ESKİ ÇAYKUR YÖNETİCİSİNDEN ENDİŞE VE TAVSİYELER

Çaykur eski Genel Müdür Yardımcısı Şafak Basa yaklaşmakta olan yaş çay sezonu için yetkililere "30 Yaşçay kampanyası yaşamış eski bir yönetici olarak, virüs nedeniyle bazı endişelerimi ve alınması icap eden tedbirleri önerme adına, bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum" açıklamasında bulundu.

ESKİ ÇAYKUR YÖNETİCİSİNDEN ENDİŞE VE TAVSİYELER
ESKİ ÇAYKUR YÖNETİCİSİNDEN ENDİŞE VE TAVSİYELER
Advert

HABER: NECO YARICI-TURKLAZ.COM

İŞTE O AÇIKLAMA....

30 Yaşçay kampanyası yaşamış eski bir yönetici olarak, virüs nedeniyle bazı endişelerimi ve alınması icap eden tedbirleri önerme adına, bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Umarım ilgililere yardımcı olurum.
Bilindiği gibi çay platasyon sahası içinde 4 ilimiz bulunmaktadır. Bunlar ; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun ve kısmende Ordudur. Yaşçay kampanyası Mayıs ayında başlar ve Ekim ayının sonuna doğru biter. Bu zaman içinde ; 3‐4 hasat devreleri olur. Bu devrelerde yöreye giriş ve çıkışlar hat safha da olur. İnsan sirkilasyonunun yaşandığı bu zamanda, başka illerden yöreye, çay hasat işçisi, fabrika işçileri, nakliyeciler, ve bunun gibi ekonomi için insanlar gelirler ve giderler. Bu nedenle ; virüsü önleme adına, platasyon valilerinin müştereken bir dizi kararlar alarak bunları hayata geçirmelerini elzem görmekteyim. Bu bağlamda


 

  1.  geç kalınmadan dışardan bölgeye gelen insanların tıbbi kontrolden geçirilmeleri ve kontrolü olmayan hiç bir insanın yöreye sokulmaması temin edilmelidir, insan çıkışlarındada aynı kontrollere devam edilmelidir.
  2.  Yaşçay fabrikalarında çalışan işçilerin yine tıbbi kontrolleri yapılmalıdır. Fabrikalarda hijyene ve sosyal mesafe kurallarına uyularak üretim gerçekleştirilmelidir. Maske gibi virüs önleyici tedbirler işveren tarafından alınmalıdır. Fabrika giriş ve çıkışlarında sosyal mesafe kuralları tesis edilerek, yemekhane gibi toplu yerlerde toplanmaların önüne geçilmelidir.
  3.  Yaşçay alım yerlerinde yığılmaları önleme adına gerekli tedbirler alınmalıdır.
  4.  Yaşçay nakliyecileri de tıbbi kontrolden geçirilmeli, paketleme fabrikalarından, başka illere çay nakliyesi yapanların da giriş ve çıkışlarında tıbbi kontrolleri gerçekleştirilmelidir.
  5. işçilik ve Yaşçay tediyelerinde, insan izdihamını önlemek için, bankalar gereken tedbirleri almalıdır.

Aklıma gelen bu önlemlerle ve ilave edilecek diğer önlemlerle, virüse karşı savaşımızda daha başarılı olacağımızı umut ediyorum. Bu meyanda ; başta sağlık personellerimizi, üretime katkıda bulunan herkesi ve kurallara uyan sevgili vatandaşlarımızı içtenlikle alkışlıyorum.

Sevgi ve saygılar sunarım.

ŞAFAK BASA ÇAYKUR ÇAYKUR ESKİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI YAŞ ÇAY SEZONU VİRÜS ÇAYKUR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Dkrem koçoğlu     2020-04-18 Sayın müdürüm sen yazdığın hijyenleri herkes ezbere biliyor şu anda işçi sorunu var sarp kapı açilmazsa gürcüler gelmezse çayın yüzde 40 kı dalında kalır kesılenide ozel sektör alır çaykura zaten çay kalmaz çaykur tarihinin en büyük zararını eder
Murat     2020-04-18 Tavsiyeleriniz için teşekkürler yanlız alınacak önlemler tarladan markete kadar olan bütün üretim şeridinde alınmalıdır
vedat efendıoğlu     2020-04-09 olması gerekenı söyledı genem müdürümüz ama alınır mı bu önlemler şüphelerım var benım
Hakkı Özkan.     2020-04-09 Bu tavsiyeleriniz çok olumlu ve önemli sizlere teşekkür ederken umarım yetkililer bu konuda gerekeni yaparlar ardeşenden selamlar, saygılar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?