VE BEKLENEN KAR GELDİ

Rize'nin Ardeşen İlçesi Sabah Saatlerinde Beyaz Örtüye Büründü.Eski deyimle "ÇARUK BAĞİ" kadar kar yağışı oldu

 VE BEKLENEN KAR GELDİ
 VE BEKLENEN KAR GELDİ
Advert

TURKLAZ.COM

Asırlar önce memlekette ne kadar kar yağardı bilemeyiz elbette, ancak o zamanlardaki iklim koşullarının nasıl olduğu dilden dile günümüze kadar ulaşmış.

Öyleki çevrenizde 70 yaş üstü insanlar var ise ve sorarsanız ‘’ hey gidi eski zamanlar’’ diyerek başlar söze. Yaşlılarımızın anlattıklarına göre günümüz iklimi ile bir asır ve daha öncesi iklim şartları arasında çok fark var. Kar yağmayan sene olmadığı gibi coğrafi konum itibarı ile ‘0’ rakım’da en kötü 50 cm kar kalınlığı olurdu derler eskilerimiz. Hatta çok az yağan senelerde

‘’ÇARIK BAĞI”

ölçüsü ile kar kalınlığı ölçülür ve kalınlığa göre iş planlaması yapıldığı söylenir. Peki nedir bu ÇARIK BAĞI? Metinde’ belirttiğimiz gibi, “ÇARIK BAĞI” bölgede yaşayan eski insanların kar ölçü birimi aslında. Eskiden kundura bulmak zor olduğu ve insanların gündelik hayatta kullandığı şey çarık olduğu için kendiliğinden yani doğal ölçü birimi olmuş. Yazıya konu olan şey, malumunuz soğuk bir mevsim geçiriyoruz bölge olarak. Ve bu günlerde karadeniz beyaz gelinliğini giymiş. Kar kalınlığıda gittikçe artıyor .

Eski deyimle kar kalınlığı “ÇARIK BAĞI” nı geçti.

 

  •  

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"