SALİH NAVDAR:OLUMSUZ YARGILARI YIKAN ŞÖFÖR ESNAFI

Ben de ! 45 bine yakın nüfusun yaşadığı Ardeşen'lin bir ferdiyim. Bu İlçede hayatımı idame ettirmeye çalışmaktayım. Yaşam döngüsü içerisinde sabah kalkıp işe gidip, öğleyin yaşama karışıp akşam 5 te işten eve dönen bireyim. Haliyle bu döngü içerisinde bu hafta ele alacağım toplu taşıma araçlarını sizler gibi kullanan bireyler denim.

SALİH NAVDAR:OLUMSUZ YARGILARI YIKAN ŞÖFÖR ESNAFI
SALİH NAVDAR:OLUMSUZ YARGILARI YIKAN ŞÖFÖR ESNAFI
Advert

Ben de ! 45 bine yakın nüfusun yaşadığı Ardeşen'lin bir ferdiyim. Bu İlçede hayatımı idame ettirmeye çalışmaktayım. Yaşam döngüsü içerisinde sabah kalkıp işe gidip, öğleyin yaşama karışıp akşam 5 te işten eve dönen bireyim. Haliyle bu döngü içerisinde bu hafta ele alacağım toplu taşıma araçlarını sizler gibi kullanan bireyler denim.

Toplu Taşıma Araçları - Eşittir Minibüs Esnafı!

Toplumda sosyal bir deney misali mikrofon uzatılan ve ya sohbet aralarında mevzu bahis edilmesi halinde her yaş aralığında toplu taşıma araçları olarak kullanılan Minibüs ve Minibüs esnafı şoförler hakkında maalesef oluşan bir ön yargı mevcut; Hiç aşağı yukarı pas atmadan kendimden örnekleme yapmak isterim.

Şahsen Minibüs esnafı denildiğinde yolcuya saygısı olmayan, trafikte her an her yerde duran ve hareket eden, minibüs dolu olsun da yolcu ayakta dursun mantığında mantalitesi maddiyat ve çıkar güdümlü kişiler sanıyordum! Sanıyordum dedim; nedeni de başımdan geçen bir yaşam tecrübesi.

Memleket Karadeniz ve son yıllarda bu memleketin hava koşulları öylesine değişti ki, yazı, kışı birbirine karıştı. Kimi mevsim geçişlerinin çevresel etkilere, kimi de doğaya yapılan müdahalelere bağlıyor. Gerçek şu ki Karadeniz iklimi kabuk değiştirdi. Bu yakın zamanda bölgeye yapılan barajdan da kaynaklanabilir, küresel ısınmanın etkisi de? her ne koşul ise mevsimsel döngüye etki eden, şu bir gerçek ki mevsim geçişleri bu coğrafyada yaşayan bizleri olumsuz etkilemekte. İşte böyle bir süreçte Kasım ayı itibariyle sanbahar'dan kış mevsimine geçişte havaların kısa süreli soğuması toplumsal boyutta girip salgınını tetikleyebilmekte. İşte böyle bir Kasım ayı beni de etkileyerek üst solunum enfeksiyonu geçirmeme ve ardından dokturlar ile hasbıhal için hastanenin yolunu tutum.

Kaçkar Devlet Hastanesine gitme adına Ardeşen'de minibüs durağında bekleyen dolmuşlardan birine bindim ve kalkış saatini beklemeye başladım. Bu saatten sonra meydana gelen olaylar tamamen başımdan geçmiş ve bire bir tecrübe ettiğim olaylardır.

Sabah saat 8:15 civarı. Ardeşen  21 Nolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifine ait bir dolmuşta oturmaktayım ve varış noktam Pazar Hamidiye Köyündeki yerleşkesinde hizmet veren Kaçkar Bölge Hastanesi. 21 Nolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üyesi minibüs şoförü kendisine ayrılan zaman dilimini beklemekte. Bu esnada yolcular durak noktasına yay olarak gelerek minibüste boş olan yerlere oturarak bazıları ( her kes değil) gitmek istedikleri güzergahla ilgili ücretlerini şoföre uzatarak para üzerini almakta, bende bu ücret ödeyen kafile içindeyim. Minibüs ana durak olarak belirlenen Ardeşen Belediyesi ve Ardeşen Halk Eğitim Merkezi Arasındaki noktadan  hareket eder ve Ardeşen şehir içi güzergahında seyir haline girer (Ardeşen'i bilenler için yazıyorum)  henüz 10 metre gitmemişiz ki Belediye önünde, İş Bankası Önünde, Akbank Karşısı Köprü üzerinde, Kaymakamlık trafik lambalarını geçer geçmez lamba dibinde, PTT karşısında, Ardeşen Turizm Fakültesi durağında, Trafo durağında, (inanın abartmıyorum) Yavuzselim kavşağında, eski imam hatip kavşağında, lise girişinde, sanayi sitesinde ve Ardeşen çıkışı köprü üzerinde el eden tüm yolcuları dur, kalk yaparak alan minibüs şoförüne sordum kardeşim indi bindi 2.5tl sen şehir içinde dur kalk yaparak her bir yolcu için 5tl mazot yaktın zaten. Şoför hiç geciktirmeden şunu saffetti" Abim İşimiz Bu" dedim ki helal olsun. Bide şu detayı atlamamak gerek gerek durak ta gerekse yol üzerinde binen yolcuların çoğu ulaşım ücretlerini ya tam inerken yada inecek var deyip kapı açılınca şoförün zaman kaybetmesi için, üstelik 2.5tl için 100-200tl uzatarak verme huyu dikkatimden kaçmadı.

