LAZ BÖREĞİ YUNANİSTAN’DA

Karadenizlilerin olmazsa olmaz tatlısı Laz Böreği Yunanistan’da da ilgi görüyor. Öyle ki tatil Laz böreği satan iş yerleri bile var.

LAZ BÖREĞİ YUNANİSTAN’DA
LAZ BÖREĞİ YUNANİSTAN’DA Neco Yarıcı
Advert

lazböreği-yunanistan2


Patikaa Haber Merkezi


Karadenizlilerin en çok beğendiği tatlılardan olan Laz böreğinin namı ülke dışında da nam salmış durumda. Yunanistan’ın en büyük adalarından olan midilli adasında Laz böreği büyük ilgi görüyor. İlgi o kadar var ki artık iş yerlerinde birçoğunda Laz böreğini bulmak mümkün.

Midilli Adasının Molivos Lesvos kentinde de Laz böreğinin satılıyor. Bu turistlik kentte müşterilere Laz böreğini tanıtmak için 3 dilde Yunanca, İngilizce ve Türkçe yazılmış.

 

Laz böreğini tadan birçok kişi Karadeniz’de Laz böreği şerbetli olur. Yunanlıların böreği ise çok yağlı ve şerbetsizdir, üstüne bol pudra şekeri ve tarçın atılır dediler.

Bazı Yunanlılar bu böreğe “Galakto Bureko- süt böreği” diyorlar. İddialara göre Karadeniz’den göç eden Rum bu böreği Yunanistan’a götürmüşler.

Öte yandan Yunanistan’da Laz böreğini gören Türkler; “Bu Yunanlılar her şeye bizim diyorlar. Laz böreğini de sahiplenebilirler” demeyi de ihmal etmediler.

lazböreği-yunanistan3

HABER: PATİKAA.COM

LAZ BÖREĞİ YUNANİSTAN LAZ BÖREĞİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
RUS ÇİFT VİRÜS NEDENİYLE ARDEŞEN'DE YAŞIYORLAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR
HAMİDİYE GURUP SOSYAL MEDYAYI SALLADILAR