Rize ve İlçelerden kısa haberler

Rize il merkezi,ilçeler,beldeler'den hazırladığımız haber detaylarını sizler için hazırladık.

Rize ve İlçelerden kısa haberler
Rize ve İlçelerden kısa haberler Neco Yarıcı
Advert

RİZE'DEKİ HASTANELER ALARM DURUMUNA GEÇTİ.

En fazla vakanın görüldüğü Rize'deki hastaneler alarm durumuna geçti! Yeni yoğun bakım üniteleri açılıyor
Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs vaka haritasında nüfusa oranla en fazla vaka görülen il olan Rize'de hastanelerde normal servisler, korona yoğun bakım ünitesine dönüştürülmeye başlandı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Gökhan Demiral, "Rize'de yoğun bakım ve servis doluluk oranı maksimum düzeyde. Hastanemizde yeni bir yoğun bakımı daha devreye soktuk" dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı Covid-19 vaka haritasında nüfusa oranla en fazla vakanın olduğu il Rize oldu. Kentte önceki hafta 100 binde 575,56 olan vaka sayısı 538,10'a geriledi. Vaka oranının bir önceki haftaya göre düşmesine rağmen oransal olarak en çok vaka görülen kentte yoğun bakım üniteleri yetersiz kalıyor. Hastanelerde normal servislerin Covid-19 yoğun bakım ünitesine dönüştürülmeye başlandığı kentte, ilave bir ünite daha açıldı.
RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Gökhan Demiral, Rize'de yoğun bakım ve servis doluluk oranlarının maksimum düzeyde olduğunu söyledi. Demiral, "Dün itibariyle hastanemizde yeni bir yoğun bakımı da devreye soktuk. 6 Covid-19 servisi ve 3 yoğun bakım ünitesi ile hizmet veriyoruz" dedi.

RİZE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ AĞUSTOS AYI SUÇ BİLANÇOSUNU AÇIKLADI

Rize İl Emniyet Müdürlüğünce 01-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında icra edilen faaliyetlerde; Rize'de Terör, Asayiş, Kaçakçılık ve Narkotik olaylarına karışan (555) kişi ve adli makamlarca haklarında “Yakalama Emri” tanzim edilen (58) kişi olmak üzere toplam (613) kişi yakalanmış, bunlardan (46) şahıs sevk edildikleri Adli Makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Söz konusu bir aylık dönemde meydana gelen olaylarda (26 Adet) Ruhsatsız Tabanca, (30 Adet) Tabanca Şarjörü, (1282 Adet) Tabanca Fişeği,  (2 Adet) Bıçak, (3 Adet) Av Tüfeği, (2 Adet) Kuru Sıkı Tabanca, (1 Adet) Sürücü Belgesi, (1 Adet) Araç Plakası, (68 Kök) Kenevir Bitkisi, (36 Gram) Esrar Maddesi, (71 Gram) Metamfetamin Maddesi, (187 Gram) Sentetik Kannabinoid (Bonzai) ve (8 Adet) Suboxsone Hap, (167 Adet) Sentetik Ecza, (176 Gram) Uyuşturucu Ham Maddesi ele geçirilerek Adli Makamlara teslim edildi.

ÇAYKUR VİZYON DEĞİŞİKLİĞİ İLE ÜRETİCİNİN YANINDA

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (ÇAYKUR), 2021 yılı, yaş çay alım, satım, üretici ödemeleri, katma değerli yeni ürünler, çay çeşitleri ve satış mağazaları ile tarihinde birçok ilki gerçekleştirdiği yıl oldu.ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Türkiye’de çayın öncüsü olan kurumun her alanda önemli çalışmaları hayata geçirdiğini söyledi. Günlük kapasiteyi artırarak üreticilerden önceki yılların çok üzerinde yaş çay alımı gerçekleştirdiklerini kaydeden Alim, “Geçen yıl ilk sürgünde 246 bin ton yaş çay alımı yaparken, bu yılın aynı dönemde 314 bin 500 ton seviyesine ulaştık. 2020 yılı ikinci sürgün döneminde ise üreticilerden 272 bin 491 ton yaş çay alırken, bu yılın aynı dönemde ise 295 bin 87 ton aldık. İlk iki sürgün döneminde önceki yılların çok üzerinde yaş çay alımı gerçekleştirmiş olduk. Önceki yılların çok çok üzerinde gerçekleştirdiğimiz alımlar, üreticimizin yanında olduğumuzu, devlet olarak mağdur olmamaları için büyük çaba sarf ettiğimizin göstergesidir. Tüm ekibimle birlikte üreticilerimiz için fedakarca çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.‘Üretici ödemeleri zamanında yapıldı’
Üretici ödemelerinin zamanında yapıldığını hatırlatan Alim, “Mayıs ayında 123 bin 715 ton yaş çay karşılığında üreticilere 468 milyon 155 bin lira ödeme gerçekleştirdik. Haziran ayında üreticilerden aldığımız 190 bin 785 ton yaş karşılığında ise üreticilere yaklaşık 738 milyon lira ödeme yaptık. Temmuz ayında alınan 172 bin 317 ton yaş çay karşılığında 670 milyon 889 bin liranın da ödemesi yapıldı. Ayrıca Mayıs ayı organik yaş çay farkı olarak 19 milyon 841 bin lira da üretici hesaplarına aktarıldı” diye konuştu.


