RİZE KAFKAS ANA ARI ÜRETİMİ PROJESİ

​Rize İlinde Arıcığının geliştirilmesi amacıyla hazırlanan "Kafkas Anaarı Üretimi Projesi" için İlimiz Ardeşen, Çayeli, Fındıklı, Hemşin, Pazar, Kalkandere İlçelerimiz proje uygulama alanı olarak belirlenmiştir.

RİZE KAFKAS ANA ARI ÜRETİMİ PROJESİ
RİZE KAFKAS ANA ARI ÜRETİMİ PROJESİ
Advert
​Rize İlinde Arıcığının geliştirilmesi amacıyla hazırlanan "Kafkas Anaarı Üretimi Projesi" için İlimiz Ardeşen, Çayeli, Fındıklı, Hemşin, Pazar, Kalkandere İlçelerimiz  proje uygulama  alanı olarak belirlenmiştir.
 
undefined
 
Proje 2018 yılında uygulamaya konulmuştur. Projemiz Müdürlüğümüz ce Rize İli Arı Yetiştiricileri Birliği üyesi anaarı yetiştiricisi sertifikası olan 6 Anaarı yetiştiricisine [ Fındıklı, Ardeşen, Pazar(2), Çayeli, Kalkandere ]  kişi başı 80 adet kafkas arılı kovan ile 10 adet damızlık kafkas arı kolonisi olmak üzere toplamda 480 adet Kafkas Arılı Kovan ile 60 adet damızlık Kafkas arı kolonisi verilmiş olup; ana arı üretimi yapılarak 2 yıl süre ile İlimizdeki kolonilerin ana arılarının değiştirilmesi ve çevre il ve ilçelerin Kafkas anaarı ihtiyaçlarının karşılanması planlanmaktadır.
 

2018 yılında üreticilerimiz 3.335 adet Kafkas ana arı üretmişlerdir.2019 yılında işletmelerin denetimleri yapılmış olup; üretimleri devam etmektedir.

KAFKAS ANA ARI
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"