GÜRCİSTAN'DAN GELEN "SÜNE" KARADENİZİ İSTİLA EDİYOR

Fındık ihracatında bir numara olan Türkiye, bu sefer de süne böcek türünün istilası altında. Şu ana kadar 8 ilimizde gözüken süne, her geçen gün Karadeniz bölgesine yayılmaya devam ediyor.

GÜRCİSTAN'DAN GELEN
GÜRCİSTAN'DAN GELEN
Advert

Koronavirüs bitmeden başka bir tehlike daha: 8 ilimizde görüldü!

Tüm dünya gibi, Türkiye'de koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Ancak henüz Türkiye’de koronavirüs salgını bitmeden, başka bir tehlike daha gündeme geldi.

Gürcistan’da başlayıp, Karadeniz bölgesine gelen sünefındık bahçelerini istila etmeye başladı. Fındık ihracatında bir numara olan Türkiye, istila sebebiyle sıkıntılı günler geçirebilir. Böcek yayılmaya devam ettikçe, fındığa verdiği zarar da artıyor. Eğer yayılma önlenemezse, ülkemizde fındığında yüzde 30’u zarar görebilir. Aynı zamanda fındık stoku da tehlikeye girebilir.

HIZLI ÖNLEM ALINMALI

Gürcistan’da ortaya çıkan ve 8 ilimizi etkilen süne böceği, fındığa zarar veriyor. Türkiye, dünyaya fındığı ihraç eden önemli bir ülke. İngiliz The Guardian’dan Selin Uğurtaş’ın yapmış olduğu habere göre, Samsun Üniversitesi’nde görev alan Prof. Celal Tuncer, yayılmanın kısa süre içerisinde önlenmesi gerektiğini ifade etti. Yayılmanın önlenmediği durumda ise, Türkiye2deki fındıkların yüzde 30’unun zarar görebileceğini açıkladı. Türkiye’deki bu oranın zarar görmesi, dünyadaki fındık oranının 5’te 1’ine denk geliyor. Dünyadaki fındık üretiminin yüzde 69’unu Türkiye üstlendiği için bilim adamları ve birçok şirket, süne böceğine karşı kısa sürede önlem alınmasını istedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"