Yaş Çay'a 43,71 Oranındaki Zammın Yetersiz Kaldığını Söyledi

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Lojistik Sektör Meclis Üyesi Asım Çillioğlu, ÇAYKUR’un kuru çaya yaptığı yüzde 43,71 oranındaki zammın yetersiz kaldığını ve geçmiş yıllarda kuru çaya yapılmayan fiyat düzenlemelerine hala erişemediğini kaydetti.

Yaş Çay'a 43,71 Oranındaki Zammın Yetersiz Kaldığını Söyledi
Yaş Çay'a 43,71 Oranındaki Zammın Yetersiz Kaldığını Söyledi Neco Yarıcı

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Lojistik Sektör Meclis Üyesi Asım Çillioğlu, kuru çaya yapılan yüzde 43,71 oranındaki zammın son yıllarda kuru çaya yapılmayan zamlar dolayısıyla yetersiz olduğunu belirterek, günümüz şartlarında 1 kilogram çayın 100 lira olması gerektiğini kaydetti.

Çillioğlu, yaptığı açıklamada, TÜİK'in enflasyon sepetinde çayın ağırlığının yüzde 0,5464 olarak gözüktüğünü ifade ederek, “Buna göre yüzde 43,7'lik zammın manşet enflasyona etkisi 0,24 puan olarak hesaplanıyor. Yeni zammın ay ortasında gelmesinden dolayı bu zamların etkisi 2022 Mayıs ve Haziran enflasyon rakamlarında çok azda olsa ancak fark edilecek. Uzun yıllar sonra kuru çaya yüzde 43,7 oranında yapılan fiyat düzenlemesi ilk fırsatta yüksek gözükse de senelerdir yapılmayan kuru çay fiyat artış sebebi ile Çaykur sürekli zarar eder hale gelmiştir.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?