ARDEŞENLİ ÜRETİCİLERE 170 TUZAK DAĞITILDI

Halyomorpha halys ( kahverengi Kokarca) zaralısıyla mücadele kapsamında Ardeşen Kaymakamlığı nezninde, Ardeşen Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından funnel tipi 170 adet tuzak üreticilere dağıtılmıştır.Bu zararlıyla ilgili mücadele ve örnekleme çalışması devam etmektedir.

ARDEŞENLİ ÜRETİCİLERE 170 TUZAK DAĞITILDI
ARDEŞENLİ ÜRETİCİLERE 170 TUZAK DAĞITILDI Neco Yarıcı
Advert
RİZE/ARDEŞEN İLÇE TARIM MÜDÜRLÜ SAHA FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR
Rize il ve ilçeler için büyük tehlike oluşturan Halyomorpha halys ( kahverengi Kokarca) zaralısıyla mücadele kapsamında Ardeşen Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından funnel tipi 170 adet tuzak üreticilere dağıtılmıştır.Bu zararlıyla ilgili mücadele ve örnekleme çalışması devam etmektedir.

Ayrıca Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre;

Zararlı ilk olarak 2017 yılında Doğu Karadeniz Bölgesi'nde (Artvin civarında) saptanmış olup daha sonraları ilimizde de görülmeye başlamıştır. Halyomorpha halys sadece tarım zararlısı değildir. Kışlak olarak evleri tercih etmesi durumunda salgıladığı pis kokular ile önemli bir ev zararlısı olarak da tanımlanmıştır (Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü). Nitekim Hopa ve Kemalpaşa'da evlerde Mayıs ayında çok sayıda ergin saptanmıştır.

Halyomorpha halys zararlısı özellikle çay, kivi, fındık üretim alanları açısından risk teşkil etmektedir. ''Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesinde Halyomorpha halys'in Feromon Tuzaklar İle Surveyi'' projesi kapsamında 6 İl ve bu İllere bağlı 47 İlçede (Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun) İl ve ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile yürütülen ortak çalışmada, feromon tuzakların asıldığı 141 lokasyonda zararlının izlenmesi ve yayılış alanlarının tespiti için Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü liderliğinde, Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin desteği ve adı sayılan  İl Müdürlüklerin de katkıları ile bölgede zararlının popülasyon yoğunluğu izlenmektedir.

Ayrıca;  İlimizde görülen Ricania sp zararlısı ile ilgili yapılan çalışmalar devam etmektedir. Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün (Bornova/İZMİR), uygulamış olduğu proje kapsamında; İlimiz İyidere ve Pazar ilçelerimizde çay ve kivi bahçelerine, Biyoteknik mücadele çalışmaları kapsamında Ricania sp'ye karşı Haziran ayının son haftasında sarı yapışkan ve ışık tuzakları kombine edilerek kurulmuştu. Haziran ayının son haftasından itibaren Her hafta çay ve kivi bahçelerinde kurulan tuzakların sayımı ve kontrolleri yapılmaktadır. Elde edilen veriler değerlendirilmek üzere proje uygulayıcı kuruluş olan Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsüne gönderilmekte