Rize’de Vatandaşlar Evlerinin Veya Çaylık Arazilerinin Heyelan Riski Taşıyıp Taşımadığını Öğrenebiliyor

Rize'de heyelanlı sahalar ile ilgili yapılan çalışmanın sonuçlarını öğrenmek isteyenlerin parsel bilgileri ile birlikte Rize İl Afet Müdürlüğüne başvurarak arazilerinin bu saha içerisinde kalıp kalmadığını öğrenebildiği belirtildi.

 Rize’de Vatandaşlar Evlerinin Veya Çaylık Arazilerinin Heyelan Riski Taşıyıp Taşımadığını Öğrenebiliyor
 Rize’de Vatandaşlar Evlerinin Veya Çaylık Arazilerinin Heyelan Riski Taşıyıp Taşımadığını Öğrenebiliyor turklaz

2021 yılında AFAD tarafından Rize'de İl Afet Risk Azaltma Planı hazırlandı. Yapılan bu proje sayesinde vatandaşlar evlerinin veya çaylık arazilerinin heyelan riski taşıyıp taşımadığını öğrenebiliyor. Vatandaşların heyelanlı alanları öğrenmeleri ile birlikte can ve mal kaybını en aza indirilmesi için önlemler alıyor. Vatandaşlar son zamanlarda afetin yaşanabileceği riskli alanların nereler olduğunu ve neler yapması gerektiğini öğreniyor.

 

"Heyelan potansiyeli taşıyan alanların çaylık alanlara dönüştürülmesi heyelan olaylarını tetiklemektedir"

Son 5 yılda vaka sayılarında 2 kat artış olduğunu belirten Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Heyelan Çalışması, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayberk Kaya, "Bölgemizin fiziki şartları, jeolojik şartları, bitki örtüsü ve iklim şartları dikkate alacak olursak hakikaten bölgede yaşayan vatandaşlarımızı yoğun bir şekilde bu şartlar zorlamaktadır. Bölgemizde doğal afet bakımından en fazla heyelanlar görülmektedir. Daha sonra seller, taşkınlarla birlikte kaya düşmesi bölgemizde yoğun bir şekilde gözlenmektedir. Son 5 yılda bu vaka sayısı 600 civarında iken son yıllarda bu sayı 2 kat artarak yaklaşık bin 250 civarına ulaştı. Bu sayının artmasıyla birlikte vatandaşlarımızın da 2 kat daha dikkatli olması ve önlemini buna göre almaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızı şu konuda uyarmamız gerekir. Bütün çaylık araziler heyelanlıdır veya heyelanlar bu arazilerin içerisinde meydana gelir söylemi doğru olmaz. Heyelan potansiyeli taşıyan alanların çaylık alanlara dönüştürülmesi heyelan olaylarını tetiklemektedir. Bu alanların öncelikli olarak dikkatli olunması gerekiyor" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
2 İneği Arabaya koyup Yaylaya Göç Etti
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?
Laz erkekleri, yan gelip yatıyor mu?