KİM KİMDİR? RİZELİ ÜNLÜLER 1.BÖLÜM

Merakta takip edeceğiniz Kim Kimdir? Rizeli Ünlüler; Siyasetçi,Sanatçı,Sporcu vs bölüm bölüm sizler için tanıtmata başladık.

KİM KİMDİR? RİZELİ ÜNLÜLER 1.BÖLÜM
KİM KİMDİR? RİZELİ ÜNLÜLER 1.BÖLÜM
Advert

HABER:kimkimdir.net.tr

besim-tibuk

Besim Tibuk Kimdir?

1945 yılında Rize‘nin Fındıklı kazası Arılı "PİSHALA" köyünde doğdu. İlkokulu Murgul’da bitiren Tibuk, ortaöğrenimini Kars, Artvin ve Rize’de tamamladı.1962-1963 AFS bursu ile ABD’ne gitti. Orada liseden mezun oldu. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Diplomasi bölümünü 1968’de bitirdi. 1964-67 arası Devlet İstatistik Enstitüsü’nde çalıştı. 1971-71 İşletme İktisadi Enstitüsü’nde yüksek işletmecilik ihtisasını bitirdi.

14 yaşında çalışmaya başladı. 1964 yılında Tercüman-Rehber olarak turizm sektörüne girdi. Sonra seyahat acentaları müdürlüklerinde bulundu. 1974’de Tercüman Rehberleri örgütleyerek Net Holding’in nüvesi olan Net Turizm’i kurdu. Net Grubunu büyüterek kısa zamanda turizm sektörünün en büyük kuruluşlarından biri haline getirdi. Tibuk 1980 sonrasında girdiği mali krizden elindeki Netbank’ı satarak kurtuldu. Ticari hayatına Merit International oteller zinciriyle ve Net Holding’le devam ediyor.

Politik hayata, Demokrat Parti’nin tekrar kuruluşunda görev alarak atıldı. DP’nin bir süre İstanbul İl Başkanlığını yaptı. Bu görevinden ayrılan Besim Tibuk 26 Temmuz 1994 tarihinde Liberal Parti’yi kurdu. Parti Bir süre sonra Liberal Demokrat Parti adını aldı. Abdi İpekçi Barış ve Dostluk ödülü sahibi olan Besim Tibuk evli ve dört çocuk babası. Emekli olduğunda, bahçıvanlık yapacağını söylüyor.


Mehmet Emin Birinci Kimdir?

Mehmet-Emin-Birinci

1933’te Rize-Pazar Hisarlı köyünde dünyaya geldi. Bediüzzaman Said Nursi’yi ilk defa 1953’te İstanbul’da ziyaret etti. Öğretmenliği bırakan Birinci, Risale-i Nur’un neşir hizmetinde bulundu. Birinci, Nur Risalelerini matbaada ilk bastıranlar arasında yer alıyor. Ömrünün sonuna kadar Nur Risalelerinin yayılması ve okunması için gayret gösterdi.

Bir süredir kanser tedavisi gören Birinci, 03 Nisan 2007 günü Üsküdar Hospital Türk Hastanesinde Hakk’ın rahmetine kavuştu. Birinci’nin cenazesi 04 Nisan 2007 günü Fatih Camii’nde kılınan ikindi namazını müteakip Eyüp Sultan Kabristanı’nda toprağa verildi.


Hilmi-özçelik

Hilmi Özçelik Kimdir?

1968 yılında Rize’de doğdu. İlk oyunculuk deneyimine Ankara Birlik Tiyatrosunda başlamıştır. Bir çok tiyatro’da oyunlar sergileyen Hilmi Özçelik dizi ve filmlerde de rol almıştır.

Oyunculukları;

Tutar mı Tutar (Ali Reşat) TV Dizisi 2015
Silsile Silsile (Hastane Polisi) Sinema Filmi 2014
Küçük Ağa 2. Sezon Küçük Ağa TV Dizisi
Karışık Kaset Karışık Kaset Sinema Filmi 2014
Bana Masal Anlatma Bana Masal Anlatma (Kuyumcu) Sinema Filmi 2014
Bensiz Bensiz (Metin) Sinema Filmi 2013
Aklın Başına Gelsin Aklın Başına Gelsin (Cemal) TV Dizisi 2011
Yüreğine Sor Yüreğine Sor (Ahmet) Sinema Filmi 2009
Son Karar Son Karar Sinema Filmi 2009
O-kul O-kul (Erdal) Sinema Filmi 2009
Cankurtaran/İstanbul (redux) Cankurtaran/İstanbul (redux) Sinema Filmi 2009
Çorap Söküğü Çorap Söküğü TV Dizisi 2008
Pembe İnek Pembe İnek Kısa Film 2008
Gece Gündüz Gece Gündüz (Laz Davut) TV Dizisi 2008
Ateşle Barut Ateşle Barut TV Dizisi 2008
Akasya Durağı 1. Sezon Akasya Durağı
Ulak Ulak (Cemile Koca) Sinema Filmi 2007
Tarık ve Diğerleri Tarık ve Diğerleri TV Dizisi 2006
Hacı Hacı TV Dizisi 2006
Eve Giden Yol 1914 Eve Giden Yol 1914 (Laz İsmail) Sinema Filmi 2006
Eksi 18 Eksi 18 (Bölüm Oyuncusu) TV Dizisi 2006
Doktorlar 1. Sezon Doktorlar TV Dizisi
Arka Sokaklar 3. Sezon Arka Sokaklar TV Dizisi
Son Bir Nefes İçin Son Bir Nefes İçin (Sorgu memuru) Kısa Film 2005
Emret Komutanım Emret Komutanım TV Dizisi 2005
Beşinci Boyut Beşinci Boyut (Dursun) TV Dizisi 2005
Zümrüt Zümrüt (Katil) TV Dizisi 2004
Sınırlı Aşk Sınırlı Aşk TV Dizisi 2003
Patron Kim Patron Kim (Sergei) TV Dizisi 2003
Kurtlar Vadisi 1. Sezon Kurtlar Vadisi TV Dizisi
Tatlı Hayat Tatlı Hayat (Temizlikçi) TV Dizisi 2001
Olacak O Kadar Olacak O Kadar (Hilmi) TV Dizisi 1986


meltem_banko_kimdir

Sabire Meltem Banko Kimdir?

