ARDEŞENLİ;SENDİKACI,SİYASETÇİ VE ŞAİR "KEMAL NEBİOĞLU"

13 Yıl önce ölen Ardeşenli DİSK kurucusu, DİSK eski Genel Başkanı ve kapatılan Türkiye İşçi Partisi Tekirdağ eski milletvekili Kemal Nebioğlu kimdir?

ARDEŞENLİ;SENDİKACI,SİYASETÇİ VE ŞAİR
ARDEŞENLİ;SENDİKACI,SİYASETÇİ VE ŞAİR
Advert

HABER: NECO YARICI-TURKLAZ.COM

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) kurucularından ve eski Genel Başkanı Kemal Nebioğlu (80), kanser tedavisi gördüğü Osmanoğlu Kliniğinde 2006 yılında vefat etmişti. 


 

KEMAL NEBİOĞLU KİMDİR?
1926 yılında RİZE/ARDEŞEN ilçesinde doğdu.

Sendikacı- Siyasetçi ve Şair

Eski,DİSK Genel Başkanı,Türkiye İşçi Partisi Kurucusu,Türkiye işçi Partisi Genel Sekreteri,Tekirdağ Milletvekli

 


 

5 Aralık 1926 Tarihinde Rize- Ardeşen’ de doğdu. İlkokulu Kars’ta, Ortaokulu Van’ da, Lise’ yi Trabzon’ da bitirdi. Çalışma hayatına Diyarbakır Belediyesinde 1946 yılında başlayan Nebioğlu, sendikacılığa da ilk adımını Oleyiş Sendikasında attı.

İstanbul İşçi Sendikaları Birliği; Türkiye Petrol-İş Sendikası Genel Sekreter Yardımcılığı; Türkiye Gıda Otel Lokanta İşçileri Sendikası Genel Sekreterliği yaptı.

 


 

1965 Yılında “Türkiye Gıda İş Sendikası Genel Başkanlığına” seçildi. 13 Şubat 1967 Tarihinde Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Kemal Türkler, Türkiye Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Rıza Kuas, Türkiye Basın- İş Sendikası Genel Başkanı İbrahim Güzelce, Zonguldak Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alpdündar ile birlikte DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu)’ i kurdu.

DİSK’te genel yönetim kurulu üyeliği, yürütme kurulu üyeliği, genel başkan vekilliği yaptı. 18-19 Ocak 1992 tarihinde yapılan DİSK genel kurulunda konfederasyon genel başkanlığına seçildi.

Aktif sendikacılık hayatının yanında siyasetle de ilgilenen Nebioğlu, onbir sendikacı ve işçi arkadaşıyla birlikte 13 Şubat 1961′ de “Türkiye İşçi Partisi” ni kurdu.

Türkiye İşçi Partisi Genel Sekreterliği, İstanbul ve Ankara il başkanlığı, genel yönetim ve yürütme kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Tekirdağ Milletvekili olarak parlamentoya da giren Nebioğlu, burada TİP Meclis Gurup Başkan Vekilliği yaptı.

2006 Yılında İstanbulda Hayatını Yitirdi.


 

KEMAL NEBİOĞLU DİSK TİP SENDİKA SİYASET ŞAİR ARDEŞENLİ TURKLAZ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"