DENİZ;YAŞ ÇAY TABAN FİYAT 4 VEYA 4.5 TL ARASI OLMALI

CHP Rize İl başkanı Saltuk Deniz, 2020 yılı yaş çay sezonu taban fiyatı olarak en az 4lira ile 4.5 lira arasında olması gerektiğini ifade etti.

DENİZ;YAŞ ÇAY TABAN FİYAT 4 VEYA 4.5 TL ARASI OLMALI
DENİZ;YAŞ ÇAY TABAN FİYAT 4 VEYA 4.5 TL ARASI OLMALI
Advert

Başkan Deniz, Koronavirüs nedeniyle üreticinin ekonomik sıkıntı içinde olduğunu, taban fiyat belirlenirken bunun göz önünde tutulması gerektiğini söyledi Başkan Deniz açıklamasında çayda son yıllarda büyük sıkıntılar yaşandığını kaydederek, “Bu sıkıntıları hükümet bir anda çözemez. Ancak Koronavirüs nedeniyle çekilen ekonomik sıkıntının giderilmesi için taban fiyat 4lira ile 4.5 lira arasında bir fiyat verilmelidir.

Bu fiyatın altında verilecek her fiyat üreticiye ekonomik anlamda bir katkı sunmayacağı gibi, koronavirüs’ten etkilenen üreticinin sıkıntılarını da gidermiş olmayacaktır” dedi Çaykur’un özerk bir kuruluş olmasına rağmen varlık fonuna devredildiğini ifade etti.

Başkan Deniz “Kuşkusuz özel sektöre karşı olmadıklarını bütün bileşenler ifade ediyorlar ama ÇAYKUR'un sosyal devletin bir gereği olarak güçlendirilerek yoluna devam etmesi gerektiği konusunda bütün taraflar mutabık. Mutabık oldukları başka bir konu, ÇAYKUR sadece ve sadece çayla ilgilenmeli, piyasayı düzenlemeli ama siyasal iktidarların arpalığı konumuna gelmemeli. Çaykur varlık fonuna devredildiğinden beri zarar ediyor.

Çaykur 2017 de 267 milyon, 2018 de 657 milyon, 2019 da 635 milyon zarar etmiştir. Bu zararın giderilmesi ve Çaykur’ un önünün açılması için sermaye artırımına gidilmesi gerekiyor” dedi Başkan Deniz özel sektörün geçtiğimiz yıllarda taban fiyatın altında çay aldığını ifade ederek, "ÇAYKUR’un kota ve kontenjan uygulamasından doğan bir sorun var.

ÇAYKUR ilk önce yaş çayı alıyorken bunu uygulamamasına rağmen ilk günlerde ne yazık ki şu an itibariyle kota ve kontenjan uygulamak zorunda kalmış kendisine göre haklı bir nedeni var onu bilemiyoruz. Ama çay üreticisi bu durumda özel çay fabrikaları veya özel alıcılarda muhatap olmakta, her ne kadar taban fiyat denilse de özel sektör taban fiyatın altında alımlar yapıyor.

Bu konuda hükümet gerekli yasal düzenlemeleri yaparak taban fiyatı konusunda onun altında bir fiyatını alımını yasaklaması konusunda bir yasal düzenleme yaparsa çay üreticisine yaşamış olduğu bu sorun bir an evvel ortadan kalkar. Şu anda doğu Karadeniz'de çay üreticisi bu konuda perişan durumdadır. Gerekenin yapılması ve ilgili yasal düzenlemenin yapılması için yetkili makamlar nezdinde bu talebi iletiyor çok teşekkürler” dedi.

 

SALTUK DENİZ YAŞ ÇAY TABAN FİYAT 2020 YAŞ ÇAY
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?