Meltem Banko 1986 yılında Rize’nin Pazar ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra 2010 yılında Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. 3 yıl boyunca Atılımcı Hukukçular Topluluğu’nun başkanlığını yürütmüştür.

6 Ekim 2011 tarihinde Avukatlık ruhsatını almış ardından; 1 Ocak 2012 tarihinde Ankara’da kendi hukuk bürosu olan Banko Hukuk Bürosu’nu kurmuştur. Daha sonra 2015 yılında Merve Kaplan ile ortak olarak Banko & Kaplan Hukuk Bürosunu kurmuşlardır.

Av. Meltem BANKO; Ceza Hukuku, Bilişim Hukuku, Aile Hukuku, İcra İflas Hukuku, Ticaret Hukuku, Sosyal Medya Hukuku, Basın Hukuku, Miras Hukuku , Siyaset Bilimi alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.Ticaret Hukukundaki Son Gelişmeler, Tüketici Hukuku ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yolları alanlarında çeşitli çalışma ve kurslara iştirak etmiştir.

Ankara Barosu Türk Ceza Mevzuatı ve Uygulamaları , Türkiye Barolar Birliği Bilişim Hukuku İleri Eğitim Sertifika Programı, Ankara Barosu Gelincik Projesi Gönüllü Avukatlar Eğitim Sertifikası sahibidir.

Radyo Evi Derneği (RADEV) tarafından 2013 yılında Yılın Pozitif Hukukçusu seçilmiştir. İnternet, Medya Ve Bilişim Federasyonu Genel Koordinatörü olarak görev yapmıştır. AK Parti ve TÜGİAD üyesidir.

2015 yılı milletvekili seçimlerinde Ak Partiden Aday Adayı oldu ancak parti tarafından aday gösterilmedi.

Meltem Banko halen Hacettepe Üniversitesi Kamu Hukuku Bölümünde Yüksek Lisans öğrencisidir. İngilizce bilmektedir.

Yer Aldığı Eserler:
* Cezai ve Hukuki Sorumluluk Boyutlarıyla Hakaret ve Özel Hayata Karşı Suçlar
Yazarlar:Ali Parlar , Meltem Banko , Basım Tarihi: 2014-04

* Hukuka Ve Ahlak Felsefesinin Yön Veren Sözler
Yazarlar:Meltem Banko, Kurtuluş Tayanç Çalışır, Basım Tarihi: 2013-01

* 6545 Sayılı Kanun ile Yapılan Değişiklikler Çerçevesinde Cinsel Suçlar
Yazarlar:Ali Parlar, Meltem Banko, Basım Tarihi: 2010-10


Mehmet Haberal

Mehmet Haberal Kimdir?

29 Ekim 1944 tarihinde Rize ilinin Pazar İlçesi, Şubaşı (Haçapit) köyünde doğdu.

1967 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve 1971 yılının Ekim ayınına Genel Cerrahi Uzmanı oldu. Daha sonraki yıllarda Galveston, Teksas’da Shriner’s Yanık Enstitüsünde ve John Seally Hastanesinde fellow olarak çalıştı.

1974 ve 1975 yıllarında Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi Transplantasyon Merkezinde fellow olmak üzere 1 Ocak 1974’den 30 Haziran 1975’e kadar çalıştı. Aynı yıllarda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahı Bölümüne bağlı olarak Yanık ve Transplantasyon Ünitesi’ni kurdu. 3 Kasım 1975 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü’nde, Türkiye’de ilk kez annesinden 12 yaşındaki bir çocuğa, akrabalararası böbrek naklini gerçekleştirdi.

1976 Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Doçenti olan Haberal, 10 Ekim 1978’de Avrupa Transplantasyon Birliği’nden  (Eurotransplant ) sağlanan ölü böbrek ile Türkiye’de ilk defa kadavradan böbrek transplantasyonununu gerçekleştirdi. Alanında birçok ilke imza atan Haberal, 2238 sayılı “Organ ve Doku Alınması , Saklanması, Aşılanması ve Nakli” yasasının hazırlanıp, 3 Haziran 1979’da yürürlüğe girmesine de öncülük etti.

Eylül 1980’de Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı’nı kurdu ve 2 yıl sonra Mart 1982’de, Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı’na bağlı Hemodiyaliz Merkezi’ni açtı.

8 Aralık 1988’de Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türkiye’de ilk kadavradan karaciğer naklini gerçekleştirdi. 1990 Ekim ayında Türkiye Organ Nakli Derneği’nin kurucu üyesi ve başkanı oldu. Alanında birçok ilk gibi 1990 yılı 15 Mart’ında Kuzey Afrika, Ortadoğu, Avrupa ve Türkiye’de ilk kez çocuklarda canlıdan segmental karaciğer naklini gerçekleştirdi. 24 Nisan 1990’da Dünya’da ilk kez yetişkinlerde canlıdan segmental karaciğer naklini gerçekleştirdi. 16 Mayıs 1992’de Dünya literatüründe ilk kez yapılan bir uygulamayla aynı vericiden, aynı anda hem kısmi karaciğer naklini, hem de böbrek naklini gerçekleştirdi. 1992 Nisan ayında “New York Academy of Sciences” üyeliğine seçildi


Ismail-Hakki-Demircioglu

İsmail Hakkı Demircioğlu Kimdir?

Türk Halk Müziği’nin usta ismi İsmail Hakkı Demircioğlu, 1957 yılında Rize / Pazar’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi Pazar’da okuyan Demircioğlu, 1980’de İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, Temel Bilimler Bölümü’ne girdi, 1984’te mezun oldu. 1984 – 1986 yılları arasında Ruhi Ayangil’in Türk Müziği Orkestra ve Korosu’nda bas olarak çalıştı. Sanatçı, 1987’de Ruhi Su Dostlar Korosu’nda, Timur Selçuk ve Sarper Özsan’ın çalıştırdığı dönemde, yine bas olarak çalışmalara katıldı.

