İçimizden biri, Rizeli, Pazarlı ve Hemşinli Göz Doktoru Zeki Kızıltan

O bir Rize aşığı doktor. Dönemim Başbakanı Mesut Yılmaz “Rize’de GÖZ doktoru yok” sözüyle beni Rize ile ilk kez buluşturdu.

İçimizden biri, Rizeli, Pazarlı ve Hemşinli Göz Doktoru Zeki Kızıltan
İçimizden biri, Rizeli, Pazarlı ve Hemşinli Göz Doktoru Zeki Kızıltan turklaz

Abdullah UZUN

Evli 2 kız 1 erkek 3 çocuğu var. Birisi kendisi gibi diş hekimi diğeri hakla ilişikler müdürü ve bir de turizmci olarak yöreye hizmet ediyorlar.
Rize’de birçok bürokrat ve iş insanı kazandıklarıyla büyük şehirlerde yatırım yaparken, o kendi bölgesinde yatırım yapmayı tercih eden bir Rize aşağı doktor.
Ayder’de 3 yıldızlı 40 yataklı Doğa Resort oteli işletmeye açtı. Turizmci oğlu bu işletmeyi başarıyla devam ettiriyor.
Doktor Zeki Kızıltan Hemşin yaylalarında başlayan çocukluk hikayesini 73 yaşına merdiven dayayarak Rize’de meslek hayatında 45 yılını doldurdu.
Hayat hikâyesini duygu dolu anlarla Rize’deki işyeri olan Tıp Merkezi’nde anlattı Neler dedi? Uzun yıllar sonra ilk kez Dr.Zeki Kzıltan şunları söyledi.
BİZE BOZOĞLU DERLER
“Aslında soyadım Kızılhan’dır nüfusta H harfini T harfi yazınca Kızıltan olmuş. Bizde öyle bıraktık. Lakap olarak da “BOZOĞLU” derler.1950 doğumluyum 73 yaşımdayım.45 yıldır GÖZ doktorluğu yapıyorum.”
38 YILDIR RİZE’DEYİM
“38 yıldır da Rize’deyim.25 yıl Devlet Hastanesi’nde çalıştım. Başhekim yardımcılığı yaptım. Ondan sonra emekli oldum. Rize’de Özel Tıp Merkezinin kurucusu, başhekimi ve ortağıyım. Uzun yıllardır tecrübelerimi kullanarak da vatandaşlarımıza burada hizmet ediyorum. 15 senedir de Tıp Merkezi’ndeyim.”
OKUL MACERAM PAZAR’DA BAŞLADI
İlkokulu Pazar Hamidiye’de, Ortaokulu Ardeşen’de,Lise1.sınıfı fakirdik kalacak yerimiz olmadığından Samsun’da akrabalarımın yanında okudum.2.ve 3.sınıfı Arhavi Lisesi’nde tamamladım.
Tercihle TIP fakültesine girdim. Okul 1.leri Tıp Fakültesine girebiliyordu. Ardından Erzurum’da okudum. Burada ihtisas yaptım.”
ASKERLİK SERVÜVENİM VE MESLEK HAYATIM
“Sarıkamış’ta askerliğimi yaptım. Uşak Sigorta hastanesinde görev yaparken, Rize’de göz doktoru yoktu. Merhum Mesut Yılmaz, beni Rize’ye aldırdı. Ondan sonra da Rize’ye yerleştim. Rize’nin çocuğuyum.
Yaylaları çok seviyorum. Hafta sonları yaylalara çıkıyorum. Ayder’e Kale’ye gidiyorum. Eşim zaten kalelidir. Hodoçur’a giderim. Köyüm olan Hemşin Ortayayla köyüne her hafta olmazsa da 15 günde bir gidiyorum.”


YAYLALARDA HAYVANCILIK YAPTIM
“20 yaşıma kadar doğduğum yaylada hayvancılık yaptım. O zaman yol yoktu. Kale köprüsünün yanından çoğçur’da bakkalcılık yaptım. Bakkalım vardı.3-5 köyün ihtiyacını karşılıyordum. Arabam vardı. Muavinlik yaptım, ardından şoförlük yaptım. Ondan sonra görev başladıktan sonra hafta sonları yaylalara çıkıp soğuksularını içip, mıhlama yiyorum. Hala köyde hayvancılık yapan akrabalarla oturup sohbet ediyorum.
KÖYÜMDEN VE YAYLAMDAN HİÇ KOPMADIM
“Köyümün insanlarının ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorum. Köyün maddi ve manevi ihtiyaçlarına yardımcı oluyorum. Allah sağlık verdiği sürece gidebildiği yere kadarda gidecek.
PAZAR İLÇESİNDE DE EVİM VAR
“Pazar ilçesinde de evim var 6 aydır gidip geliyorum. Hanımda Pazar’ı sevdi orada konak şeklinde bir villa yaptırdım. Hanım manzarasına ve bahçesine bayıldı. Rize’ye de gelmiyor.”
38 SENEDİR RİZE’DEYİM
“38 senedir Rize’deyim. Burası da doğduğumuz olmazsa da doyduğumuz yer artık. Burada aynı zamanda vatandaşlara danışmanlık da yapıyorum. Göz hasatlıkları konusunda benden yardım isteyenlere de yardımcı oluyorum. Burada Parası olanın Parasını, olmayanında Duasını alıyorum. Ağır bir ameliyat geçirdim. Çok şükür şimdi iyiyim. O hastalıktan sonra sağlığın ve nefes almanın ne kadar değerli olduğunu anladım. Şu an yeniden dünyaya gelmiş gibiyim. Allah’a şükürler olsun. Sağlığım şu an da iyidir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YEREBAKAN: SİVASSPOR’A DEĞİL ZEMİNLERE TAKILDI
YEREBAKAN: SİVASSPOR’A DEĞİL ZEMİNLERE TAKILDI
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti