Çay sezonu öncesi yevmiye fiyatı açıklandı

Rize ilinde 2021 yılı Çay hasadında çalışacak işçilere ilişkin konular masaya yatırıldı. Rize Valiliği, İlgili Kamu kurum kuruluşları ve Rize İli Ziraat Odalarının katılımı ile tavsiye kararları alındı. Çay işçisi yevmiye miktarı 200 lira olarak açıklandı

Çay sezonu öncesi yevmiye fiyatı açıklandı
Çay sezonu öncesi yevmiye fiyatı açıklandı Neco Yarıcı
Advert

Rize’de 2021 yaş çay hasının başlamasına kısa bir süre kala yetkililer sezonun iyi geçirilebilmesi adına tavsiye kararlar aldılar. Rize Vali Yardımcısı Başkanlığında ki toplantıya, Rize Çalışma Ve İş Kurumu Müdürü, Hasan Kiraz, Rize İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Genç, Ticaret İl Müdürü, Osman Köseoğlu, Ticaret Borsa Meclis Başkanı, Resul Okumuş, Rize İl göç idaresi Müdürü, Mürevvet Serap Aydın ile il geneli tüm ziraat odaları katıldı. 

Çay hasadından işçi yevmiyelerinin 4857 sayılı İş Kurumu’nun haftalık çalışma saatleri dikkate alınarak 200 lira olarak belirlendi. Ayrıca kilo işi toplayan yevmiyecilerin ise kg fiyatı 0,95 Tl olarak belirlenirken ton fiyatı 950 lira olarak tavsiye edildi. Tavsiyelerin uygulanmasında birliktelik çağrı vurgulanarak çay müstahsillerinin ve ziraat odalarının ortak bir tutum sergilenmesi tavsiye edildi.

TOPLANTIDA ALINAN TAVSİYELER;

Çay üreticileri için alınan tavsiyeler, Çay toplama işlerinde çalışacak işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın yemek dahil ve en az 250 kg çay toplamak şartı ile günlük net ücretin 200 olarak belirlenmesi tavsiye edildi.

İl dışından gelecek aracılarına bağlı işçilerin ilçemize gelene kadarki masraflarının kendileri tarafından karşılanmasını tavsiye olunur.

Konaklama, yemek, çay toplama malzemeleri, konaklama yerinden çay bahçesine kadar yol masrafı bahçe sahibi tarafından karşılanması durumunda işçiye günlük net 175 lira ücret verilmesine (bu fiyata en 250 kg çay toplamak şartı ve toplanan çayın çay alım yerine getirilerek satılması işi de dahil) tavsiye edilir.

Kilo hesabı ile çay toplayanlarının işçi ücretlerinin kilo başına 0,95 kuruş olarak belirlenmesi (ton fiyatının 950 TL olmasına) tavsiye edilir.

İşçi ücretlerinin iş bitiminde ödenmesi tavsiye olur.

Çay tarımından çalışacaklara yönelik belirlenen ücretler 4857 sayılı İş Kurumu’nun haftalık çalışma saatleri dikkate alınarak belirlenmiştir.

Çay müstahsillerinin ve arazi sahiplerinin zorunlu ziraat odası üyelikleri göz önünde alınıldığında çay toplama hususunda piyasa ekonomisinin gerçekleri ve serbest piyasa ilkeleri çerçevesinde işgücü piyasasının doğru fiyat dengecisinin oluşması için örgütlü alternatif işgücünün oluşumu için ziraat odalarının alternatif ortak tutum sergilemeleri köklü çözüm için tavsiye edilir.

yevmiye 2021 yaş çay yevmiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Şenay Melekoğlu     2021-04-18 İyi günler lütfen varsa 200 yömiye artı tonu 950 tl toplayan ben şimdiden beri peşin parasını verecem .Öyle şeymi olur biz gecen yıl 300 tl yövmiye atı tonun 1400 tl toplatık onuda rica minetle Allah aşkına bu işe bir büyüğümüz el atsın cayı yarıya varsek daha iyi lütfen cözüm rica ediyoruz
Alirıza çukur     2021-04-18 bu sözler hep rafta kalıyor geçen sene bır ton çayı 1400 toplayan oldu en ucuzu 1200 bence çok uçuk fiyat yazıktır üteticiye gübreye para ver gübrelemeye para ver temizlemeye para ver birde toplamaya çok abartılı fiyat artışı olursa üretici birşey kalmiyor toplayan peşin parasini alıyor üretici özele verdığınde bir yıl sonrasına fiyat verıyor bu işi çözene büyük sevap işlemiş olur hayırli ramazanlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?