Bu dönemde “Türkülerimiz” ve “Sırdaş Türküsü” isimli iki albüm çıkaran Demircioğlu, 1998’de “Gülün Kokusu Vardı” ve 2000’de “Anadolu Beşik” adlı albümlerde yakın dostu Erkan Oğur’a eşlik etti. “Anadolu Beşik” albümünde ağırlıklı olarak Doğu bölgesinin tınıları hâkim. Kul Hüseyin’in pek bilinmeyen nefes’i “Zamanede Bir Hal”, Pir Sultan Abdal’dan “Karşıda Görünen Ne Güzel Yayla” Erkan Oğur’un yanık sesine pek yaraşan Elazığ yöresi türküsü “Bir Şuh -i Sitemkâr”, “Kul Ahmet’ten “Seher Yeli” gibi örneklerle albüm, geçmişin mucizesinin bugüne taşındığı bir mücevhere dönüşüyor.

NASİBOLSA

Karadeniz’de hüznün de var olduğunu hatırlatan Demircioğlu, son olarak da 2004 yılında, hüznün hakim olduğu solo albümü “Nasibolsa”yı çıkardı. Demircioğlu’nun uzun zamandır yapmayı düşündüğü albümde, sanatçının 20 yıl öncesinden başlayarak bestelediği 5 şiir, sözü ve müziği Bahar Alkaya’ya ait geleneksel karakterde bir deyiş yer alıyor. 12 parçanın yer aldığı albümde yine Alkaya’nın derlediği bir ağıt, Rize Çamlıhemşin / Çat’ta Servet Çamoğlu’ndan öğrendiği “Osman’ın Ağıtı” ile birlikte 4 halk türküsü bulunuyor.

Nasibolsa

Nasibolsa yine gitsem yaylaya
Doya doya baksam suna boyluya
Senin için yalvarırım mevlaya
Belki seni bana yazar yaradan

Yüce dağ başında pınar gözüsün
Sürüden seçilmiş körpe kuzusun
Güzellerin başı yayla kızısın
Belki seni bana yazar yaradan

Ela göz üstüne eymedir kaşı
Başına bağlamış bir telli poşu
Talib’i Çoşkun der bulunmaz eşi
Belki seni bana yazar yaradan

Albümde birçok ortak çalışmaya imza attığı sanatçı dostu Erkan Oğur’un da ağırlığı hissediliyor. Sanatçının albümünde gerek sesiyle gerekse enstrümanıyla Erkan Oğur’dan Birol Topaloğlu’na, Okan Murat Öztürk’den İbrahim Karaca ve Cem Aksel’e, “Şu Uzun Gecenin Gecesi Olsam” türküsünün bilinmeyen sözlerini gönderen Çorum eski valisi Atıl Uzelgün’e kadar birçok insanın emeği geçmiş. Albümde, tasavvuf şairi Yunus Emre’nin “Aşkından Yanar Yüreğim” şiiri, edebiyat dünyasında önemli yere sahip olan Sabahattin Ali’nin “Rüzgar” şiiri ve yine A. Kadir’in “Birinci oğluma Ninni” adlı dizeleri Demircioğlu’nun müziğiyle bütünleşmiş.

TÜRKÜLERİN DOĞURDUĞU ANADOLU

Bölgesel çeşitliliğiyle dikkat çeken albümünün kitapçığında Demircioğlu, çalışmalarında ve hayatında önemli bir yere sahip olan türküleri var eden Anadolu insanı için şunları söylüyor: “Bu kadar güzel türküler onları var etmiş olan Anadolu insanının gelecekte memleketimizi daha güzel, mutlu günlere taşıyacağına eminim. Türkülerin nasıl oluştuklarını, melodik, sözel, makamsal ritimsel, bölgesel çeşitliliğini, estetik yapılarının derin ve etkileyiciliğini düşündükçe Anadolu insanına hayretim ve saygım artıyor.”


mehmet-bekaroglu

Mehmet Bekaroğlu Kimdir?

Mehmet Bekaroğlu, 1954 yılında Rize‘nin Fındıklı ilçesinde doğdu. Baba adı İhsan, ana adı Müzeyyen. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri uzmanlığı stajı yaptı.

İngiltere Aston Üniversitesi’nde misafir araştırmacı olarak bulundu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı.

Refah Partisi’nden Rize milletvekili seçildi. Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Saadet Partisi‘nden Rize Belediye Başkan Adayı oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçerek Genel Başkan Yardımcısı oldu.

İngilizce bilen Mehmet Bekaroğlu, evli ve 7 çocuk babasıdır.


sadan_kalkavan_kimdir

Şadan Kalkavan Kimdir?

Şadan Kalkavan, 1939 yılında Rize’de doğdu. 1995-1996 sezonunda Fenerbahçe Spor Kulübü’nde yöneticilik yapan Şadan Kalkavan, Özellikle o sezon Trabzonspor ile girilen heyecanlı şampiyonluk yarışında o dönem gündemin en önemli isimleri arasında yer alıyordu. Şadan Kalkavan Fenerbahçe futbol şube sorumlusu olarak görev aldığı sezonda Fenerbahçe şampiyonluğu elde etmişti.

Yakın zamanda Fenerbahçe Başkan adayı olarak tekrar spor gündeminin çok konuşulan hamlesine imza atan Şadan Kalkavan, 2009 başkanlık seçiminde Aziz Yıldırım ile başkanlık yarışına girmişti. Kasım 2013 seçimlerinde ise Mehmet Ali Aydınlar’a olan desteğini dile getirmişti.

Ali Şen yönetiminden ayrıldı
Şampiyonluğun ardından başkan Ali Şen’in, başarıda büyük payı olan Oğuz Çetin ve Aykut Kocaman’ı takımdan göndermesiyle görevinden istifa etti.

Şadan Kalkavan, Aziz Yıldırımın kazandığı 2009 seçiminde ona karşı başkan adayıda olmuş ancak kazanamamıştır.

Selim Soydan ile değişmez ikili…
Fenerbahçe’nin bir diğer başarılı yöneticisi ve eski futbolcusu Selim Soydan ile birlikte değişmez bir ikili oldu. Futbol şubesini birlikte yönetti. Hatta Aziz Yıldırım’ın başkanlığı döneminde Soydan’la beraber Fatih Terim’e Fenerbahçe teknik direktörlüğü teklifini iletti.

Şadan Kalkavan 11 Mart 2015’te kaldırıldığı hastanede baypas ameliyatı sonrası oluşan komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti. Cenazesi Karacaahmet Mezarlığına defnedilmiştir.

