"TÜRKİYE'DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ"

Rize’de son yıllarda nedeni henüz tespit edilemeyen bir hastalıktan dolayı atmaca ölümleri yaşanıyor. Atmaca ölümleri ise Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi akademisyenleri tarafından araştırılıyor.

Advert

Atmaca tutkunu ve sertifikalı Atmaca Avcısı Mustafa Memoğlu, atmaca ölümlerinin nedeninin tespit edilmesi ve tedavi yolunun bulunması için balık hastalıkları ve balık ölümleri üzerinde araştırmaları bulunan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Veteriner Doç. Dr. Fikri Balta’dan yardım istedi. Balta, Memoğlu’ndan hasta bir atmacayı kendisine getirmesini istedi. Hasta atmaca tahliller için Memoğlu tarafından Su Ürünleri Fakültesi’nin Laboratuvarı'na getirildi. Atmacadan dışkı örnekleri alınırken ilginç bir olay yaşandı kameraların atmacayı görüntülediği sırada boynunu büken atmaca öldü. Atmacanın ölümü saniye saniye kaydedildi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve yiyecekKonuyla ilgili açıklama yapan Balta, hastalığın nedenini araştırdıklarını belirterek, “Güz dönemlerinde atmacalarda nedeni bilinmeyen bir hastalıktan dolayı ölümlerden bahsediliyor. Mustafa bey’e ölmek üzere olan bir atmacayı bize getirmesi halinde gerekli tahlilleri yapabileceğimizi söylemiştik. Şuanda atmacada bir ishal durumu var. Sizlerin yanında da öldü. Bağırsakta şiddetli bir ishal var. Karaciğer ve dalaktan ekim yapacağız. Eğer bakteriye yağlı bir enfeksiyon ise uygun ilacı tespit edip önereceğiz ve diğer hasta atmacaların ölmesini önlemiş olacağız” dedi.Atmaca tutkunu Mustafa Memoğlu ise yaptığı açıklamada “Atmacacılık bizde önemli bir kültür. Dedelerimizden kalan bir kültürdür. Eskiden bu ölümler yoktu. Bu ölümler yeni başladı. Yeni yeni bu ölümler başladı. Bu konu teknik olarak da araştırılmadı. En azından bu kuşları kurtarabiliriz düşüncesi ile daha önceden bu yana balıkları getirdiğimiz hocamızdan yardım istedim. Benden hasta bir atmacayı getirmemi istemişti. Sizlerinde gözü önünde atmaca öldü” diye konuştu.HABER: ARDEŞENİNSESİ.COM-SALİH NAVDAR

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"