GAZETECİ GÖZÜYLE "SOKAK HAYVANLARI"

Kıymetli Okurum; Çok zamandır kaleme almak istediğim ve bugün başıma gelen bir olayla hayat bulan bu yazımda "Sokak Hayvanları" ve onların yaşamı ile ilgili olacak.

GAZETECİ GÖZÜYLE
GAZETECİ GÖZÜYLE
Advert

Hemen hemen her kesim tarafından, sokakta yaşamaya mahkum bırakılan canlılar bilinmektedir. Onların yaşamlarıyla ilgili çok az şey bilmemize rağmen, biliyoruz sandığımız pek çok şeyde yanlış olabiliyor.

Sokakta beslenerek yaşamlarını idame ettirmeye çalışan kedi ve köpeklerin biz toplum bireylerinin sevecen tavırları ardında var olan merhametsizliğimizin, kindar ve bencil egolarının dışa yansıması olduğu gerçekliğini LÜTFEN kabul edelim.
Ailelerin çocuklarına sürpriz yaparak mutlu olmaları adına alınan ve adının evcil hayvan olarak; "kelimenin masumiyeti kadar sonuçları pekte mutlu bitmeyen bir süreçte" evcil hayvan dediğimiz o canlılar, bir kaç sene sonra büyüyüp de çocuğumuzun neşesi olmaktan çıkarak, evin içinde bir şeyleri devirip, kırmaya başladığında! Onu önce ceza mahiyetinde banyoya, suçun devamında bahçedeki kulübe'ye ve ardından sokağa bırakma safhasına uzanan yanlışlarla dolu bir serüven haline gelmekte. 

Bir zamanlar! Birileri tarafından sevgi yumağıyla sarılı olan bu canlılar, şimdi taş yada sopa ile kovalar haline geldi. Neden?

Nedeni! Sokakta yaşam sürmek için mücadele eden, o canlılar çöpten beslenerek yaşamlarını da sokak şartlarında uyuyarak, dinlenerek ve sosyalleşerek geçirdiklerinden dolayı; temizlik, parazit ve diğer pozitif yaşamsal döngülere sahip olamıyor. Hal böyle iken çeşitli hastalıklar başta olmakla birlikte, görüntü olarak da hoş olmayan bir süreç başlamış oluyor.

 Bu olumsuzlukların ardından; Sokakta her an bir tehdit olarak gördüğümüz bu canlıları yanı başımızda istemez hale geliyor ve toplanıp göz önünden alınmaları için yetkili makamların kapılarını çalmaya başlıyoruz.

Gelelim bu gün başıma gelen ve bu yazının hayat bulmasında rol oynayan konuya.

Hafta içi her sabah olduğu gibi evden çıkmış, yol üzerinden hizmet veren iş yeri sahipleriyle selamlaşıp hal hatır sorduktan sonra işe gitme adına caddenin kaldırım taşlarını aşındırırken, eğitim camiasında görev yapan, tanışıklığım olan bir öğretmenle karşılaştım. Aracına binmek ve beklemek arasında kararsızlığını yanında onun için bekleyen, şefkat ve ilgiden dolayı sevgisini göstermeye çalışan (Kangal cinsi) bir sokak köpeğinin başını okşayarak "kızım benim işe gitmem gerekiyor" cümlelerini kurarak, toplum tarafından taş ve sopayla kovalanan sokak köpeğini telkin ediyordu.

Belli ki öğretmen hanım önceden bu ve benzeri sokak köpeklerine yardım eli uzatmış onları beslemiş, aşılarını yaptırıp belki de bir barınak bulmuş idi.

Konuya geri dönersek! Aracına binen öğretmen hanım geri vitese almış ve güzergah için pozisyon alırken, ana yoldan ara yola girmek için hamle yapan diğer bir aracın ikaz kornası ile durur. Tam da bu esnada, az önce başını okşayarak, işe gidiyorum diyerek telkin ettiği o sokak köpeği, korna sesini yardımsever kadının duymadığını algılayarak onu uyarma adına havlamaya başladı. Bu olay dikkatimi çekti ve durdum.

Aracın geri gelmesini bekledim. Sokak köpeği adeta bir sensör misali yardımsever öğretmen kadının geri gelmesini, yola çıkmasını hatta yola çıktığında karşıdan karşıya geçmek için hamle yapan adamı ve diğer olumsuz çevre faktörselini uyarma adına havlamaya devam etti. Ta ki araç güvenli bir şekilde kendisinden uzaklaşana kadar.


 

Gördüğüm manzara beni çok duygulandırdı. Bir kap yemek verdiği bir insana bu denli sadakat ile yaklaşmak asil bir koruyucuya ait olabilir. Bizler onu ne kadar hor görsek ve ötekileştirsek bile. Onların içindeki sevgi ateşi asla sönmüyor. Bağlılıkları, başına hangi olumsuz olay gelirse gelsin onlar biz insanlara olan güvenlerini başını okşayıcı küçük bir sevgiyle bile artarak büyüyor.

Yazımın başında ifade ettiği gibi. İçinde Hayvan Sevgisi Olmayanın Merhamet Duygusu da Olamaz!

Saygılarımla.

  Gazeteci-Yazar;Salih NAVDAR

SOKAK HAYVANLARI SALİH NAVDAR HAYVAN SEVGİSİ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"