Çay Kanunu Taslağı Hazır, Bakanlığa Gönderildi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Hüseyin Karaman “Çay kanunu taslağını hazırlayarak Tarım Bakanlığı’na sunduk” dedi.

Çay Kanunu Taslağı Hazır, Bakanlığa Gönderildi
Çay Kanunu Taslağı Hazır, Bakanlığa Gönderildi Neco Yarıcı
Advert

Yıllardır çay müstahsillerinin dillendirdiği ‘Çay kanunu’ için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımıyla geçtiğimiz yıl Rize Ticaret Borsası’na bütün çay paydaşlarının katılımı ile bir toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantıda ise Çay Kanunu Taslağı’nın hazırlanması için RTEÜ’ye koordinasyon görevi verildi. Görevi alan RTEÜ ise işe koyularak yıllardır üzerinde çalıştığı çay hakkında ki verilerle birlikte bir taslak hazırlığı içerisine girdi. Çıkarılması planlanan Çay Kanunu’nun taslağını hazırlarken bütün paydaşlar ile fikir alışverişi yapıldığını dile getiren RTEÜ Rektörü Hüseyin Karaman “Çay konusunda birçok araştırma yaptık ve yapıyoruz. Rize Ticaret Borsası’nda Tarım Bakanımızın olduğu bir toplantı olmuştu. Çayla ilgili konular gündeme gelerek çay kanunu konuşulmuştu. Ortak görüşle üniversitenin rehberliğinde ve koordinasyonunda yapılması noktasında karar alındı. Biz RTEÜ olarak hemen orada görevimizi aldık ve ilgili arkadaşlarımıza verdik.  Arkadaşlarımız ilde çayla ilgili olan ÇAYKUR, Ticaret Borsası, Ticaret Odaları, Ziraat Odaları gibi kim varsa, sadece ilimiz değil Trabzon’da, Artvin’de de ilgili insanlarla görüşerek gerçekten yoğun bir çalışma yaptılar” dedi.
‘Dünyada çay adına ne yapılmış diye baktık’
Taslak hazırlama sürecinde zaman zaman tepkiler aldıklarını fakat kendilerinin çok detaylı bir araştırma içerisinde olduğunu dile getiren Karaman “Bu uzadığında zaman zaman bize baskı da geldi ama biz orada şunu yaptık; geçmişten bugüne kadar yapılan tüm çalışmaları arkadaşlarımız incelediler. Ne yapılmış, dünya da ne yapılmış diye bu konuda ki yasal düzenlemelere baktılar. Geniş yelpazede bir görüş aldılar ve neticede kanun taslağını oluşturdular” ifadelerini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Hüseyin Karaman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Kıbar Topaloğlu     2021-09-02 Çok merak ediyorum 15 yıldır çıkarılmayan tasarıda ne olacakta rizeliyi memnun edecek..basit bir seyi çıkaramadınız özel sektöre diyilecekki ÇAYKUR ne zaman para verirse sende verecen ÇAYKUR parayı kacliradan verirse sende verecen.ha yapamam veremem dersen kapıya kilit vur kapat .Bu kadar basit şey için yıllardır bu milleti özel doktora ezdirdiniz. Helal olsun size bu sözüm 15 yıldır bu kanunu çıkaramayan vekillerimize
Serdar     2021-08-16 O taslağın içeriğini yayınlayında görelim Sonra bizim verdiğimiz bu değildi çıkarıldı olmasın biz diyelim taslağı kırptılar diye
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?