TFF, TBF ve Galatasaray Kulübü vefat eden Fenerbahçe Kulübü’nün eski yöneticisi için başsağlığı mesajı yayımladı.


Hizir-İrfan-Onder

Hızır İrfan Önder Kimdir?

1964 yılında Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Yukarıdurak köyünde doğdu. Sırasıyla Ardeşen Merkez İlkokulunu, Rize İmam-Hatip Lisesini(1982) ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünü bitirdi.(İzmir -1987)

Askerlik görevini 1989 yılında Ankara’da kısa dönem olarak yaptı. 1993 yılından beri sırasıyla Gaziantep’te, Artvin’ de ve Kırklareli’nde felsefe grubu öğretmeni olarak çalıştı. Okul müdür yardımcılığı ve müdür vekilliği görevlerinde de bulundu. Halen Lüleburgaz Düvenciler Lisesinde Uzman Öğretmen olarak görevini sürdürmektedir.

Lise yıllarından beri şiir yazan şairin Günlük, haftalık ve aylık olmak üzere değişik gazete ve dergilerde şiirleri yayınlandı: Milli Gazete, Gürses, Hakses, Kardelen, Genç Kardelen, Mavi Yeşil, Somuncu Baba, Mavi Dünya, Anafilya, Ortanca, Tay, Müdafaa-i Hukuk, Hantek, Dilhane, Dareyn, Yüzakı…

Evli ve iki çocuk babasıdır.

ESERLERİ:

1- “Niçin Ağlar Güller Bana?” , Gündüz Kitabevi Yayınları, Eylül-2007

2- “Canana Mektuplar”, Karabük Kültür ve Sanat Derneği Tay Dergisi Yayınları, Ağustos-2009


imdat-sutluoglu

İmdat Sütlüoğlu Kimdir?

1953 yılında Rize-Ardeşen’de doğdu. İlk ve orta tahsilini Ardeşen’de yaptı. Rize Lisesini bitirdi. Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden m ezun oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde İşletme dalında yüksek lisans (master) yaptı. DPT Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğünde Teşvik ve Yatırım Uzmanlığı ve Çalışma Bakanlığında İş Müfettişliği görevlerinde bulundu.

12 yıl memurluktan sonra iline hizmet verebilmek için memurluğu bırakarak Rize’ye döndü. Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalışmaya başladı. Akfa Çay A.Ş.’nde Risaş A.Ş.’nde genel müdürlük, Sütaş A.Ş.’nde yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Dahasonra 1994 ve 1999 seçimlerinde 2 dönem Ardeşen Belediye Başkanlığı yaptı.

Çay Sanayicileri Derneği Kurucu Başkanlığı, DPT Çay İhtisas Komisyon Üyeliği, Rafting, Su Sporları ve Üniversite dernek üyeliği, Karadeniz Kıyısı Ülkeler Çevre Örgütü (AB CPMR örgütü) üyeliği yaptı, Vakıf üyeliği yaptı.

22. Dönem Ak Parti Rize Milletvekilliği, 58. Hükümet’te Çevre Bakanlığı yaptı.

Nisan 2011 tarihi itibariyle Çaykur Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini tamamladı.

Evli 4 çocuk babasıdır.

İyi derecede İngilizce, orta derecede Fransızca ve Arapça bilmektedir.


Ayhan Alptekin Kimdir?

Müzisyen, Şarkıcı. 1965, Rize Ardeşen Ortaalan doğumlu. Meslek lisesi mezunu. İstanbul Beykoz`da ikamet ediyor. Evli ve dört çocuk (2 Kız, 2 Erkek) babasıdır.

Kendi dilinden müzik hayatı:

“Dokuz yaşımda müzik ile ilgilenmeye başladım. İlk enstrümanım, melodika ve mandolin oldu. Ailem Müzik ile ilgilenmeme hiçbir zaman karşı çıkmadı tam tersine Abim Ergin Alptekin çocukluğumdan beri beni Müziğe teşvik etti ve destek oldu. Buna rağmen çevremizde: Avare Çalgıcı, Boşgezen unvanı ile yaşadık.

1982`de ilk olarak bir düğünde sahne aldıktan sonra ''Grup Yıldızlar'' ekibini kurduk (1983-1985). Kemalpaşa`dan Rize`ye kadar çeşitli Köy ve İlçelerde, Düğün ve Toplantılarda sahne aldık. Çalışmalarıma Asker Ocağındada devam ettim, Sanat Müziğinde Kanun, Halk Müziğinde Bağlama, Taverna Müziğinde Org ile programlar yaptım. Askerlik sonrası ekonomik şartlardan dolayı grubumuz dağılınca bende Keyboart furyasına kapıldım. Unkapanıyla tanışana kadar taverna müziği yapıyordum daha sonra  repertuarımı:   Babaannem, Anneannem ve Nuri Papu`dan duyduğum Lazca Müzikler ile renklendirdim.

 

İlk kasetim 1993`te çıktı. Lazca Müziklerim ve Anonim Destanlarım sevildi ve beğeni topladı. Abim ve benim teşvikim ile yirmi`den fazla Müzisyen arkadaş şuan bu işten ekmek yiyorlar hepsine verdiğim emekler helal olsun. Popüler olanların da dahil olduğu 30 kadar sanatçı arkadaşımıza: yetiştirme, alt yapı, bestelerimle emek verdim. Abim ile beraber Lazca, Türkçe 250 adet beste yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

İkinci kasetim ''Oy Nana'' dan sonra Karadenizli sanatçılarımız`da altyapı anlayışının değiştiğini ve modern folk müziğinin teşvik unsurunun ''Oy Nana'' olduğunu söyleyebilirim. Abim ile yaptığım bestelerin ezgileri, hernekadar orjinal Laz ezgisi olmasada, yöre ezgilerine yakın, uygun notalar seçmeye çalışıyorum. Tarzımı, aşırıya kaçmadan çok sesli yapmayı düşünüyorum.

Temmuz 2002`de tamamı ile kendi isteklerim doğrultusunda yapmış olduğum çalışmamı piyasaya çıkaracağım. Çalışmalarıma İstanbul Çekmeköydeki Stüdyomda yapıyorum ve Sarıyer, Ayder Restaurant`da sahne alıyorum. Almanya`ya ilk defa Lazebura e.V. nın daveti ile gittim. Üstadımız Mahmut Turan ile birlikte muhteşem bir program yaptık Yeri gelmişken, Gurbetçi kardeşlerimizi biraraya getirdikleri için Lazebura Birliği(Lazebura e.V.)ne kendi adıma teşekkür ediyorum.