TEZGAHLAR BALIKLA DOLDU! 
Av yasağı bitti balıklar tezgahlar şenlendi. Karadeniz'de av yasağının sona ermesiyle tezgahlar balıkla dolarken; istavrit kilosu 28, çinekop 52, çupra ile levrek 62 liradan satılıyor, palamutun tanesi ise 35 lira.
15 Nisan'da başlayan av yasağı, 1 Eylül itibarıyla sona erdi. Karadeniz'deki balıkçılar, tekneleri ile 'Vira bismillah' diyerek denize açıldı. Yeni sezonun ilk günlerinde tezgahlar balıkla doldu. İstavritin kilosu 28, çinekopun kilosu 52 lira. Çupra ile levrek 62 liradan satılırken, palamutun tanesi ise 35 lira. Vatandaşlar, ilk günlerde yüksek seyreden balık fiyatlarının düşmesini bekliyor.

RİZE SALARHA'DA 70 YILLIK RÜYA GERÇEK OLUYOR!

70 yıllık rüya olarak nitelendirilen Salarha Tüneli, yarın hizmete sunulacak. Ulaşıma yeni bir soluk kazandıran kentteki yeni yol ve tüneller dikkat çekiyor.
Rize, deniz ve kara ulaşım imkanlarıyla Kafkaslar, Orta Asya ve İran'a açılan ana güzergah üzerinde yer alıyor. Kent merkezi ile Salarha Vadisi'ni kavuşturan Salarha Tüneli ve bağlantı yollarının yapılmasıyla Rize Güney Çevre Yolu ile Küçükçayır il yolu arasındaki bağlantı sağlanarak 70 yıllık hayal gerçeğe dönüştü. 3 BİN METRE UZUNLUĞUNDA Rize'nin kuzey ve güneyini en yakın istikamette birleştiren yaklaşık 3 bin metre uzunluğundaki çift tüp Salarha Tüneli ile mevcut güzergah 8,75 kilometre kısalacak. Taşıt trafiğine 2x2 şeritli hizmet verecek Salarha Tüneli ve bağlantı yolarında, toplam 230 metre uzunluğunda 3 ön germeli kiriş sistemine sahip köprü bulunuyor.

KARADENİZ'DE BU İLLERDEKİLER DİKKAT

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hava durumu tahminlerini açıkladı. Buna göre sıcaklıklar 6 derece birden düşüyor. Öte yandan birçok bölgede kuvvetli yağış ve fırtına bekleniyor. Hafta sonu planı yapacaklar da dikkat!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu; Marmara'nın kuzeydoğusu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Tokat ve Artvin çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Zonguldak, Bartın, Kastamonu kıyıları, Sinop'un batısı, Ordu, Giresun ve Trabzon çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²), Rize ve Artvin kıyılarında çok kuvvetli yer yer şiddetli (51-100 kg/m²) olması bekleniyor. Sıcaklık düşüyor Hava sıcaklıklarının kuzey ve iç kesimlerde mevsim normallerinin 2-6 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında olması bekleniyor. Kuvvetli yağış uyarısı Yağışların; Zonguldak, Bartın, Kastamonu kıyıları, Sinop'un batısı, Ordu, Giresun ve Trabzon çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²), Rize ve Artvin kıyılarında çok kuvvetli yer yer şiddetli (51-100 kg/m²) olması beklendiğinden ani sel, yerel su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Fırtına etkili olacak Rüzgarın; Marmara'nın güneyi, Kıyı Ege, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batı kesimlerinde yer yer kuvvetli (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi) dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI RİZE'DE İŞ DÜNYASI İLE BULUŞTU.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin NEBATİ ve Vali Kemal ÇEBER, Rize İş Dünyası ile Buluştu.
"Rize İş Dünyası Buluşması" programında; ilimizin sanayi, ekonomi ve istihdam konuları konuşuldu. Rize’mizin daha da gelişmesi ve birçok sektörde küresel rekabet gücümüzün artırılması için yapılabilecek ortak çalışmalar değerlendirildi.
"Rize İş Dünyası Buluşması" programında; ilimizin sanayi, ekonomi ve istihdam konuları konuşuldu. Rize’mizin daha da gelişmesi ve birçok sektörde küresel rekabet gücümüzün artırılması için yapılabilecek ortak çalışmalar değerlendirildi.Programda konuşan Vali ÇEBER; “Bu toplantıların iler bazında yapılıyor olmasını ülkemiz ve illerimiz adına çok önemsiyorum. İş adamı, tüccar, esnaf ve sanayici mutlu değilse üretim ve istihdam olmaz. Dolayısıyla onların işlerinin yolunda gitmesi ekonomimiz için önemlidir. Bunun için başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimizin her kademesi elinden geleni yapıyor” dedi. 

