ALiM;2020 YILI YAŞ ÇAY SEZONUNU DEĞERLENDiRDi

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, koronavirüs tedbirleri ve çay sezonu değerlendirmesinde bulundu.

ALiM;2020 YILI YAŞ ÇAY SEZONUNU DEĞERLENDiRDi
ALiM;2020 YILI YAŞ ÇAY SEZONUNU DEĞERLENDiRDi
Advert

AK PARTi iL BAŞKANI iSHAK ALiM ÇAY SEZONUNU DEĞERLENDiRDi

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı tedbirler ve çay sezonu değerlendirmesinde bulundu.

İl Başkanı Alim, yazılı açıklamasında, çayın Rize’nin olmazsa olmazı olduğu kaydederek, il dışı için alınan yasak kararıyla il dışında kalan ve Rize’ye gelemeyecek vatandaşların mağdur edilmemesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Alim, açıklamada şunları kaydetti: ”Değerli hemşerilerimiz bilindiği üzere Dünya koronavirüs salgını dolayısıyla zor günler geçirmektedir. Birçok ülke bu salgında binlerce can kaybı yaşamaktadır. Şükürler olsun ki özellikle iktidarımız döneminde sağlık alanında yapılan yatırımlar sayesinde ülkemiz bu zor günleri en az hasarla atlatacak güçtedir.

Özel sorumluluk alanımız olan Rize ölçeğinde ise salgını en az hasarla atlatmak için gereken önlemleri almak zorundayız. Bu önlemler alınırken ilimizdeki tüm paydaşlarımızla ve siyasi partilerle istişare edip bilimsel veriler ışığında hareket edildiğini belirtmek isterim.

Yaklaşan çay sezonu öncesinde Rize dışında ikamet eden hemşerilerimizin ilimize gelişlerinin kısıtlanması hakkında alınan kararın, bazı tartışmalara yol açtığını görmekteyiz. Burada alınan karar tamamen hemşerilerimizin sağlığını korumaya yöneliktir. Salgın sonrası oluşan verilere baktığımızda özellikle il dışından gelişlerin yoğun olduğu dönemlerde hasta sayısının Rize’de aşırı derecede arttığını görmekteyiz. İl dışından gelişlerin serbest olduğu dönemde koronavirüsün ilimizdeki yayılma hızı nüfusumuza göre ülke genelinde 4. sıradayken ve çok hızlı yayılma görülürken giriş çıkışlar durdurulduktan sonra ilimiz yayılma hızında 20. sıraların altına düşmüştür. Bu kararın toplumsal ve kişisel sağlığımız için çok önemli ve isabetli olduğunu düşünmekteyiz. Bütün dünyayı şiddetli bir şekilde etkisi altına almış olan böylesi bir salgın döneminde önceliğimiz her zaman sağlıktır.

Çay ilimizin olmazsa olmazıdır. Rize’nin ekonomik anlamda dinamosudur. Üretimin ve kendine yetebilmenin bu kadar önemli olduğunu ortaya koyan bir salgın sonrasında çay üretiminin durmasının söz konusu olmadığını belirtmek isterim. Elbette ki koruma kararı sonrası il dışında kalan ve Rize’ye gelemeyecek vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi için çalışmalar devam ediyor. Gelemeyen hemşerilerimizin mağdur olmaması için yine aynı şekilde şehrimizin bütün paydaşlarıyla beraber “Neler yapabiliriz?”in çalışmaları devam etmektedir. En yakın zamanda da alınan kararlar hemşerilerimizle paylaşılacaktır.

Çay sezonunun en iyi şekilde geçmesi için çalışmalar devam etmektedir. İnşallah iyi bir çay sezonu geçireceğimizi de ifade etmek istiyorum. Özellikle şunu da belirtmek isterim ki Çaykur son yılların en düşük seviyesindeki kuru çay stoğuyla sezona girmektedir. Yine bu vesileyle şu tahminimi sizlerle paylaşmak isterim: Çaykur, önceki yıllara nazaran daha yüksek bir kotayla sezona başlayacaktır. Hemşerilerimiz biraz sabırlı olsun bizler hiçbir hemşerimizin, hiçbir çay üreticisinin mağdur olmasını istemeyiz, çalışmalar bunun için devam etmektedir. Hemşerilerimiz bu konuda müsterih olsunlar.