Laz Dili ve Folklorunu yaşatmak için ferdî olarak hasbelkader kasetlerime Lazca`da okuyarak destek vermeye çalışıyorum. Anadolu’da yaşayan bütün halkımı, yedi bölgemi, Türkiyemi çok seviyorum”.

 

Albümleri:

 

Ayhan Alptekin Box Set

Gelme

Oy Nana

Şahlandı Karadeniz

Ah Ulan Ah / Hülya

Hey Deli Gönül

Karadeniz Tavernası 2

Si Do Ma

Karadeniz Tavernası

Çona

Gel Dinle Beni

 

Popüler Şarkıları:

 

 Sırmalı Dadalo

 Dağlar Ağlayın

 Anzer Balı

 Şimdi geldi ağlamanın zamanı

 Dardır Yüreğim

 Nakore

 Kader

 Atmaca

 Oy Dağlarım

 Sevdalık

 

KAYNAKÇA: Ayhan Alptekin kimdir?(lazuri.com, eksisozluk.com, facebook.com, haberler.com, 03.05.2019), Müziğe Adanmış 25 Yıllık Bir Ömür: Ayhan Alptekin (patikaa.com, 03.05.2019), Ayhan Alptekin Albümleri (muzikdinle.com.tr, 03.05.2019).


Recep Tayip Erdoğan Kimdir?Siyaset ve devlet adamı, Türkiye’nin 12. ve günümüzdeki Cumhurbaşkanı. Ak Parti kurucusu ve Genel Başkanı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanlarından, eski Başbakanlardan.

26 Şubat 1954 tarihinde İstanbul / Kasımpaşa'da doğdu. Sahil Güvenlik Teşkilatında da görev yapmış Rizeli bir denizci babanın oğludur. Çocukluğunu Rize'de geçirdi. Ailesi ile birlikte on dört yaşında Rize'den İstanbul'a göç etti ve Piyale Paşa İlkokulu'nda okudu. 1965'te girdiği İmam Hatip Okulunu 1973’te bitirdi. Marmara Üniversitesi'ne bağlanarak adı Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak değiştirilen Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu'ndan 1981 yılında mezun oldu. Camialtı, İETT ve Erokspor'da 16 yıl futbol oynadı ve 12 Eylül 1980 sonrasında futbolu bıraktı.

Recep Tayyip Erdoğan, 1980 yılında, çalışmakta olduğu İETT'den ayrılınca özel sektörde çalışmaya başladı. 1982 yılında askere gitti, askerden döndükten sonra yine aynı şirkette yaklaşık bir buçuk yıl çalıştı. Daha sonraki çalışma hayatına başka bir şirkette genel müdür olarak devam etti. Bu arada üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği'nin çalışmalarına katıldı. Politikaya ilgi duyarak, 1978 yılında Millî Selâmet Partisi (MSP) Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığına ve aynı yıl MSP İstanbul İl Başkanlığına seçilerek fiilen politikaya girmiş oldu.

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra 1983 yılında kurulan Refah Partisi ile siyasi hayatına devam etti. 1984 yılında bu partinin Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında da İl Başkanı ve MKYK üyesi oldu. 1986 ara seçimlerinde milletvekilliğine, ardından 1989 yılında da Beyoğlu ilçesinden belediye başkanlığına adaylığını koydu. 1989 seçimlerinden Refah Partisi ikinci parti olarak çıktı ve 1991 yılında tekrar milletvekili adayı oldu ve partisi barajı geçince milletvekili seçildi. Ancak “tercihli oy sistemi” nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu milletvekilliğini iptal etti. Onun yerine o yıl Meclise Mustafa Baş girdi.

1994 yılına kadar İstanbul İl Başkanlığı görevini sürdüren Erdoğan, medya ve anket tahminlerini altüst ederek 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde % 25,19 oy alarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan ve Türkiye'nin sosyal ve ekonomik başkenti olan İstanbul’da yaptığı Belediye Başkanlığı döneminde kaçak yapılaşma ve o yıllarda şehri kasıp kavuran susuzluk sorunu ile mücadele etti ve mücadelelerinde önemli başarılara ulaştığı gözlendi. Bu yıllarda hakkında açılmış olan davalar, milletvekili olduğunda dokunulmazlığı nedeniyle düştü.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997 tarihinde davet üzerine gittiği Siirt’te, katıldığı mitingde yaptığı konuşma sırasında Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenlere tavsiye ettiği bir kitaptan, Ziya Gökalp'ın 1912 yılında Balkan Savaşı için yazdığı “Asker Duası” başlıklı şiirini okuduğu için, özellikle “Minareler süngü / Kubbeler miğfer / Camiler kışlamız / Müminler asker” dizeleri tartışma konusu yapılarak, Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı. Yargılama sonucu Türk Ceza Kanunu'na göre "Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek" suçunu işlediği gerekçesiyle dört ay hapis cezasına çarptırıldı. Erdoğan, bu mahkeme kararıyla, 4.5 yıl sürdürdüğü İstanbul Belediye Başkanlığını bırakarak 26 Mart 1999 günü Kırklareli iline bağlı Pınarhisar Cezaevine girdi. 24 Temmuz 1999 günü tahliye oldu. Bu süreçte, onu seven ve destekleyen çevreler tarafından yeni bir parti kurması yolunda kendisine telkinlere açık oldu.

Fazilet Partisi'nin, Anayasa Mahkemesi tarafından temelli kapatılmasının ardından, bağımsız kalan milletvekilleri, yeni parti kurma çalışmalarını "Gelenekçiler" ve "Yenilikçiler" olarak adlandırılan iki kanattan sürdürdü. "Milli Görüşçü" olarak adlandırılan kanat Recai Kutan'ın genel başkanlığında 20 Temmuz 2001'de Saadet Partisi'ni (SP) kurarken, "Değişimci" kanat da Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001'de, Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurdu ve Erdoğan, parti genel başkanlığına seçildi. Partisi, katıldığı genel seçim olan 3 Kasım 2002 seçimlerinde büyük bir başarı elde etti ve oy kullanan seçmenlerin % 34,29 oyunu alarak birinci parti oldu.