RİZE'DE OKULLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR

Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebiyle Rize Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde okullarda covid 19 tedbirleri kapsamında dezenfekte çalışmaları başlatıldı.
Uyum eğitimi adı altında okul öncesi, 1. sınıflar ve 5. sınıflar 1 Eylül 2021 tarihi itibariyle eğitim başladı. Genel anlamda 6 Eylül 2021 Pazartesi günü itibariyle okullarımızda başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi Rize’de kurumların işbirliğiyle salgın hastalıkla mücadele kapsamında çeşitli önlemler alınıyor.
Rize Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından okullarımıza yönelik başlatılan dezenfekte çalışmaları kapsamında öğrencilerimizin eğitim görecekleri okul binalarında temizlik ve havalandırma çalışmaları titizlikle yürütülerek sınıflar ve ortak kullanım alanlarında tedbirler alınıyor.

ARDEŞEN BELEDİYESİNDE ZABITALAR GÜNÜ KUTLAMASI

İçinde bulunduğumuz Eylül ayının ilk haftası (1-7 Eylül Zabıtalar Haftası) olarak kutlanmakta. Bu bağlamda Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya Belediye bünyesinde hizmet veren Zabıta Müdürlüğünü ziyaret ederek Zabıtaların bu özel gününü kutladı.
Ardeşen Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bir ziyarette bulunan Başkan Avni Kahya beraberinde Belediye Başkan Yardımcısı Y. Kenan Hatipoğlu, ARBELSAN Şirket Müdürü Numan Balcan, Belediye Meclis Üyeleri Fatih Öney ve Mehmet Bozkan ile birlikte Zabıtalara çikolata ikram ederek Zabıta Müdürlüğünü kutladı.
Ardeşen Belediyesinden yapılan bildiri şu şekildeydi; “Belediye Zabıtası bulunduğu İl, İlçe veya beldenin düzenini muhafaza eden, halkın esenlik, sağlık ve huzurunu koruyan, yetkili organların bu amaçla alacakları kararları uygulayandır. Çalışma esnasında mesai saati ve tatil günü gözetmeksizin günün 24 saati hizmet veren, Belediyelerin en kapsamlı ve en dinamik görevini yapmakla yükümlüdür.
Bu manada, Belediye Başkanımız Avni Kahya, Belediye Başkan Yardımcımız Y. Kenan Hatipoğlu, ARBELSAN Müdürümüz Numan Balcan, Belediye Meclis Üyelerimiz Fatih Öney ve Mehmet Bozkan Zabıtalar günü münasebetiyle Belediyemiz Zabıta Müdürlüğünü ziyaret ederek Zabıta Haftasını kutladılar.” İfadelerine yer verildi.

ARDEŞEN TUNCA BELDESİ'NDE YARALAR SARILIYOR

Geçtiğimiz Temmuz Ayında Selde Zarar Gören Dere Ağzı Tesislerinde Yaralar Sarılıyor
Geçtiğimiz Temmuz ayında bölgede etkili olan sağnak yağış sonrası büyük hasar gören Tunca Dere Ağzı sosyal tesislerinde yaralar sarılıyor. Başkan Ahmet Naci Aytemiz de çalışmalara bizzat katılarak tesislerin hizmet verebilmesi için bakım ve onarım çalışmalarına hız verildi.
Tunca Belediyesi tarafından saklı cennetlerden biri tabir edilen Tunca vadisinde yer alan Dere Ağzı Tesislerinin yeniden halka hizmet verebilmesi için başlatılan kazma kürekli seferberliğe Belediye Başkanı Ahmet Naci Aytemiz de bizzat çalışarak destek veriyor.
Tesislerin dere tarafındaki istinat duvarlarının yükseltilip güçlendirilmesinin yanı sıra olası su taşkınlarını kesecek kırma taş olan Karadeniz mimarisine uygun set duvar yapılıyor

