Doğu Karadeniz'de atmaca tutkusu: "Atmaca evin bir ferdidir, baş köşededir"

Doğu Karadeniz, atmaca gibi yırtıcı kuşların göç yolu üzerinde bulunuyor. Bu yüzden atmacacılık Doğu Karadeniz'de uzun yıllardır süren bir avcılık türü. Özellikle de Pazar, Ardeşen, Fındıklı, Hopa, Arhavi'de yoğun olarak yapılıyor.

Doğu Karadeniz'de atmaca tutkusu:
Doğu Karadeniz'de atmaca tutkusu: Neco Yarıcı
Advert

Artvin, Arhavi'de yaşayan Ayşe Erkan, sayıları oldukça az olan kadın atmacacılardan biri. Babasından görerek atmacacılığı tutkusu hâline getirmiş olan Ayşe, atmacaları yakalarkenki heyecan ve adrenalini başka hiçbir şeyde bulamayacağını söylüyor. Atmacalar ağustos sonu, eylül ayı başında yakalanıyor. Atmacaları yakalamak için önce "ğvapa" denilen danaburnu böceklerini yakalamak gerekiyor.

Daha sonra, ğvapalar kullanılarak, "ğaço" olarak adlandırılan örümcek kuşları yakalanıyor. Örümcek kuşları da yırtıcı kuş atmacaları yakalamak için kullanılıyor. Atmacacılar, yakaladıkları yırtıcı kuşları en fazla birkaç ay içinde doğaya geri salıyor. Atmacalar genel olarak et ve yumurtayla besleniyor.

Atmacacılar için de, kollarında ve yanlarında yakaladıkları atmacaları gezdirmek ve sergilemek büyük bir gurur kaynağı. Ayşe, "Ben onlara eziyet ettiğimi düşünmüyorum" diyor, hatta oldukça özel muamele gördüklerini söylüyor. Kuşların yerinin doğa olduğunu da sık sık vurguluyor. "Atmacalar benim gibi asi, bildiklerini yapıyorlar" diyen Ayşe'nin eşi de atmacacı. Ayşe, babasından öğrendiği atmacacılığı oğluna da öğretiyor.

#Atmaca #AtmacaEğitimi #AtmacacıOlmak

Ayşe Erkan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?