Bizim için sonbahar, sadece yaprakların döküldüğü mevsim değil, hemşerilerimizin gurbete döndükleri mevsimdir. İlkbahar, sadece çiçeklerin ve ağaçların tomurcuk açtığı mevsim değil, gurbetteki hemşerilerimizin İyidere köprüden ilimize giriş yaptığı, onlara kavuştuğumuz mevsimdir. Bu sene baharımız kışa döndü ama inşallah ardında bahar vardır. İlimizde yada ilimiz dışında olan hemşehrilerimizin sağlığı bizim için her şeyin üstündedir. Hemşehrilerimizin mağduriyet yaşamaması için şehrimizin bütün paydaşlarıyla hep birlikte çalışıyoruz, çalışacağız.”

HABER: GELİŞİMTV

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Alı. Yılmaz     2020-05-07 Çaymustasılını duşunenı varmı acaba. Çaymustasılını hamal gibi kullan maktan başka işi yok enguçlu halktır. Halkı hiçe saymayın lutfen
Adem gör     2020-04-26 Boş konuşuyorsun benim ikmehgagim Rize'de ben kaldım istanbulda ben kendi çayını topluyordum şimdi ne olacak orda toplayani yok birde çıkmış anlatıyorum önce milletin sorunlarını çözün
RESUL KORKMAZ     2020-04-26 sayin başkan umarim bu yazimi okursun ben de ak partide bir mahallede aktif görevdeyim ak partiye zarar gelmesini istemeyiz .ve sağlik konusundada zarar gelmesini istemeyiz .Ancak bazi insanlar değişik yollardan geliyo bu yalniş bunu hepten kapatirsaniz tamam ama böyle olmuyo insanlar adam aramaya senaryo yazmaya başladi bu bizim partiye zarar verir saygilarimla .
EKREM KOÇOĞLU     2020-04-25 SAYIN BAŞKANIM GEÇEN SENE GÜRÇÜLER YEMEĞİ KENDİNE KİLÖSUNU 650 TL YE KESTIER YERLİ İŞÇİ DİYORSUNUZ YERLİ İŞÇİ ÇAY BAŞLAMADAN KİLO 1300 İSTOYOR ÇAY İZDAHAMA GİRSİN 1600 İSTER SEN OLSAN 750 YE GÜRCÜYEMİ TOPLATIRSIN YERLIYEMİ ŞU ANDA GÜRCİSTANDA VAKA SAYISI 410 GÜRCİSTANDAN GELENDE 14 GÜN KARANTINAYA KALIR KARANTINA BİTTİMİ TOPLAMAYA BAŞLAR GEÇEN SENE BÜTÜN ÇAY MUHTASILLERİ BURDAYDI ARTİ 40 BİN ÇAY KESME BİLEN GÜRCÜ GELDİ MAYİS AYI 27 GÜNE SARP KAPIYI ALLAH KAPATMADI K TURKİYE İSTERSE AÇİLIR
Hizirali     2020-04-25 Boş konuşmalar niye yurt dişinda adamlar geliyor buz çayimiz gidemiyoruz Evler uzak enim evin yaninda ev yok zaten karantina var mademki kırana var komple sokağa çikma yaşaği olsun herkes jadasina gore bır şeyler yapiyoy boş bunlar
Cemal Taş     2020-04-25 Ben izin alamadım çayımı yapacak biride yok. bizi siz oraya sokmuyorsunuz gelenleri muayene ettirin hastaysak almayın bizi, artık bıkkınlık geldi bu ne 'ya bize hasta muamelesi yapmayın kendini bilen biri kurallara uyar oraya gelip karantinaya uymayanlara hapis cezası verin hiç biri olmazsa ya çayımı toplayın yafa parasını verin bende burda rahatımı bozmayayım selâmlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"