Ardeşen Belediye Başkanı Gazetecilerle ile Bir Araya Geldi

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya Bugün düzenlediği basın toplantısında basın camiasının değerli temsilcileri ile bir araya geldi.

Ardeşen Belediye Başkanı Gazetecilerle ile Bir Araya Geldi
Ardeşen Belediye Başkanı Gazetecilerle ile Bir Araya Geldi  Neco Yarıcı
Advert

 İlçede görev yapan basın mensuplarıyla 3 yıl boyunca yaptığı tüm icraatları, Ardeşen’e kazandırdıkları ve kazandıracakları projeleri değerlendiren Başkan Kahya, İlçenin geleceğine dair de önemli açıklamalarda bulundu.

GES İLE ARDEŞEN 30 YIL BORÇLANMIYOR”

Şu anda düşünülen su şebekesi ve güneş tarlası için abartarak söylüyorum 4 milyon euro civarında bir kredi alsak bunun 30 yıl içindeki toplam faizi %25 yani 1 milyon euro. İlk 5 yıl ödemesiz, o 1 milyon euroyu 5 yılda ödeyeceğiz. 5 yıla da 1 milyonu bölerseniz ayda 17-18 bin euro bu günkü parayla baktığınız zaman aylık 300 bin lira gibi bir para. Peki sırf su şebekesini yenilediğimizde tasarruf ettiğimiz para ne kadar? 450 bin lira. Peki elektrik üretmemiz? O artı kar. 5 yıl sonra ne oluyor? 25 yıla geçtiğimiz zaman 4 milyonu 25’e bölünce çok daha az paralar yapıyor zaten. Euro yükseliyor evet ama biz zaten şu anda da enerjiye dair her şeyimizi yurt dışından aldığımız için zaten euro ile çalışıyoruz. Yani belediye noktasında bu bir kayıp değil ciddi manada bir kardır.

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya Bugün düzenlediği basın toplantısında basın camiasının değerli temsilcileri ile bir araya geldi. İlçede görev yapan basın mensuplarıyla 3 yıl boyunca yaptığı tüm icraatları, Ardeşen’e kazandırdıkları ve kazandıracakları projeleri değerlendiren Başkan Kahya, İlçenin geleceğine dair de önemli açıklamalarda bulundu.

“ARDEŞEN’DE YAPISAL BİR DEĞİŞİKLİĞE İHTİYACIMIZ VAR”

Türkiye’nin en büyük problemi nedir diye size sorsam genellikle enerji dersiniz. Enerji açığımız olmasa Türkiye’nin ekonomisi şaha kalkacağı belliydi. Devlet ciddi manada enerji meselesini çözmeye çalışıyor. Peki bunlarla bizim ne alakamız var diyeceksiniz. Bizim de ciddi manada enerji noktasında çok yüksek maliyetimiz var. En son ödediğimiz fatura 1 milyon 250 bin lira. Bu fatura Fırtına Mahallesi su şebekesini yeniledikten sonra 280 bin lira tasarruf etmemize rağmen gelen fatura. Bizim bu enerji kaybını engellememiz lazım. Ardeşen’de ki tüm su altyapısını değiştirerek 400 bin liraya yakın tasarruf etmeyi planlıyoruz.

“ARDEŞEN’DE ARTIK SUSUZ KALMA DİYE BİR DURUM OLMAYACAK”

4 bin ton su deposu yaptımız için su rezervimiz olacağından dolayı artık su kesildiğinde susuz kalma gibi bir durum artık hayal olacak.

“ARDEŞEN BÖLGENİN EN GÜZEL İLÇELERİNDEN BİRİ”

Ardeşen bölgenin en güzel ilçelerinden biri fakat en güzel arabanın bile boyasını çirkin yaparsınız güzel olmuyor. Cephe giydirmeleriyle birlikte binalarımızı güzelleştirmeye çalışıyoruz. Cumhuriyet ve Hürriyet Caddesiyle bir demo çalışmasıydı bu. Bu bittikten sonra Bütün Atatürk Caddesi üzerinden bununla ilgili proje hazırlığı bitti. Geçtiğimiz haftalarda Ardeşen’li mühendis ve mimarlarla görüştük çünkü yani bazen bazı işleri yaparken kendi başınıza karar vermeniz doğru değil. O yüzden işi bilen birine danışmanız lazım. Cephe giydirme sadece görsel olarak değil enerji tasarrufu anlamında da çok faydalı. En az bir binanın %30 oranında enerji tasarrufu yapmasını sağlıyor.

“DERE İÇİ YOL PROJESİNİN GECİKMESİNİN SEBEBİ EKONOMİKTİR”

Dere İçi Yol Projemiz bizim olmazsa olmazımızdır. Artık milletin beklentisi bu yolun bir an önce yapılmasıyla ilgilidir. Gecikmesinin tek sebebi ekonomiktir. Devletimiz bazı yatırımları birazcık öteliyor. “TUNCA VADİSİ’NDE TURİSTİK BİR KÜLTÜR OLUŞTURULMALI” Tunca Vadisi’nden biz turizm açısından istifade edeceğiz. Onun için orada bir turistik bir kültür oluşmalıdır. Gelen insanlar yiyecekleri organik ürünleri, kalabilecekleri alanlar oluşturulmalı. Turiste hitap edecek bölgeler oluşturulmalı.

“DEREMEZRA, TUNCA VADİMİZİN KILAVUZU OLACAKTIR”

Gördüğüm kadarıyla bizim yaylalarımıza turist çıkıyor. Yaylalarımızda insanlarımız turiste hitap etmektense kendileri oturuyorlar, şehirden yağını, mincisini çıkartıyor. İnek bile orada saklamıyorlar. Böylece tatil amaçlı yaylacılık var bizde, turistik amaçlı değil. Deremezra bu açıdan Tunca Vadimizin kılavuzu olacak. Onunla birlikte yürürüz diye düşünüyorum.

“MİLLET BAHÇESİ PROJESİNDEN VAZGEÇMEDİK”

Millet Bahçesi noktasından bizim bir sıkıntımız yok deniz dolgusunu tamamlamamız lazım. Şu anda devlet para ayıramıyor. Orda yaklaşık 50 milyon liraya yakın paraya ihtiyaç var.

“SANAT SOKAĞI YAPACAĞIZ”

Derya Kafeterya’nın güney tarafında bir cadde var. O caddedeki bina sahipleriyle sözleşme imzaladık. Orayı biz Sanat Sokağı yapacağız. Orası tutarsa orayı büyütme şansımız olacak.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?