FAZLI ÇAPOĞLU: ÇAYDA YARA KANIYOR

AK Parti Trabzon il disiplin kurul başkanı Fazlı Çapoğlu çayda kanayan yaraya parmak bastı

FAZLI ÇAPOĞLU: ÇAYDA YARA KANIYOR
FAZLI ÇAPOĞLU: ÇAYDA YARA KANIYOR Neco Yarıcı
Advert

‘Bugüne kadar susmadım ve susmayacağım. Hak adalet nerede? Onun mücadelesni vermeye çalışacağım. Konumuz çay ve doğu karadeniz’de ki felaketler. Sel felaketinin yaralarını sarmak için devletimiz seferber oldu. ikinci felaket çay felaketi ve bu felaket her sene devam ediyor

. Devletimiz taban fiyatı veriyor seviniyoruz. Bir de bakıyoruz özel çay fabrikaları 387 kuruşluk çayı 275-280-290 kuruşa mecbur kılıyor. Müstahsillerin yapacağı birşey kalmıyor. Çay günlük toplanıp verildiği için mecburen boyun eğiliyor.

Özel çay fabrikaları eliyle bir sömürü düzeni kurmuş. Buna dur diyecek yetkililer yok mu? Trabzon, Rize, Artvin milletvekillerimiz ne yapıyor. Hiç mi bir yaptırım güçleri yok? Çay fabrikaları tekel oluşturmuşlar. Sayın vekiller rekabet kurulunu, Maliyeyi harekete geçiremez mi? Doymak bilmeyen özel çay fabrika sahipleri AK Parti zamanında servetlerine servet katmanın peşinde , ne yapmak istiyorlar. Milleti hükümetten soğutmak mı istiyorlar. Vicdanlarını cüzdanlarına sıkıştıran özel çay fabrika sahiplerine dur demenin zamanı gelmedi mi? Sayın vekiller çay bölgesine gidip müstahsillerle görüşmeye cesaret edecekler mi? En kötü kanun hiç olmayan kanundan daha iyidir.

Çay kanunu neden, niçin çıkarılamıyor? Bu tekel mutlaka kırılmalı 200 bin aile veya bir milyonun üzeri çay müstahsiline çay bölgesine ihanet edenlerden hesap sorulmalı. Çaykur’a ve yetkililere sormak istiyorum Van’da çay var mı? 4 tane  paketleme fabrikası çayı nereden alıyor? Özel çay fabrikaları getirdikleri kaçak çayları bizim çayımızla karıştırıp burada mı paketliyorlar. Bu olay çay bölgesine ihanet değil mi? Çay doğu karadenizin olmazsa olmazı milli bir ürünümüzdür. Bölgemizde olan bu fabrikaların sahiplerine sormak istiyorum. Bu milli ürünümüzü para hırsıyla yok mu etmek istiyorsunuz? Bu fırsatcılığınız milletin ahı ile yok bulacaktır.

Çayın patronu Çaykur süreci iyi yönetememektedir. 1-2-3. sürgü çay kotaları tekrar başı yanlış yapılmaktadır. Birinci sürgü için 600 kg kota verilmekte oysa bu çayı alması mümkün değil. Kontenjan uygulanıyor. Günlük verilecek çay belli iken 45 gün bile yetmiyor. çay olma vasfını kaybeder. Bin bir zorluklar ve zahmetlerle  yağmur, çamur demeden toplanan çaydan hakkımızı istiyoruz. Müstahsiller olarak bizim suçumuz yok mu?

Elbette var. Şehir dışından gelen müstahsiller iki üç günlük çayını toplayıp  gitmek isteyenler özel çay fabrikalarına fırsat sunuyorlar. Müstahsiller olarak birlik ve beraberlik içinde mutlaka dernekleşmeliyiz ki fırsatçılarla mücadele edelim. Yanlışı bugüne kadar hiç alkışlamadım. Bundan sonra da alkışlamayacağım. Türkiye de serbest piyasa ekonomisi kazıklama piyasası ekonomisi haline geldi. Hiç kimse çay konusunu siyasi malzeme olarak kullanmasın. Geçmişi de biliyoruz bugünü de. Daha iyisini nasıl yapabiliriz bunun mücadelesini hep birlikte verelim. Birlikte hayır var ayrılık da şer var. Şer tarafında olmayalım gayret edersek başarırız.

’BİROL SANCAK

TAKA GAZETESİ

AK Parti Trabzon il disiplin kurul başkanı Fazlı Çapoğlu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?