne daire ne arazi ne başka birşeyin değeri olur. Mevcut nüfus yarı yarıya düşer. Bu yüzden müstahsilin çayımıza sahip çıkması gerekiyor.

Eskiden çayların kaliteli olmasının nedeni toprakların bu kadar kimyasalla buluşmamış olmasıydı. Gübre verilirdi ama miktarı bu kadar fazla değildi. O zaman herkes çayını kendi toplardı. Elle toplama olurdu.

 

ÇAYKUR Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya ALİM’in geçtiğimiz günlerde Artvin’in Kemalpaşa ilçesinden başlattığı “Hayde Çaya Bakalım” kampanyasına bir destek de Rize Ziraat Odasından geldi. Kendisinin de bir çay müstahsili olduğunu vurgulayan Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat PALİÇ, sözlerine ben de “Hayde Çayluğa” diyorum, Yusuf Beyi destekliyorum ifadeleri ile başladı.

 

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat PALİÇ konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Çayın memleketimize getirildiği zaman devlet, bu bölgedeki insanların buralarda geçim kaynağı olmadığı için hep gurbete gittiklerinden dolayı burada bir geçim kaynağı olsun diye uğraştı. O zaman ki çaylar farklı bir lezzete sahipti. 100 gramlık paketler vardı. Buradan şimdi hediye olarak anzer balı götürüyorlar, o zamanlar 100 gramlık turist çaylarını götürürlerdi. Çayımız o kadar değerliydi. Şimdiki anzer balı kadar değerliydi. Bununla birlikte 100 gramlık paketten 5 demlik çay yapılırdı.

 

 

Çaya gitmek, çayın bakımını yapmak, çayın toplanması bunlar çok güzel şeyler.

 

Bu nedenlerle ben de “Hayde Çaya Bakalım” hep birlikte diyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"