"RTEÜ" BEYAZ ÇAY İÇERİKLİ YANIK KREMİ VE SARGI BEZİ ÜRETTİ

Rektör yardımcıları Prof. Dr. Ali Bilgin ve Prof. Dr. Adnan Yılmaz ile Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Tümkaya'nın çalışmalarında destek verdiği Mercantepe, beyaz çay analizlerinin kozmetik ürünü ve yanık kremi için uygun olduğuna işaret ederek 2 yıllık bir çalışma ortaya koyduklarını ve sonunda patent başvurusu gerçekleştirdiklerini aktardı. Türk Patent Enstitüsünden "Patent sakıncası yoktur" yazısı alınmasının ardından uluslararası patent başvurusu yaptıklarını bildiren Mercantepe, inceleme sürecinin devam ettiğini kaydetti.
Mercantepe, ilk etapta prototiplerin geliştirildiğini belirterek "Yanık ve yara tedavisinde olmak üzere, kozmetik alanda da kullanılabilen beyaz çay esanslı bir krem, vazelin ve beyaz çay ekstraktlı bir sargı bezi geliştirdik. Umarım bu faydalı bir model olarak geçer ve bir an önce tüketici ile buluşur. Hem yöremiz hem de üniversitemiz ihtisaslaşma konusunda üzerine düşeni yapmış olur." dedi.
Rize'de yetişen beyaz çay analizlerinin çok olumlu sonuçlar verdiğini dile getiren Mercantepe, "Özellikle Rize'de yetişen belli bir hasattan çayı almak istedik. Çünkü patent sürecinde ismini Rize koyduk. 'Rize Kremi' olsun. Bu yöreye özgün bir yanık kremi olarak düşündük ve tasarladık. Ön sonuçlarımız çok iyi çıktı. Çok umut vadedici sonuçlar aldıktan sonra patent başvurularını yaptık. Şu an iki makalemiz yayımlandı ve diğerleri yazım aşamasında." diye konuştu.
Üniversite ve ÇAYKUR imkanlarıyla çok büyük bir bütçe harcamadan elde edilen prototipin sanayileşmesi halinde çok büyük bir gelir elde edileceğine dikkati çeken Mercantepe, "Yanık kreminde, dünyada 6 milyar doların üzerinde bir pazar payından bahsediliyor. Hedefimiz öncelikle kozmetik ürünü olarak pazara girmek. Daha sonra Sağlık Bakanlığı ve sağlık alanında kullanımı için gerekli sertifikasyonları tamamlamayı düşünüyoruz. Sertifikasyonların alınmasının ardından reçete edilir hale gelmesini umuyoruz." dedi.
Doç. Dr. Tolga Mercantepe, yurt dışında kremlerin daha çok akçaağaç şurubundan tasarlandığını belirterek özellikle Rize bölgesinde yetişen beyaz çayların daha avantajlı olduğunu gördüklerini, ekonomiye önemli bir girdi beklediklerini sözlerine ekledi.

Ç.RİZESPOR HATAYSPOR MAÇI HAZIRLIKLARINI SÜRDÜRÜYOR.

Çaykur Rizespor, milli maçlar dolayısıyla verilen arada çalışmalarını Antalya’da sürdürüyor.
Çaykur Rizespor, Süper Lig’in 3. haftasında FT Antalyaspor karşısında aldığı mağlubiyetin ardından Antalya’dan ayrılmayarak milli maç arasını kamp ile değerlendirdi. Hatayspor hazırlıklarını Teknik Direktör Bülent Uygun yönetiminde sürdüren Rizespor günü çift antrenmanla tamamladı. Çaykur Rizespor’un genç yeteneği Cemali Sertel Ümit Milli Takıma, Bryan Dabo Burkina Faso Milli Takımı’na, Yannic Bolasie ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti milli takımına davet edildi. Remmy ve Boldrin takımla antrenmana çıktı Ligin ilk hafta karşılaşmasında sakatlanarak antrenmanlarını fizyoterapist eşliğinde sürdüren Remmy ve sakatlığı nedeniyle takımdan ayrı kalan Rizespor’un golcüsü Boldrin de kamp döneminde takımla birlikte antrenmanlara başladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?