NAVDAR: DESİNLER İÇİN YOLA ÇIKANLAR

Günümüzde ben odaklı iş tutan bireyler, biz odaklı toplumları çıkar odaklı teşvik ve yalakalık nezdinde fırsat sunarak özümüzü değiştirmeye devam ediyor.

NAVDAR: DESİNLER İÇİN YOLA ÇIKANLAR
NAVDAR: DESİNLER İÇİN YOLA ÇIKANLAR
Advert

Günümüzde ben odaklı iş tutan bireyler, biz odaklı toplumları çıkar odaklı teşvik ve yalakalık nezdinde fırsat sunarak özümüzü değiştirmeye devam ediyor.

Menfaat ve çıkar ilişkileri maneviyatımızı ele geçirmiş, Ihlamura limon misali sıkmakta.Şifadır Ihlamur, zorlu kış şartlarını nezle olmadan atlatmaya vücudun. Limon misali sıkılan vicdan muhasebesi ise eğer, hata yapmaz insan.

Menfaat ve çıkar ilişkisinde çözüm arayanlara vay, bularak hayata uygulayanlara ise “eyyy vahh” denilmeli.

Haksız kazançlarla çıkılan yolda huzur yok, refah yok, helal yoktur.Durup düşünelim alın teri ne demek? nasıl akıtılır.Vicdan muhasebesi ne demek? Nez aman sorgulanır.

İç dünyamızda rahata kavuşmanın yollarını hepimiz o kadarda iyi biliyoruz ki. Yeri geldiğinde en bilinen âlimden; daha bilge. Çıraklıktan gelerek yıllar sonra ustalık belgesini gururla iş yerinin duvarına asan ustadan; daha bilmiş. Toplumlara yön verme hakkı ve hakkaniyeti onlara Kalü Beladan buyana doğruyu anlatma adına bilgileri hadislere, ayetlere ve kitaplara dayanan hatiplerden; daha fetvacı. Ömrü hayatında tecrübe ederek görmüş geçirmiş bir yaşlıdan; daha nasihat kar olan bizler.

Kime!

Nerede!

Nasıl!

Ne şekilde yalakalık yapacağımızı mı bilemeyecektik.

Evet!

Ondan, bundan, şundan bahsetmiyorum aynadaki yüzden. Yani bizden bahsediyorum.Menfaatlerimiz doğrultusunda çıkar ilişkilerimize gelebilecek her han gibi bir olumsuz etkeni bertaraf etme adına, en yakınımızdaki kişiler hakkında bile düzmece senaryolar kurabilecek kadar alçalabilen, mevkii makam uğruna can dostunun ardından kuyu kazanlar, iki metre daha kara toprak kazanma adına hudut taşlarını değişenler, para karşılığı vicdan satarak yalancı şahitlik yapanlar, bir olayı sırf birilerinin gözüne girme adına olduğundan farklı aksedenler, toplu hareketlerde bireysel olarak ben merkezli öne çıkma adına beyaz yakalı patronlara veya idarecilerine arkadaşlarını satanlar, desinler için gösteriş amaçlı mal, mülk, servet gösterisi için ihtiyacı yokken bile harcama yapanlar.

EVET!

Bizler; bu ve listeyi daha da uzatarak kabartabilecek olan örnekleri hayat felsefesi yapan bizler.Unuttuğumuz tek bir şey var o da “OLUM VAR” ürper ey insan. Titre ve kendine gel. Çünkü ölüm var.Bu hafta belki kalemimin keskinliği bir kısım demem ona Vicdan sahibi insanların ilgisini çekmeye bilir. Ancak doğru tektir ve bazen bu doğrular menfaatlerimizle ters düştüğünde bizim bile işine gelmeye biri.Şair Abdurrahim Karakoç’un şu dizeleriyle son vermek isterim.

“Beden ölür, çürür, cana bakın siz.

Kim kiminle yürür, ona bakın siz.

Bırakın dönsün dönme dolaplar,

Haktan, hakikatten yana bakın siz.”

Saygılarımla.

 

Salih NAVDAR

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?