YARICI;YILLAR ÖNCE YADIRGANIYORDUM ŞİMDİ TAKDİR EDİLİYORUM

Rize/Ardeşen ilçesinde turizimcilik yapan Muhittin Yarıcı yaklaşık 10 yıldır bisiklete bindiğini özellikle her hafta sonu Ardeşen ilçesinden Bayırcık köyüne (20 km) bisikletle çıkıp indiğini söyledi.

YARICI;YILLAR ÖNCE YADIRGANIYORDUM ŞİMDİ TAKDİR EDİLİYORUM
YARICI;YILLAR ÖNCE YADIRGANIYORDUM ŞİMDİ TAKDİR EDİLİYORUM
Advert

HABER: NECO YARICI

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, bulut, gökyüzü ve açık hava


 

Fotoğraf açıklaması yok.


Fotoğraf açıklaması yok.Yarıcı; kendisinin bisiklete bindiği yıllarda birçok kesimden önemsenmediğini ama yıllar geçtikçe bisiklete binmenin başta sağlığımıza,araçlardan çıkan egzos dumanının yerine sıfır egzos dumanı yaptığını söyledi,

Yarıcı;Bisiklete binmek belki de en eğlenceli bireysel sporlardan bir tanesidir. Sporun insan sağlığı için pek çok faydası vardır ve ihtiyaç duyduğunuz egzersizi bisiklete binerek sağlayabilirsiniz. Yalnızca bir spor olarak değil aynı zamanda bir ulaşım aracı olarak da düşünebileceğiniz bisiklet, hemen her insan için oldukça faydalı bir aktivitedir dedi.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, gökyüzü, bisiklet, açık hava ve doğa


 

 

Coğrafi koşullara göre bu denli yaygın olarak kullanılabilen bisiklet, insanlar için aynı zamanda oldukça faydalı bir ulaşım aracıdır. Gelin şimdi bisiklete binmenin faydaları konusunu maddeler halinde inceleyelim.

 
 

Bisiklete Binmenin Faydaları Nelerdir?

1. Bisiklete binmek stresi azaltır

 

Düzenli bisiklet kullanımının stresi azalttığı araştırmalarla sabittir. Bisiklet kullanarak günlük hayatın stresinden arınabilir, daha rahat bir yaşam sürebilirsiniz. Ayrıca stresin azalmasına bağlı olarak günlük hayatta uğraşmanız gereken işlere daha rahat yoğunlaşabilir, daha başarılı bir iş hayatı yaşayabilirsiniz.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, açık hava ve doğa

2. Bisiklet ömrünüzü uzatabilir

 

 

Bisiklete binen kişilerde tansiyona bağlı rahatsızlıklar, akciğer hastalıkları ve kalp krizi görülme olasılıkları daha düşüktür. Bu nedenle bisiklete binmek yaşam kalitenizi artıracağı gibi aynı zamanda yaşam sürenizi de uzatabilir. Bunun için mümkün olduğu kadar gün içinde bisiklet için zaman yaratmalı ya da bisikleti günlük rutin bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, motorsiklet ve açık hava

3. Bisiklete binenlerin bağırsakları daha iyi çalışır

 

Bisiklet, ritmik bacak hareketleri ve karın bölgesine uyguladığı basınç sayesinde bağırsaklarınızı daha iyi çalıştıracaktır. Böylelikle kabızlık gibi bir problemle karşılaşma ihtimaliniz azalabilir. Aynı zamanda düzenli tuvalete çıkamayan kişiler için de bisiklete binmek bir hayli tavsiye edilen bir egzersiz yöntemidir. Bisiklete binmek aynı zamanda şişkinlik hissini azaltır, gaz problemlerine de iyi gelir. Ayrıca yapılan araştırmalarda bisiklet kullanımının bağırsak kanserine karşı da önleyici olabileceğini göstermektedir.

Görüntünün olası içeriği: ağaç, ev, açık hava ve doğa

4. Bisiklete binerek kilo verebilirsiniz

 

 

Fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler bisiklete binerek fazla kilolarından kurtulabilirler. Üstelik diğer bir çok spor ve egzersize göre daha az yorucu bir biçimde, hem de oturarak! Koşu ve yürüyüş gibi egzersizlerde kendi ağırlığınızla da uğraşmanız gerektiğinden daha fazla enerji harcamak durumunda kalırsınız ve doğal olarak daha çok yorulursunuz. Bisiklette ise daha az yorulmayla kaslarınızı çalıştırabilir ve dilediğiniz kadar egzersizle rahatlıkla kalori yakabilirsiniz.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, bisiklet süren insanlar, bisiklet, gökyüzü ve açık hava

5. Bisiklet bütçe dostu bir ulaşım aracıdır

 

Bisiklet özellikle kısa mesafelerde kesinlikle tercih etmeniz gereken bir ulaşım aracıdır. Hem herhangi bir yakıt masrafı gerektirmemesi hem de otomobil ya da diğer ulaşım araçlarına göre çok daha uygun fiyatlara sahip olabileceğiniz bisiklet, ulaşım masraflarınızı bir hayli düşürecektir.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, bisiklet ve açık hava

6. Bisiklete binerek çevreye olumlu katkılar sağlayabilirsiniz

 

