ARDEŞEN DUYGULU KÖYÜNDE" DEDEDEN TORUNA" PROJESİ

Ardeşen İlçesine bağlı Duygulu Köyü gençleri uyguladığı örnek projeyi görenler onları ayakta alkışlıyor.

ARDEŞEN DUYGULU KÖYÜNDE
ARDEŞEN DUYGULU KÖYÜNDE
Advert

Ardeşen İlçesine bağlı duygulu köyü muhtarlığı ve gençlerin ortaklaşa düşünülerek hayat bulan "Atadan Toruna" projesi görenleri kendisine hayran bırakırken, proje bir çok kişiye de örnek teşkil ediyor.

 

Duygulu köyü köy konağında köyde yaşamış yaşlıların hayatları boyunca kullandığı bir çok materyali üzerinde kişinin adı, soyadı ve hangi yılar arasında kullanıldığını gösteren etiketle tanıtan tarih köşesi, Köy konağını ziyaret eden her kesi kendisine hayran bırakıyor.

 Duygulu Köyü Muhtar İsmail Topaloğlu ve köy gençliği tarafından sadece köyde yaşamış yaşlıların kullandıkları malzemeler sergileme fikri ve ardından açılan sergi mahiyetinde ki atadan toruna geçerek günümüze ulaşan malzemelerin sergilenme şekli görenlere örnek oluyor.

Konu ile ilgili Duygulu Köyü gençliği adına konuşan ve bu projenin mihmandarlarından olan Sebahattin Tercuman "Köy konağının el birliğiyle yapıldığının altını çizerken, gençlerin de özellikle tarihi eserlerin sergilenmesi adına önemli çaba harcadıklarını belirtti.

Geçmişten günümüze kadar gelen ve sadece bu köyde yaşlılarımız tarafından kullanılan malzemelerin toplanarak sergilenmesi fikri bize Atalarımızın hangi yılda, hangi materyali kullandığının bilgisini vermekte. Bu proje özellikle manevi yönden biz gençleri köy yaşamına ve en önemlisi geçmişte dede ve ninelerimizin nasıl bir coğrafyada ne tür malzemelerle yaşamlarını sürdürmekte olduklarını da anlatmakta. Diye konuştu.


HABER: SALİH NAVDAR

ARDEŞEN DUYGULU KÖYÜ TURKLAZ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"