Lideri olduğu parti seçimi kazandı ama Recep Tayyip Erdoğan seçim yasağı bulunduğu için Meclise giremedi. Arkadaşı ve partisinin lider kadrosundan Abdullah Gül bir süreliğine parti başkanlığını ve 58. hükümeti kurarak başbakanlığı yürüttü. Bu ara formülün ardından şu süreç yaşandı: Yapılan genel seçimlerde Siirt milletvekili seçilen Fadıl Akgündüz'ün milletvekilliğinin düşürülmesi ve aynı şehirde AK Parti’den ilk sırada milletvekili seçilmiş olan Mervan Gül'ün adaylıktan çekilmesi üzerinde Siirt’te ara seçim yapıldı. Erdoğan, yapılan bu ara seçime girerek milletvekili seçildi ve AK Parti hükümetini Abdullah Gül'den devralarak 2003 yılında ilk kez Başbakan oldu.

Başbakan Erdoğan, kurduğu hükümetler döneminde çok sayıda reformlar uyguladı. Türkiye 45 yıl sonra Avrupa Birliği ile bir Ortaklık Anlaşması imzaladı, Erdoğan'ın görev gelmesi ile Türkiye'nin AB'ye katılım müzakereleri başladı. Ülkede yapmış olduğu reformlar sonrası European Voice Organization tarafından "The European of the Year 2004" seçildi.

2007 genel seçimlerinde, Türkiye tarihinde 52 yıl sonra ilk kez iktidarda olan bir parti, ikinci döneminde oy oranını arttırdı ve Erdoğan’ın genel başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi bu seçimi % 46.58 oy oranıyla kazandı.

Erdoğan, 2010 yılında kamuoyunun uzun yıllardır anayasa değişikliği taleplerini değerlendirerek, özellikle 12 Eylül darbesi döneminde yapılan anayasa yerine daha çağdaş ve demokratik bir anayasa özlemini karşılamak üzere kolları sıvadı. Yeni anayasanın tümüyle değiştirilmesi için, ön hazırlık olarak 12 Eylül 2010’da referanduma gitti. Hazırladığı paket, seçmeden destek gördü ve % 57.94 “Evet” oyuyla kabul edildi. Bu referandumdan sonra 2012 yılında yapılacak yeni anayasanın çalışmalarına başladı.

2011 yılında, Erdoğan liderliğindeki AK Parti, Türkiye siyasi hayatında başarısını sürdürerek, 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde bu kez oylarını önceki seçime göre yeniden arttırdı ve % 49,9 oyla seçimin galibi oldu ve Erdoğan, 61. TC hükümetini tek başına kurarak çalışmalarını sürdürdü.

Recep Tayip Erdoğan birçok ödül aldı. Bunlardan birkaçı şunlardır: 18 Nisan 2004 - "Dünyanın En Etkili 100 Kişisi"'nden biri (Time dergisi), 13 Haziran 2004 - "Altın Plaka" ödülü, Amerikan Başarı Akademisi Ödülü (İngilizce: Academy of Achievement), 8 Ağustos 2006 - "Karadeniz Ülkelerinde Yılın Reformcusu ödülü" (Hazar Enerji Entegrasyonu), 15 Ocak 2008 - "Köprüleri İnşa Etmek" ödülü (Müslüman Sosyal Bilimciler Derneği), 26 Ekim 2009 - Nişan-ı Pakistan (Pakistan), 12 Ocak 2010 - "İslam'a Hizmet Ödülü" Kral Faysal Fonu), 1 Mart 2010 - "Hariri Ödülü" BM Habitat ve Refik Hariri Vakfı), 25 Kasım 2010 - "Yılın Lideri" (Arap Bankalar Birliği).

Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014 Pazar günü halkın oyları ile 12. Cumhurbaşkanı seçildi. Türkiye'nin 12. ve günümüzdeki Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı öncesinde, 2003-2014 yılları arasında 11 yıl başbakanlık yaptı. 2007 anayasa değişikliği referandumu sonrasında anayasada yapılan değişiklikle birlikte 10 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilen seçimle doğrudan halkoyuyla seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu. Bu seçimde Erdoğan, % 51.79 oranında oy aldı.

Kurucuları arasında yer aldığı Adalet ve Kalkınma Partisi'nin genel başkanlığı görevini 12 yıl boyunca sürdürürken; 2002, 2007, 2011 ve 2015 genel seçimlerinden en yüksek oyu alan parti olarak ayrılmıştır. Ak Parti, 2015 genel seçimlerinde de en yüksek oyu alan parti olmuştur.

Cumhurbaşkanlığı görevine 28 Ağustos 2014'te başlayan Erdoğan, 4 Temmuz 1978 günü verdiği bir konferansta tanıştığı 1955 doğumlu Emine Erdoğan (Gülbaran) ile evli; Ahmet Burak ve Necmettin Bilal adlarında iki oğul, Esra ve Sümeyye adlarında iki kız babasıdır.

Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi üzerine, cep telefonu mesajı ve televizyon konuşmalarıyla vatandaşları meydanlara çıkarak darbecilere karşı durmalarını istedi. Bütün şehirlerde milyonlarca kişi meydanlarda toplanarak gece geç saatlere kadar ellerinde Türk bayraklarıyla demokrasi nöbetini günlerce devam ettirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevini sürdürürken AK Partinin hazırladığı anayasa teklifinin 16 Nisan 2017'de yapılan referandumda kabul edilmesiyle yetkilerini genişletti. Halkın yüzde 51.41'inin "Evet" oyu verdiği ve "Hayır" oylarının yüzde 48.59'da kaldığı bu referandumun ardından yeniden AK Parti üyesi oldu.

29 Mayıs 2017'de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında Erdoğan yeniden AK Parti Genel Başkanı oldu.

 

Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde % 52.6 oy alarak büyük bir oy farkıyla başarılarına yeni bir zafer ekledi, yeniden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilerek görevine devam etti.

