TURKLAZ Yerel Dedikodular

TURKLAZ Yerel Dedikodular adı altında bölgemizde gündemde olan gelişmeleri kısa maddeler halinde siz takipçilerimize sunuyoruz.

TURKLAZ Yerel Dedikodular
TURKLAZ Yerel Dedikodular Neco Yarıcı
Advert

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından kameraların karşısına geçti. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı ile ilgili beklenen kararı da duyurdu.

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI NE ZAMAN AÇILACAK?

Hava ulaşımında Türkiye'nin Avrupa, Asya'nın batısı ve Afrika için yolcu ve yük trafiği açısından önemli bir merkez olduğunu belirten Başkan Erdoğan, "Türkiye, hızla büyüyen ekonomisini ve turizmini destekleyen 56 havalimanına sahiptir. Önümüzdeki yıllarda bu sayı 61'e yükselecek. İnşallah hemen bayramın ertesinde Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışını yapıyoruz." ifadelerini kullandı.


60. Hükümet Çevre ve Orman Bakanı. 61,62,63,64 ve 65. Hükümet Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ormanları, akarsuları ve yaylalarıyla eşsiz tabii güzelliklere sahip Rize'ye yönelik resmi sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Eroğlu, “Ormanları, akarsuları ve yaylalarıyla eşsiz tabii güzelliklere sahip Rize'ye; Varda ve Andon kaynaklarından 73 km’lik isale hattıyla içmesuyu sağladık.

Bölgede taşkın ve sel riskini önlemek için 64 taşkın koruma tesisi inşa ettik” dedi.


CHP lideri Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde Et ve Süt Kurumuna yaptığı ziyarete ilişkin konuştu. "Ben kapılar açılsın diye değil, evlatlarımız hakkını korumak için oradaydım." diyen Kılıçdaroğlu, yaptığı ziyaretin özellikle fakir ve gece kondu mahallelerinde olumlu tepki aldığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

"Rize meydanında yakacağız"
Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda kaçak çayları Rize'nin meydanında yakacaklarını söyledi.

CHP lideri, "Rizeli kardeşlerime söylüyorum. Kesintisiz oy veriyorsunuz. Yine söylüyorum, iktidara gelirsek kaçak çayları Rize meydanında yakacağız." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Halk biliyor ki artık zaman CHP zamanıdır. Bazı anketlerde kararsızların olduğu söyleniyor. Çözümlerimizi onlara anlatacaksınız, kararlılıkla anlatacaksınız.

Memleketin iyi yönetilmediğini görüyorlar. Her kafadan bir sesin çıktığını görüyorlar. Bir bakanın söylediğini bir başka bakanın yalanladığını görüyorlar.


AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı Rize Milletvekili Muhammed Avcı ve AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim kuruluşundan bu güne AK Parti Rize İl Kadın kolu Teşkilatında görev yapan yöneticilerle bir araya geldi. Toplantıya AK Parti Kadın Kolları Genel Merkez MKYK Üyesi Nuran Alim, İl Kadın Kolu Başkanı Sema Yağcıtekin ve kuruluşundan bu güne İl Kadın kollarında görev yapan yöneticiler katıldı.

Programda konuşan AK Parti Rize İl Başkanı Alim, sadece Rize’de 100 bin üyeye sahip çok büyük bir teşkilat olduklarını söyleyerek, "Aile olmak, yek vücut yek fikir ve yek amaç doğrultusunda bir arada olmak demektir. Ne mutlu bizlere ki Türkiye’nin en büyük ailesi olan AK Parti ailesinin mensuplarıyız. Bu ailede kırgınlığa ve küskünlüğe asla yer yok. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi daim eylesin” dedi.

Milletvekili Avcı ise yaptığı konuşmada "Rize’de son dönemlerde çok önemli işler yapıyoruz. Burada birliğimizin, beraberliğimizin çok önemli bir katkısı var. Ana kademelerimizle, kadın kolumuzla, gençlik kolumuzla, belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz ve tüm teşkilatlarımızla bir bütün halinde, beraberlik içinde Rize’de yapılamaz denilen işleri hep beraber hayata geçirdik. Dahasını da yapacağız. 2023 seçimlerinde Rize’den yeniden bir rekor kırmak ümidiyle..." şeklinde konuştu.


