ORDA BİR "LAZ" KÖYÜ VAR ÇOK UZAKTA

35 hanelidir. Bu köyde yaşayan Lazlar hakiki Lazlardan olup Lazların Mohti koluna mensupturlar. Buraya ne zaman yerleştikleri husunda kesin bir tarih yoktur.

ORDA BİR
ORDA BİR
Advert

Haci Ibrahim Pinari Köyü Balikesir ilinin tek Laz köyüdür.1877-78 Osmanli-Rus Savasindan sonra (93 Harbi) bugünkü Artvinin Hopa ilçesi ile Borçka arasında bulunduklari yerden göç ederek Marmara Bölgesine gelmiş ve Saltanatın gölgesine sığınmışlardır. Birlikte geldikleri gurubun büyük bir bölümü Düzce - İnegöl- Adapazarı üçgeninde kendilerine yer bulmus fakat bu köyün mensupleri nedenini bilemediğimiz bir sebebten göçe devam edip önce Bandirmaya sonra Manyas'a gelmişlerdir.

Hacıibrahimpınarı, Manyas

Ova bölgelerinde (Kızıksa ve Işıklar Köyü) birkaç sene yaşadiktan sonra bu bölgelerin çok sıcak ve bataklık olması ve dolayısıyla çokça Sivrisinek barindırmaları yüzünden ve geldikleri yerdeki yaşantılarını devam ettirmek istedikleri için dağlık ve yüksek bölgelere yönelmişlerdir. Bir rivayete göre dağlarda gezerken bulduklari Egrelti Otu onlar için bugunkü yerin doğru bir yer olduğunu; Çünkü, bu otun sadece havası temiz ve toprağı sağlam olan yerde yetiştiğine inandıklarından bugünkü köyün etrafına yerleşirler. Biraz zaman çadrida devam eden hayat bir Osmanli Paşasının teşviki ile bugünkü yerde kurulmustur.

Haci Ibrahim Pinari Köyü Darica nahiyesine bağlıdır. Nahiyeye uzakligi 5,5 Manyas´a ise 13 km dir. Oldukça tepe bir noktada kurulmuş bir köy olup bir Camisi ve bir kahvehanesi vardır. İlkokulu ise Sanayileşmenin etkisiyle olan göçün sebebiyle bir zamanlar 2 Öğretmenin vazife aldığı köyde maalsef yeterli öğrencisi olmadığı için kapatılmıştır. Köyün en büyük özelliği Şehircilik anlayışının nasıl olması gerektiğini çevre Köylere göstermesidir. Mesela hiç çıkmaz sokak yoktur. Köy kahvesinde oyun oynanmaz ve köyde ki Düğünlerde kesinlikle alkol kullandırılmaz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"