TIĞLI;TİREBOLU ÇAYI DİĞER ÇAYLARLA KARIŞTIRILMASIN

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Tirebolu’da yetişen çayın değerlendirilmesi noktasında yaşanan sıkıntıları ve daha önce sözü verilen çay fabrikasını Meclis gündemine taşıdı. Tığlı, özellikle Tirebolu’da yetişen çayın diğer çaylarla karıştırılmasına tepki gösterdi.

TIĞLI;TİREBOLU ÇAYI DİĞER ÇAYLARLA KARIŞTIRILMASIN
TIĞLI;TİREBOLU ÇAYI DİĞER ÇAYLARLA KARIŞTIRILMASIN
Advert

CHP Giresun milletvekili Necati Tığlı, Tirebolu’da yetişen çayın değerlendirilmesi noktasında yaşanan sıkıntıları ve daha önce sözü verilen çay fabrikasını Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle iki ayrı soru önergesi hazırlayan Tığlı, özellikle Tirebolu’da yetişen çayın diğer çaylarla karıştırılmasına tepki gösterdi.

ÇAYIN KARIŞTIRILMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Giresun Milletvekili Tığlı, Tirebolu çayının kalitesinin ayırt edilebilir olması adına önem arz eden paketleme konusundaki sıkıntıyı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu. Tığlı, Giresun’da üretilen çayın toprak ve iklim özelliği açısından diğerlerinden farklılık gösterdiğini, çay yetiştiren diğer illere göre daha fazla güneş görmesi, sahile uzak arazilerde yetiştirilmesinden dolayı, çaya tiryakilerin sevdiği buruk farklı tadı kazandırdığını belirterek bu çayın diğer çaylarla karıştırılmasına tepki gösterdi. Tığlı, Tirebolu 42 adıyla tescilli ambalaja sahip çayın Tirebolu dışına çıktığında diğer çaylarla karıştırılarak paketlenmesi ve başka sebeplerden ötürü Tirebolu ilçemizde üretilip satılan orijinal haliyle aynı kalite, lezzet ve aromaya sahip olmadığı görülmektedir. Bu sebeple hakiki lezzetinde Tirebolu 42 Çayı içmek isteyen vatandaşlarımız, Tirebolu’da ki satış mağazasından almayı tercih etmekte; fakat bu da miktar olarak sınırlı bir imkân dâhilinde olabilmektedir. Ayrıca Tirebolu tesisinin yaş çay alım kontenjanı da sınırlı miktardadır. Tesisin kapasitesinin artırılması beklentisi yıllardır dile getirilmektedir.” şeklinde konuştu.

ESKİ BAKANIN AÇIKLAMALARINI HATIRLATTI

Dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik’in 2016 yılında Tirebolu 42 çayına ilişkin olarak “Giresun’da yetiştirilen çay ile diğer illerde aynı iklim şartlarında ve aynı süreçte gelişimini tamamlayan çay arasında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır” ifadelerini kullandığını hatırlatan Tığlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hal bu ki; Tirebolu 42 çayımız ismiyle ayrı bir marka değerini ifade etmekte olup bu çayın toplanması, kurutulması ve paketlenmesine kadar geçirdiği tüm süreç kalite ve standardının korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Buna karşılık, ÇAYKUR Genel Müdürü Sayın İmdat Sütlüoğlu, 2018 yılı yaş çay alım kampanyası açılış töreninde yapmış olduğu konuşmada Tirebolu çayının diğer çaylara kıyasla ayrı bir önemi olduğunu vurgulamakta, “Tirebolu bölgesi de gerçekten kaliteli ve güzel çayın üretildiği bir bölgemizdir. Tirebolu 42 çayımız önemli bir markamızdır. Biz bunu yetiştiremiyor talepleri karşılayamıyoruz. Ürettiğimiz kadar sınırlı bir paketlememiz var, bu bölgede yeni çaylıkların açılmasını programımıza dâhil ettik” sözleriyle bu farkı ortaya koymaktadır.” dedi.

HABER: Gültekin SADIKOĞLU
GÜNEBAKIŞ
 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"