DR KİBAK AK: ÇAYLAR SONBAHAR'DA BUDANMALI

Dr. Kibar Ak;Çaylar özellikle sonbahar mevsiminde kesilirse hem çay atıklarının parçalanması, hem de onun üzerine kimyasal gübre atılsa daha mayıs ayına kadar orada eser kalmaz

DR KİBAK AK: ÇAYLAR SONBAHAR'DA BUDANMALI
DR KİBAK AK: ÇAYLAR SONBAHAR'DA BUDANMALI
Advert

Çay üreticilerinin çay bahçelerini sonbahar mevsiminde budaması gerektiğini, böylelikle hem zararlıların yumurtalarının yok olacağını hem de çay atıklarının gübre olarak kullanılabileceğini dile getiren Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar Ak “Bölgemizde çay alanlarında organik madde oldukça az, organik gübre kullanılmıyor, hayvan sayısı çok az."dedi.

Ak;"Bir de kesilmiş çay atıklarını biz bahçeden toplarsak bizim çayımız tamamen elden çıkmış olur. Çaylar özellikle sonbahar mevsiminde kesilirse hem çay atıklarının parçalanması, hem de onun üzerine kimyasal gübre atılsa daha mayıs ayına kadar orada eser kalmaz. Orada zararlıların yumurtalarının kalması mümkün değil. Çayın erken dönemde budanmasının hem yumurtaların yok olmasında hem de, bitki atıklarından faydalanma noktasında faydası var” şeklinde konuştu.

ÇAY BUDAMA DR KİBAR AK Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü organik gübre BUDAMA YAŞ ÇAY RİZE AERTVİN TRABZON TARIM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"