ÇEYREK ASIRLIK LAZ BALIKÇI ÇİFT

Ardeşen Işıklı Mahallesi'nden Necip (52) ve Yasemin Akmermer (49) çifti,çeyrek asırdır (25 yıl) birlikte açıldıkları denizde balıkçılık yaparak geçimlerini sağlıyor.

ÇEYREK ASIRLIK LAZ BALIKÇI ÇİFT
ÇEYREK ASIRLIK LAZ BALIKÇI ÇİFT
Advert
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, okyanus, gökyüzü, açık hava, su ve doğa
Ardeşen ilçesi Işıklı Mahallesi'nde yaşayan balıkçı Necip Akmermer, 'Umut 53' adlı kayıkta yardımcı tayfa bulamayınca eşi Yasemin Akmermer'i yanında götürdü.
 
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, okyanus, gökyüzü, çocuk, açık hava, su ve doğa
 
Balıkçılığı öğrettiği eşine kürek çekerek kayık kullanmayı, ağ atıp toplamayı öğreten Necip Akmermer, 25 yıldır eşiyle birlikte ‘Vira bismillah’ diyerek açıldıkları denizde balıkçılık yapıyor. Eşiyle birlikte denizde balık avlayan Yasemin Akmermer, deniz dönüşünde ev işlerini de yapıyor. İlk yıllarda kayıkta çok görev alamadığını anlatan Yasemin Akmermer, “Eşim bana kürek çekmeyi öğretti.
Görüntünün olası içeriği: oturan insanlar, açık hava, su ve doğa
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, açık hava ve su
 
Önceden sadece ağları tutardım. Konu mankenliği yapardım. Eşim bir gün başka işe gitmek zorunda kaldı. Bana ‘ağdan kötü balıkları ayır, sadece barbunları al’ dedi. Ben de hem kötü balıkları hem iyilerini alıp ağı temizledim. Eşim gördüğünde ‘bunu sen mi yaptın’ dedi. Ben de 'evet' dedim. O günden sonra konu mankenliği bıraktım, balıkçılığa başladım" dedi.
Görüntünün olası içeriği: Necip Akmermer, gülümsüyor, ayakta, okyanus, gökyüzü, açık hava, su ve doğa
 
 
‘HAYALİM BÜYÜK TEKNEDE VİRA BİSMİLLAH DEMEK’
En büyük hayalinin büyük balıkçı tekneleriyle Karadeniz’e açılıp balık avlamak olduğunu söyleyen Yasemin Akmermer, ‘’Balıkçılığı epey ilerlettim. Palamut avladığımız zaman her şey bende sadece eşimin talimatlarını uyguluyorum. Eşim çok yorulmuyor. Dümeni tutamadığım zaman biraz kızıyor ama dümeni yine bana bırakıyor. Denizde güzel şeyler yaşıyoruz. Zorlukları ile her şeyi ile denizi seviyorum. Benim en büyük hayalim ise büyük balıkçı tekneleriyle avlanmayı çok istiyorum. Büyük bir teknede ‘Vira bismillah’ diyerek denize açılmak. O heyecanı yaşamak istiyorum’’ diye konuştu.
Görüntünün olası içeriği: Necip Akmermer, gülümsüyor, açık hava
 
 
'İŞİMİ KEYFLE YAPIYORUM
' İşini keyfle yaptığı için sıkılmadığını dile getiren Yasemin Akmermer, "Bir işi yapıyorsanız o işten keyif alarak yapmanız lazım. Eziyet çekerek o işi yapmayın. Eziyetle yapınca sıkılırsın. Ben işimi keyifle dönüştürdüğüm için sıkılmıyorum. Denize çok erken saatlerde geldiğimiz de oluyor. O süre de kitap okuyarak, biraz sosyal medyaya bakarak, vaktimi geçiriyorum’’ dedi. 12 yaşından itibaren balıkçılık yaptığı söyleyen Necip Akmermer de eşinin işlerini kolaylaştırdığını ve birlikte mücadele ettiğini belirterek “Büyüklerimizin yanında öğrendiğim balıkçılığı şimdi eşim ile kendi teknemizde yapıyoruz. Ağları kurarken sürekli eleman bulmak zor, arkadaş bulamadığım zaman eşime, ‘sen bunu yaparsın, gel en azından kürek çekmeyi öğren’ dedim. O da bunu kabul etti. Kürek çekmeyi zamanla öğrendi. Biraz uğraştırsa da 3- 5 senede işi kavradı. Şimdi ise kaptan yardımcısı olarak benimle geliyor’’ diye konuştu.
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve su
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, şapka, gökyüzü, açık hava, su, doğa ve yakın çekim
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, okyanus, açık hava, su ve doğa
Görüntünün olası içeriği: okyanus, gökyüzü, açık hava, su ve doğa
Görüntünün olası içeriği: okyanus, açık hava, su ve doğa
Fotoğraf açıklaması yok.

HABER: MEDYALAZ-ADEM AKATİN
NECİP AKMERMER YASEMİN AKMERMER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Serpil tayanc     2019-10-25 Harikasiniz Akmermerler Bir cok eşe ornekolacak ciftsiniz. Yurekten kutluyor..haysllerinizin gerceklesmesini diliyorum. %100
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"