O İLİMİZDE BİR İLK “YAKALI TOY”

Yolda bitkin halde bulduğunu belirttiği kuşu Doğa Koruma ve Milli Parklar Trabzon Şube Müdürlüğü ekipleri teslim aldı.

O İLİMİZDE BİR İLK “YAKALI TOY”
O İLİMİZDE BİR İLK “YAKALI TOY” Neco Yarıcı
Advert

​19.10.2020 tarihinde DKMP Genel Müdürlüğünden ve aynı zamanda vatandaştan gelen telefon üzerine Akçaabat ilçesinde ilgili vatandaş ile irtibat kurularak Akçaabat Çadırdağı mevkiinde yolda bitkin halde bulduğunu belirttiği kuşu Doğa Koruma ve Milli Parklar Trabzon Şube Müdürlüğü ekipleri teslim aldı.

2.jpg

Kuşun yapılan incelemesinde sırtında radyo vericisi olduğu ve ayaklarında halka olduğu tespit edilmiştir. Veteriner Hekim kontrolü ve tedavisi yapıldıktan sonra bitkin halde olduğu anlaşılan kuş talepli bir vatandaşa bakımı ve beslemesini yapmak üzere yediemin olarak teslim edildi.

DKMP Genel Müdürlüğüne kuş hakkında bilgi verilmiş ve kuş hakkında yapılan araştırmada; söz konusu kuşun Yakalı Toy(Chlamydotis macqueenii) kuşu olduğu ülkemizde bulunan bir kuş olmadığı Kazakistan'da ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde bu kuşa ait üretme istasyonları olduğu, bu kuşun Kazakistan'dan geldiği bu yıl doğup doğaya salındığı, üzerindeki halkadan takibi yapılarak tespit edilmiştir. Yakalı Toy, 1900'lerin başında ülkemizde tükenmiştir. Geçtiğimiz senelerde Konya'da bir tane bulunmuş, Trabzon'da ise ilk kez kaydedilmektedir. Yani Türkiye modern ikinci kaydı olarak listelenebilir. Her ne kadar üretim kuşlarından olsa bile, merkezle yapılan görüşmelerde kuşların yumurtadan itibaren, salınım sürecine kadar minimum insan teması olduğu öğrenilmiş, kuşun tamamen yabani içgüdüleriyle hareket ettiği ve insan korkusu olduğu izlenmiştir.

Kuşun göç yorgunu olduğu anlaşılmış ve Trabzon Şube Müdürlüğünce koruma altına alınmış olup gerekli bakımları ve beslenmesinin tamamlanmasının ardından uygun bir yerde doğaya tekrar salımı gerçekleştirilecektir.

YAKALI TOY
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?