KAYNAKÇA: Sadık Albayrak / MSP Davası ve 12 Eylül (1990), İhsan Işık / Bir Portre: Recep Tayyip Erdoğan (Yeni Zemin dergisi, Mart 1994), Süleyman Yeşilyurt / Türkiye’nin Başbakanları (2006), Sema Dülger / Dünden Bugüne Devletin Zirvesindekiler (2007), Türker Alkan / AKP Liderliği (Radikal, 9.5.2007), Fatih Bayhan / Recep Tayip Erdoğan’ın Liderlik Şifreleri (2007), Sefa Kaplan / Recep Tayip Erdoğan (2007), Hüseyin Besli – Ömer Özbay / Bir Liderin Doğuşu (2010), İhsan Işık / Ünlü Devlet Adamları (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 1, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Fomous People (2013), Anayasa değişikliği referandumu: YSK kesin sonuçları açıkladı (bbc.com, 27 Nisan 2017), Son dakika... Erdoğan'ın A Takımı açıklandı. İşte yeni MYK (29.05.2017), 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı Seçimi Sonuçları (secim.haberler.com, 24 Haziran 2018),  24 Haziran 2018 Seçim Sonuçları - Seçim Sonucu  (sabah.com.tr, 24 Haziran 2018).


Sebahattin Önkibar Kimdir?

Televizyon Programı SunucusuGazeteciYazar

Gazeteci - yazar, televizyon programcısı. 30 Haziran 1961, Ardeşen / Rize doğumlu. İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1984) mezunu.

Gazeteciliğe, 1980 yılında Türkiye Gazetesi'nde Ankara Temsilcisi olarak başladı. 1993 yılında TGRT'nin kuruluşunda bulundu ve Alternatif adlı bir programı sunmaya başladı. 2001 yılında TGRT ve Türkiye gazetesinden ayrılarak Star TV ve Star gazetesine geçerek bu gazetenin Ankara Temsilcisi oldu.

2002 yılında Star TV'ye RTÜK tarafından 15 günlük kapatma cezası verildikten sonra, bulunduğu medya grubundan ayrılarak, Kanal D'ye geçti ve Posta gazetesinde Ankara Temsilcisi oldu.

2004 yılında ise bu kez Flash TV'ye geçerek kanalın Ankara Temsilcisi oldu.

2005 yılında, Avrasya TV ve Yeniçağ gazetesinin Ankara Temsilcisi oldu.

2011 yılında Ulusal Kanal, Kanal 99 ve Yeni Mesaj'a geçerek Ankara temsilcisi oldu.

2012 yılında Yeni Mesaj gazetesinden ayrılarak Aydınlık gazetesine geçti.

Ulusal Kanal ekranlarında Alternatif ve Kanal 34’te Ankara Kulisi isimli programı sundu. Aynı zamanda Aydınlık gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Nisan 2019’da Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesinden ayrıldı. Halen odatv.com’da yazmaktadır.

Mesleğindeki başarılarından dolayı çok sayıda gazetecilik ödülüne layık görüldü. Hayatını ve çalışmalarını Ankara’da sürdürdü. Kısa adı İLESAM olan Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği üyesidir.

Saldırıya uğradı

Sabahattin Önkibar, 26 Mayıs 2019 günü Ankara'nın Çankaya ilçesinde evine 300 metre mesafede kimliği belirsiz kişilerin yumruklu saldırısına uğradı. Olaydan sonrası kaçan şüphelilerin yakalanması için polis çalışma başlattı. Söz konusu çalışma kapsamında 4 şüpheli gözaltına alındı.

 

Çalıştığı Kurumlar:

 

Gazeteler:

 

1980-2001: Türkiye

2001-2002: Star

2002-2004: Posta

2005-2011: Yeniçağ

2011-2012: Yeni Mesaj

2012-2019

 

Televizyonlar:

 

1993-2001: TGRT

2001-2002: Star TV

2002-2004: Kanal D

2004-2005: Flash TV

2005-2011: Avrasya TV

2011-2019: Ulusal Kanal

Kitapları:

İşte İslamın ve Türklüğün Katilleri, Takkeli Firavunlar ve Büyük Siyasi Sırlar (2014), İmamlar ve Haramiler Medyası (2015), Mehdi'nin Darbesi - Eşikteki Kıyamet (2016), Devlet Bahçeli ve Ülkücüler Hakkında Her Şey (2017), Asena-Meral Akşener'in Dünü ve Bugünü (2017), Sarayın Bozkurtları (2018).

KAYNAKÇA: Sabahattin Önkibar kimdir? (milliyet.com.tr, 26.05.2019), Sabahattin Önkibar'a saldıranlar gözaltına alındı (sabah.com.tr, 26.05.2019), Sabahattin Önkibar kitapları (1000kitap.com, kitapyurdu.com, idefix.com. 26.05.2019).


Ömer Arısoy Kimdir?

Kamu YöneticisiMüsteşarHukukçu

Hukukçu, avukat, kamu yöneticisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı. 1974 yılında Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini memleketinde tamamladı.

1989 yılında Marmara Üniversitesi Basın – Yayın Yüksek Okuluna (İletişim Fakültesi) girdi ve üç yıl devam etti. 1992 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1997 yılında bitirdi. Bir müddet serbest avukat olarak çalıştı.

1999 – 2004 yılları arasında Zeytinburnu Belediyesinde Başkan Danışmanlığı, 2004 – 2014 tarihleri arasında Hukuk, Emlak-İstimlak, Kültür, Bilgi İşlem, Yazı İşleri ve İnsan Kaynaklarından sorumlu Başkan Yardımcılığı, Encümen Başkanlığı ve İhale Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü, kültür yayınlarını yönetti.

Ekim 2014 tarihinde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı görevine atandı ve 2016 yılının Eylül ayına kadar bu görevde bulundu.

Eylül 2016'dan itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapmakta olan Ömer Arısoy, evli ve iki çocuk babasıdır.

KAYNAK: Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yeni müsteşar atandı (turizmajansi.com, 28 Eylül 2016).


Erhan Makar Kimdir?

Görüntü Yönetmeni. 23 Aralık 1983, Pazar / Rize doğumlu. 10 yaşına kadar Hopa’da yaşadı. Daha sonra İstanbul’a yerleşerek, ortaokul ve lise eğitimini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Bölümünü terk etti.

