Çamlıhemşin'de Ayılar kümesi bastı tavukları telef etti

Rize Çamlıhemşin Dereci köyünde ikamet eden Ali Kuyumcu kümesine giren 2 ayı yüzünden 9 tavuk ve 1 horozunu telef ettiğini söyledi.

Çamlıhemşin'de Ayılar kümesi bastı tavukları telef etti
Çamlıhemşin'de Ayılar kümesi bastı tavukları telef etti Neco Yarıcı

HABER: NECO YARICI / TURKLAZ.COM

Kuyumcu; yaptığı açıklamada Ardeşen ilçesinde ikamet ettiğini ve hafta sonları sürekli esi ve çocuklarıyla beraber köye çıktığını söyledi.

Geçen yaz köye çıktığında tavukların hiç yumurta yapmadığını görünce şüpelendiğini ve kümese kamera taktığını söyledi,bir sonraki gidişte yine yumurta olmadığını görünce kamerayı izlediğini ve sincapların yumurtaları götürdüğünü izledi.Bunun önlemlerini aldığını etrafı tel örgülerle ve boşlukları kapattığını söyledi.Taki geçen haftaya kadar bir sıkıntı toktu,Hafta sonu eşimle köye çıktığımızda kümesin duvarı kırıldığını kördük ve 9 tavuk 1 horoz cansız bedenlerini gördük.Kamera kayıtlarına baktıklarında 1 büyük ayı birde yavrusunun kümese girdiklerini ve kayıtlara baktığımda 2 saat boyunca kümeste durduklarını gördük ve tavukları tek tek yok ettiğinii gördük,maddi olarakta cins tavuklarının olduğunu söyledi ve 2500 tl tahmini zarar gördüğünü ifade etti.

Ayıların birdaha gelmemesi için statik voltajlı bir düzenek kurduğunu 3 cm yaklaştığında ayının elini ısıracağını ve zarar görüp gitmesi için önlem aldığını söyledi.

Köydede komşularının  7 kişininde bu tür zararların olduğunu ifade ettiler yetkililerin önlem almasını istedi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?