KARADENİZ'DE ALTERNATİF TURİZM ÜZERİNDE ÇALIŞILMALIDIR.

Araştırmacı-Yazar Şener Mengene Turizm'de Yeni Cazibe Merkezi Türkiye olduğunu ve Karadeniz bölgesininde doğa, kano, rafting, trekking, dağcılık, termal,turizm alternatifleri üzerinde çalışmalıdır dedi.

KARADENİZ'DE ALTERNATİF TURİZM ÜZERİNDE ÇALIŞILMALIDIR.
KARADENİZ'DE ALTERNATİF TURİZM ÜZERİNDE ÇALIŞILMALIDIR.
Advert

Turizm'de Yeni Cazibe Merkezi Türkiye

Bacasız sanayi olarak ifade edilen turizm pandemi sonrasında büyük bir değişim yaşayacak. Türkiye çok büyük bir avantaja sahip olarak, zengin turizm destenasyonu ve ticaret potansiyeli ile öne çıkmaktadır. Türk misafir perverliğini dünya'ya gösterme zamanı.

Türkiye Tanıtım ve Turizm Geliştirme Ajansı Göreve Başladı - AKTOB ...

Dünya Turizmin' de Fransa 90 milyon turist le zirvede. İspanya, ABD, Çin ve İtalya'nın bir basamak ardında, Türkiye 52 milyon turist ile altıncı sırada. Gelir olarak ise 13. sırada yer almaktayız. Türkiye 40 milyar dolar gelir hedefliyor. İtalya ve İspanya koronavirüse hazırlıksız yakalandı ve ağır yara aldılar.

Turizm Acentası Duvar Haritası - Türkiye Harita Baskı

Sağlık yatırımları ile Avrupa'nın en büyük şehir hastaneleri, yerli solunum cihazı ve ülkemizin sağlıkta başarılı bir performans göstermesi, dünya da ciddi bir dikkat çekmeyi başardı. Bu nedenle, krızı fırsata çevire biliriz. İyi tanıtım yapabilirsek buradan büyük bir avantajla  çıkabiliriz.

Harita Şeklinde Türkiyenin Geleneksel Turizm Sembolleri Stok ...

Türkiye Turizmde büyük bir çeşitliliğe sahiptir. Çeşitli alternatifler ve sezonun uzatılması gibi gecenekler gündeme geldi. Kültür Turizmi ve özellikle il tanıtımlarına daha fazla önem verilmelidir. 81 ilimizin her biri bir cennet gibi çok güzel özelliklere sahip ama yeterince bilinmiyor.

Türkiye - vektör simgeleri ve illüstrasyonlar Stok Vektör ...

Tanıtım konusunda çok yetersiz durumdayız. Uluslararası medya, sosyal medya, google ve youtube'de bile neredeyse hiç tanıtım yok. Sadece tanıtım değil, bunun alt yapısını da yapmalıyız. Turizm kalkınma tanıtım ajansı avrupa ve körfez ağırlıklı tanıtım yapmalıdır. Dijital tanıtım yöntemleri kullanılmalıdır. Tematik turizm haritaları hazırlanmalıdır. Yurtdışı tanıtıma ağırlık verilmelidir. EMİTT Fuarı yurt dışında yapılmalıdır.

Ücretsiz Turkey Istanbul Icon Pack Silhouette PSD dosyaları ...

İstanbul Türkiyenin Dünya'ya açılan yüzüdür. Bu nedenle İstanbul için özel bir konsept hazırlanmalıdır. Tarih ve sağlık turizmi, kongre ve fuar turizmi ve konaklama hizmet ile önemli imkanlara sahiptir. İstanbulda'ki butik otelleri güçlendirecek yeni bir plan hazırlanmalıdır. Herşey dahil yerine daha özel programlar yapılmalı. 

Özelikle, Sirkeci, Laleli, Sultanahmet, Çemberlitaş, Topkapı, Osmanbey, Beyoğlu, Tophane, İstoç ve Merter bölgeleri için pilot bir çalışma yapılmalıdır. Bu bölgedeki turizm aynı zamanda ticareti ve sosyal yaşamı'da canlı tutuyor. Kapalıçarşı, Mısırçarşısı, Sultanhamam, Yeşildirek, Tahtakale ticaret turizmi potansiyeli çok yüksek bir bölge. Başlıbaşına bir ülke kadar büyük bir ticaret hacmi var.

Yeni dönem için Turizm Bakanlığı'nın koordinesinde ilgili bakanlıkların içinde bulunduğu bir birim oluşturularak sertifikasyon programı hazırladı.

 

Sertifikasyon, uluslararası denetim yetkisi olan kurumlar tarafından periyodik olarak düzenli denetiminizi içeriyor. Kriterler, dörtlü gruplar halinde belirlendi.