1999 yılında “Deli Yürek” dizisi ve “Aşkına Eşkıya” dizisinde kamera asistanlığı, 2003 yılı askerlik öncesi ise İstanbul Tv’de 6 ay kadar kamera asistanlığı yaptı. Askerlik sonrası “Seher Vakti” ve “ Kırık Kanatlar” adlı dizilerde kamera asistanlığına devam etti. 2006 yılından 2011 yılına kadar çok sayıda film ve dizi için kameramanlık ve 2. Görüntü yönetmenliği yaptı. 2012 yılında “Benim İçin Üzülme” ile görüntü yönetmenliğine başladı; bu proje ile Antalya Televizyon Ödülleri’nde “Yılın En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü”nü aldı. Halen sektörde çeşitli sinema filmleri, dizi ve reklam filmlerinde görüntü yönetmenliği yapmaktadır.

Görüntü Yönetmeni Olduğu Diziler:

 

Yasak Elma (2018)

Aliya (2018)

Yıldızlar Şahidim (2017)

Kış Güneşi (2016)

Arkadaşlar İyidir (2016)

Şehrin Melekleri (2015)

Zeyrek ile Çeyrek 'Bir Ramazan Temaşası' (2015)

Güllerin Savaşı (2014)

Benim İçin Üzülme (2012-2013)

 

Görüntü Yönetmeni Olduğu Filmler:

 

Siccin 4 (2017)

OHA Diyorum (2017)

 

KAYNAKÇA: Erhan Makar (trt1.com.tr, 12.11.2018), Erhan Makar (diziler.com 12.11.2018), Erhan Makar (sinematurk.com, 12.11.2018), Erhan Makar (beyazperde.com, 12.11.2018).


Kemal Nebioğlu Kimdir?

Sendikacı, siyaset adamı, şair (D. 1926, Ardeşen / Rize – Ö. 10 Ağustos 2006, İstanbul). Lise öğreniminden sonra işçi olarak çalışma hayatına atıldı, çeşitli işlerde çalış­tı. Genç yaşlarda itibaren sendikacılığa başladı. 1951’de Oleyiş Sendikası’na sekreter seçildi. 1953’te İstanbul İşçi Sendikaları Birliği’ne sekreter olarak atandı. Daha sonra birlikten ayrılarak, Petrol-İş Sendikası’na girdi; genel sekreter yardımcısı olarak görev yaptı. Sonra ayrılarak bağımsız bir sendika kurdu ve Oleyiş’le birleşti. Gıda-İş’e üye oldu. Bu sendikanın genel başkanı seçildi (1964). Sendikacılık yıllarında ayı zamanda, kuruluşunda yer on iki sendikacıdan biri olarak Türkiye İşçi Partisi içinde siyasi çalışmalara katıldı, 1962’de TİP’in kurucuları arasında yer aldı. Partide yükselerek genel sekreterliğe getirildi. Bu arada Ankara İl Başkanlığını da bir süre üstlendi.  1965 seçimlerinde Tekirdağ Milletvekili olarak meclise girdi ve partinin genel sekreteri oldu. 1967’de Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonunun (DİSK) kurucuları arasında yer aldı ve 1992 yılında genel başkanlığını yaptı. 1975'te Mehmet Ali Aybar'ın öncülüğünde Sosyalist Devrim Partisi'nin (SDP) kurucuları arasında yer aldı. 1978’de uzun yıllar genel başkanlığını yaptığı Gıda-İş Sendikası’nın genel kurulun­da genel başkanlıktan ayrıldı. 12 Eylül 1980’de DİSK davası nedeniyle tutuklanarak dört yıl hapis yattı.

Bir süre kanser tedavisi gören Kemal Nebioğlu, 10 Ağustos 2006 günü İstanbul’da vefat etti. 14 Ağustos 2006’da Kemal Nebioğlu için Şişli'deki DİSK Genel Merkezi'nde tören düzenlendi. Cenazesi, Şişli Camii'nde kılınan ikindi namazından sonra, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi. Dört çocuk babasıydı. Uyan adlı bir şiir kitabı vardır.

KAYNAK: Yurt Ansiklopedisi (9. cilt, 1984), Kemal Nebioğlu öldü (cnnturk.com, 10.08.2006), Türkiye Yazarlar Birliği - 2007 Kültür Sanat Yıllığı (2007), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2009)


Emin Yağcı Kimdir?

Şarkıcı, müzisyen, söz yazarı, besteci, derlemeci. 1965, Hemşin / Rize doğumlu. 1979 yılında girdiği müzisyenlik sınavını kazanarak müzik hayatına başladı. Türkiye’nin ilk ve tek kadrolu tulum sanatçısı unvanına sahiptir. Halen Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği sanatçısı olarak devam etmektedir.

1990 yılında TRT’nin düzenlediği “Yılın Derleyicisi” ve “Yılın En İyi Türküsü” alanında iki ödül kazandı. Sanatçı, ilk albümünü 1993 yılında “Oy Meruşe Meruşe” adlı çalışmasıyla yaptı. TRT ve Türk Halk Müziği repertuarına Karadeniz yöresinden çok sayıda eser kazandırdı.

Kendine has tarzı ve Hemşin aksanıyla bilinmektedir. Sanatçı, Kültür Bakanlığı bünyesinde dünyanın birçok ülkesine topluluk konserleri, mini resital ve şovlara katılarak ülkemizi temsil etti. Başta Avrupa ve Amerika olmak üzere Meksika, Kanada, Çin, Hindistan, Güney Kore, Endonezya, Malezya, Singapur, Gürcistan ve Türkmenistan gibi ülkelerde konserler verdi.

Başlıca Derlemeleri:

Meruşe, Ayşe Fadime, Atmacayı Vurdular, Ula Ula Niyazi, Bir Gül Gibi, Kara Kenkülli Yarim, Peştemali, Bahöeye Kuku Vari, Aykırı Yol Uzunu, Oğul Oğul Sevduğum, Rize’den Bir Fort kalktı, Belundaki Tabanca, Sırt Üstünde Tencere, Nani Nani, Denizde Vardur Kara.

KAYNAKÇA: Emin Yağcı (eminyagci.com, erişim: 25 Kasım 2015), Emin Yağcı (kuzeymavi.com, erişim: 25 Kasım 2015)


1.BÖLÜMÜN SONU......


KİM KİMDİR RİZELİ ÜNLÜLER ARDEŞENLİ ÜNLÜLER PAZARLI ÜNLÜLER FINDIKLILI ÜLÜLER HEMŞİNLİ ÜNLÜLER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?