Rize'nin Fındıklı ilçesinde gerçekleştirilen 1. Viçe Kitap Günleri başladı. 17 Nisan’a kadar sürecek olan etkinlik kapsamında söyleşiler, atölyeler, çocuk etkinlikleri, müzik ve şiir dinletileri yapılacak.
Rize'nin Fındıklı ilçesinde gerçekleştirilen ve 17 Nisan'a kadar sürecek olan 1. Viçe Kitap Günleri başladı.

Fındıklı Belediyesi ve Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) işbirliğiyle gerçekleştirilen 1. Viçe Kitap Günleri’nin açılışında konuşan Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, “Bugün Fındıklı’da kitap meclisini, yani imecesini, yani dayanışmayı örgütledik” diye konuştu.


Son aylarda İkizdere’de artan arı ölümlerinin sebebinin Taş Ocağı olduğu iddiası üzerine inceleme başlatılması isteniyor.İkizdere Eşkencidere Vadisinde 2021 yılı Nisan ayından bu yana açılmak istenen Taş Ocağında kullanılan patlayıcıların doğal hayata olumsuz etkiler yaptığı söyleniyor. Gürdere köyünde arıcılık yapan Yaşar Albayrak’’  taş ocağı açmak için son zamanlarda patlayıcılar kullanılıyor. Bu süreçte köyümde bulunan arı kovanlarımda ölümler gerçekleşti. Bu ölümler yalnız bende değil birçok arıcı arkadaşımda oldu. Taş ocağı açılan vadi Kestane Balının üretildiği yerdir. Köyümüzde 300 e yakın kovanın ölmesinin sebebini öğrenmek istiyoruz. Hakkımızı aramak için gerekirse yargıya da başvuru yapacağız. Patlatmalardan mağduruz. Taşocağından yayılan toz ve gürültü kovanlarda çok olumsuz etki yapıyor, önceki yallarda böyle bir olay yaşamamıştık. Mağduruz. Kovanlarımız geçim kaynağımızdı’ ’dedi.Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Mayıs ayında başlaması beklenen 2022 yılı yaş çay sezonu öncesi çay üreticileri bakım, budamaları yapmak ve gübre vermek için çaylıklara girmeye başladı.
Sezona verimli şekilde başlamak isteyen çay üreticileri önce çaylarını budayarak işe koyuldu. Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Çay İşletmeleri Müdürlüğü'ne (ÇAYKUR) çay vermek isteyen üreticiler için çay tarım arazilerinin 7'de 1'inde budama işlemi gerçekleştirilmek zorunda. Budama işlemleriyle çay bitkisi ortalama 20 santimetreye indirilerek ömrü ve verimi uzatılıyor. ÇAYKUR'a çay satmayı düşünmeyen üreticiler ise bu işlemi gerçekleştirmiyor.

ÇAY FİYATINI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MI AÇIKLAYACAK?

Çay budama evresinin hemen ardından ise gübreleme işlemi geliyor. Tüm bir işlemler bittikten sonra ise sıra çayı toplayıp satmaya geliyor. Her yıl sezon başlangıcı Tarım ve Orman Bakanı'nın Rize'ye gelerek yaş çay taban fiyatını açıklamasıyla gerçekleşiyor. Ancak bu yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mayıs ayı içerisinde Rize'ye gelerek Rize Artvin Havalimanı açılışını gerçekleştirecek olması dolayısıyla yaş çay fiyatının da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. Rizeli çay üreticileri de şimdiden açıklanacak çay taban fiyatını merakla bekliyor.

3 Lira 87 kuruş olan yaş çay taban fiyatına en az 6 Lira 50 kuruş ile 7 Lira arasında zam olması gerektiğini belirten Rizeli çay üreticisi Ahmet Yıldırım, "Çay gübrelerini döktük fakat gübre fiyatları bu sene çok pahalıydı. Gübrenin ton fiyatı 8 bin 300 TL idi. Gübrenin fiyatı böyle olunca çayın fiyatında olumlu zam bekliyoruz. En az çayın fiyatı 6 buçuk ile 7 TL arasında bir zam bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Gübre fiyatlarının yüksek olmasından dolayı çay fiyatlarının da güzel bir fiyatta olması gerektiğini söyleyen bir diğer çay üreticisi Arzu Yıldırım ise "Gübremizi verdik şimdi çayımızı bekliyoruz hayırlısıyla toplamamız nasip olur inşallah. Gübre fiyatları yüksekti inşallah çay fiyatlarında da güzel bir fiyat bekliyoruz. Emeğimizin de karşılığını alırız inşallah" diye konuştu.

turklaz yerel dedikodular rize trabzon artvin yerel haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?