Birinci grup, hava yolları ve hava limanları. İkinci grup, turizm taşımacılığı. Üçüncü grup, konaklama tesisleri, restoranlar. Dördüncü grup da ziyaretçiler. Bu bağlamda her biri için ayrı genelgeler, ayrı sertifikasyonlar içeriyor ama çatıda tek sertifikasyon sistemi var.

Özünde bir sosyal mesafe kuralları, iki hem olmazsa olmaz hijyen kuralları hem de virüs sonrası geliştirilen hijyen kuralları, üç personelin düzenli ve periyodik eğitimi içeren bir sertifikasyon kriterlerinden oluşuyor.

Özel tür, paket tur, tam pansiyon, yarım pansiyon, yıldızlı oteller ve butik oteller gözden geçiriliyor. Sağlık ve hijyen kuralları daha fazla göz önünde bulundurulacak. Personelin eğitimi ve işe uygun olması da çok önemli. Bu güveni vermek zorundayız.

Geniş bir yelpazeye sahibiz. Tarih, mağara, doğa, kış, deniz, termal, inanç, kuruvazör, mutfak, mavi tur, balon, yamaç paraşütü, yat, golf, su altı dalış, kano, rafting, av, yayla, botanik, trekking, kuş gözlemciliği, sağlık, kongre turizmi gibi çok geniş bir yelpazeye sahip olarak arap ve avrupalı turistlerin yeni adresi olabilir.

Sezonu uzatmak ve süreyi genişletmekte önemli bir adım olabilir.

TÜRSAB, TÜROB, TOBB, TUSAD, Esnaf Odaları ve Seyehat Acentaları, geleceğe yönetilik planlama yapmalıdır. Yurt dışı tanıtıma ağırlık verilmelidir.
Özellikle uzakdoğuya giden avrupalı turistler akdeniz, ege, marmara ve karadeniz bölgesindeki doğa turizmine yönlendirilebilir.

Sağlık açısından Türkiye oldukça ileri bir seviyede ve pandemi sürecinde de başarılı bir yönetim gösterildi. Bu da Turizm için için iyi bir gösterge oldu. Sağlık turizm belgesi yaygınlaştırılmalıdır.

Karadeniz Bölgesi'ndeki Ekonomik Faaliyetler - 5. Sınıf - 5. Sınıf ...

İl ve bölge bazlı turizm alternatifleri üzerinde çalışmalıdır.

Karadeniz, doğa, kano, rafting, trekking, dağcılık, termal,

Doğu Anadolu, kış, tarih, doğa, dağcılık,

İç Anadolu, tarih, doğa, spor, termal,

Güneydoğu, Tarih, inanç, spor,

Akdeniz, deniz, Tarih, dağcılık, İnanç, termal,

Ege, deniz, doğa, Tarih, İnanç, yamaç paraşütü, termal,

Marmara, sağlık, deniz, Tarih, spor, İnanç, termal,

Karadeniz Gezi Rehberi

İllerimizin ve bölgelerimizin karakteristik özelliklerine göre turizm seçenekleriniz değerlendirilmelidir. Yerli turist potansiyelimiz çok düşük seviyede, yabancı turist ve gurbetçilerimizin yurda gelişini kolaylaştıracak tedbirler alınmalıdır. Karayoluyla özel araçla gelen gurbetçilerimiz zorluk çıkartılıyor. Diplomatlarımız bu konuda duyarlı olmalıdır.

Koronavirüs nedeniyle turizm maliyetleri  artacaktır. Bu nedenle THY ve diğer havayolu şirketlerimiz ekonomik bilet veya biletlerde indirim yapmalıdır. Sınır kapılarımız da yaz aylarında ve bayramlarda izdiham oluyor, gurbetçilerimiz Sırbistan ve Bulgaristan da çok ciddi sıkıntılar yaşıyor. Kapıkule'ye yeni peronlar açılmalıdır. Tatil köyleri, sağlık köylerine dönüştürülmelidir. Avrupa, İngiltere, Rusya ve Arap ülkelerinde tanıtıma ağırlık verilmelidir. Vergi muafiyeti ve artan maliyetleri azaltacak imkânlar sağlanmalı ve teşvikler verilmelidir.

Türkiye mevsimsel, tarihi ve doğal güzellikleri ile ve alternatif turizm potansiyeli, kuruvazör, tarih, doğa, İnanç, deniz, termal, kongre, fuar, spor, zengin mutfak kültürü ve sağlık gibi bütün imkânlarıyla dünya turizminin yeni cazibe merkezi olabilir. Türkiye zengin turizm destenasyonu ile yeni döneme hazır, misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Şener Mengene
Araştırmacı-Yazar

Araştırmacı-Yazar Şener Mengene Şener Mengene Cazibe Merkezi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?