Bisiklet; otomobil, otobüs, motosiklet gibi diğer motorlu taşıtlara göre çevreye herhangi bir zararı olmayan bir ulaşım aracıdır. Ayrıca yapımında kullanılan malzemeler ve maliyetleriyle birlikte çevreye verdiği zarar da diğer alternatiflere göre bir hayli avantajlı bir ulaşım aracı olan bisiklet kullanarak siz de yeşil doğanın yeşil kalmasına katkıda bulunabilir, karbon salınımının azalmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Görüntünün olası içeriği: açık hava

7. Bisiklete binmek eğlenceli bir aktivitedir

 

Bisiklete binmek yalnız yapılabileceği gibi aynı zamanda grup halinde de gerçekleştirilebilir. İster tek başınıza, ister sevdiklerinizle doyasıya bisiklete binebilir, bu aktiviteyi daha zevkli bir hale getirebilirsiniz. Ailece bisiklete binmek de oldukça yararlı bir zaman geçirme yöntemidir. Küçük çocuklarınız için bisikletinize çeşitli özel koltuklar satın alabilir ve monte ederek, onları da bu aktivitenin bir parçası haline getirebilirsiniz. Ayrıca bu şekilde bisiklete binerek çocuklarınıza da bisiklete binme aktivitesini aşılayabilir, onların da bisiklete binmenin faydalarından daha küçük yaşlarda yararlanmalarını sağlayabilirsiniz.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, bisiklet ve açık hava

8. Bisiklete binmek sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir

 

Bisiklet, düzenli bir egzersiz haline getirildiğinde eğer sigara içiyorsanız bırakma sürecinde size yardımcı olabilir. Hem düzenli egzersiz yapmanın bağımlılıkları bırakmadaki bilinen faydası hem de sigaranın yerine sporu ve bisiklete binmeyi koyma sayesinde sigarayı bırakma süreciniz bisiklete binmek sayesinde daha kolay yaşanır bir hal alabilir.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, açık hava

 

9. Bisiklete binerek daha az hava kirliliğine maruz kalırsınız

 

Bisiklete binen kişiler genellikle daha çok egzoz gazı yedikleri yanılgısına sahiptir fakat yapılan araştırmalar otobüs, taksi ya da otomobilde seyahat eden insanlara oranla bisiklet kullanan insanların daha az zararlı gazlara ve hava kirliliğine maruz kaldığını ortaya koymaktadır. Yapılan bu araştırmada bisiklet dışındaki ulaşım araçlarında yolculuk yapan kişilerin bisiklet kullanan kişilere göre daha fazla zararlı toz partiküllerini soluduklarını ve bu solunan zararlı maddelerin ciğerlere yerleşmesiyle soluk alıp verme kalitesi belirgin biçimde bozuduğu gözlemlenmiştir.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, bisiklet, açık hava ve doğa

10. Bisiklete binmek kansere yakalanma ihtimalinizi azaltabilir

 

Hemen her türlü fiziksel egzersiz kanseri önleme konusunda araştırmalara konu olan bir unsurdur. Bu araştırmaların bir çoğu hücreleri sürekli çalıştrmaya yarayan düzenli egzersizlerin kansere yakalanma olasılığını azalttığını ortaya koymuş durumda. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre günde en az yarım saat boyunca düzenli olarak bisiklete binen erkeklerin diğer kişilere göre kansere yakalanma oranlarında %50’lik bir düşüş gözlemlenmiştir. Ayrıca bisiklet kullanan kadınlarda da meme kanserine yakalanma oranı, bisiklete binmeyen kişilere göre %35 oranında daha az olarak belirtilmiş.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor, okyanus ve açık hava

11. Bisiklete binmek cildinizi koruyarak daha genç görünmenize neden olabilir

 

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada düzenli olarak bisiklet kullanan insanların ultraviyole ışınların zararlı yan etkilerine karşı daha korunaklı olduğunu göstermiştir. Bunun sebebi bisiklete binildiğinde artan kan dolaşımıyla beraber ciltte bulunan hücrelere daha fazla temiz kan ve oksijenle beraber yararlı besinlerin taşınması gerçekleşmekte olup, ciltte  yer alan zararlı maddelerin daha hızlı atımı sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra düzenli egzersizle kollajen üretimi artacağından dolayı ciltte meydana gelen kırışıklıklar ve sarkmalar kendini daha çabuk yenileyebilir hale gelecektir. Özellikle güneşli günlerde bisiklete binerken güneşin zararlı ışınlarından korunmak adına şapka kullanmak ve yüksek faktörlü güneş kremleri tercih etmek yararınıza olacaktır.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, bisiklet sürüyor, ayakta, açık hava ve doğa

12. Bisiklete binmek daha rahat bir uyku çekmenize katkı sağlayabilir

 

Amerika’da bir tıp fakültesinde uykusuzluk sorunu yaşayan hastalar üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada günde yarım saat civarı bisiklete binen kişilerin uykuya daha rahat geçtikleri ve daha sağlıklı bir uyku çektikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca aynı araştırmada ortalama uyku süresi de bisiklete binen kişilerde 1 saat civarı artış göstermiş ve aynı zamanda uykuya geçis süreci de hatırı sayılır miktarda azalma göstermiştir. Bunun gerekçesi olarak ise uzmanlar özellikle dış mekanlarda gerçekleştirilen fiziksel aktivitelerde gün ışığına maruz kalma neticesinde vücudun ritmini düzenlemesi olarak göstermektedirler.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

MUHİTTİN YARICI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"