Ben ulaşmak istediğim yere Pazar Hamidiye Köyündeki yerleşkesinde hizmet veren Kaçkar Bölge hastanesine gelmiş ve araçtan inmiştim. Hastalığımla ilgili gerekli tahkikler yapıldıktan sonra tahlil sonuçları için öğleden sonra randevu verilince yeniden Ardeşen'e geçmem gerekti.

Kaçkar Bölge Hastanesinin çıkış kapısının karşısındaki minibüs durağına gittim ve hali hazırda kalkış saatini bekleyen minibüse bindim. Başka bir araç ve şoför. Hareket ettik minibüs dolu ve Ardeşen sınırları içine girdik ve güzergah boyunca arkadan yolculardan yükselen sesleri aynen aktarıyorum. Varış noktası gelen yolcular; lise kavşağı inecek var, eski İmam Hatip Kavşağı İnecek var, Çaykur Çay Fabrikası önü inecek var, fabrika çıkışı inecek var, Gözde İsmar 2 karşısı inecek var, Yavuzselim kavşağı inecek var, trafo inecek var, trafoda lambaları bekledik geçer geçmez inecek var, Carfursa İnecek var, Orta cami önü inecek var, PTT inecek var, Jandarma önü inecek var, Akbank önü inecek var, Gözde İsmar1 önü inecek var. Demek istediğim şu dolmuştan inen yolcuların indikleri iki nokta arasında 5 metre adımda 20 adım yok. Birde yolcu binme esnasında art arda bekleyen iki kişi ille de minibüs ayağımın dibine kadar gelsin mantığında bekliyor, iki adım atsa dolmuşa binebilecek mesafede iken, bekliyor ve şoför hareket edince el kaldırıyor, minibüs dursun diye. Allah aşkına şoför bey ben yolcu olmakla birlikte gerildim. Siz nasıl sabrediyorsunuz diye sordum. Şoför "Abim İşimiz Bu" demez mi.

Bakın bu sistemde midibüsün her dur kalk yapışında mazot yakışı ikiye katlanmakta, fren balataları aşınmakta ve erken bitmekte, her bir noktada uygun yer bulama adına trafiği kollamak zorunda ve bu karmaşa esnasında sizin uzattığınız 200tl den 2.5tl veya 3.5tl alıp üzerini size saygı ile uzatmak zorunda.

Ben bu koşullarda çalışan Minibüs esnafını gördükten sonra onlara olan ön yargım değişti. Onlar gerçekten takdire şayan kişilerdir.

Ben yolcu koltuğunda olmasaydım inanın bu denli sinir harbine katlanamazdım. Sizleri Tebrik ediyorum.

Şehir içinde her noktada dur kalk olmaz belli yerlerde duraklar olmalı ve vatandan bu duraklarda binip bu duraklarda inmeli, yolcu ve minibüs esnafı bu duraklar haricinde yolcu indirip bindiremeyeceğini bilmeli, nu uygulama daha güvenilir bir trafik, toplu taşımada düzen, hızlı ve güvenli ulaşımı beraberinde getirecektir.

 

Her şeyden öte; Göstermiş oldukları sabır ve hizmet kalitesinden dolayı; S.S Rize Ardeşen Minibüsçüler 21 Nolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı, çalışanları ve özellikle tüm şoförlerimizi cani gönülden kutlar ve tek tek tebrik ederim.

ARDEŞEN GAZETECİLER DERNEĞİ BAŞKANI

Salih NAVDAR

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Pazar Belediyesi     2019-11-25 Ardeşen Koparatif Başkanı Sayın İbrahim Memoğlu Yaptıklarını Görüyoruz Başkanım Ardeşen Minibüsçüler Koparatifi Herşey Sen Geldikten sonra başladı herşey senle oldu gönüllerin başkanı senin gibi başkan her yere lazım sen tam bir hizmet adamısın Çayeli yolu üzerinde bekliyordum son nöbet aracı Çayeliye girmedi başkanı aradım dediki doğrudur girmedi dedi taksi tutun Ardeşene gelin ücretinizi biz vereceğiz dedi taksi durağına gittim taksiye bindim ardesene geldim ücreti başkan ödedi helal olsun????????
Hasan     2019-11-25 Biz Ardeşen Ardeşen olalı böyle hizmet görmedik herşey İbrahim memoğlu sayesinde Ardeşen 21 Nolu minibüsculer koparatifi başkanı seni çok iyi anlıyoruz helal sana Ardeşen gurur duyuyor senle
Fırtınalı     2019-11-22 Düz hat belediye otobüsüyle yapılmalı, iç hat özel dolmuşlarla. Böylece bizde yürümeyiz. Herkes kendi tarafından bakarsa herkes haklı. Ama halk olarak bakarsak belediye hatalı. Bence dolmuşçu gözüyle bakmaktan ziyade halk gözüyle bakarak özellikle rize gibi aşırı yağmur alan ve ulaşımın bu kadar zor olduğu bir ilçeyi düşünürseniz, sitem etmeniz gerekn yeri daha net görürsünüz. Benim dayılarım da dolmuşçu eniştelerimde. Saygılar
Fırtınalı     2019-11-22 Salih bey güzel hoş bir yazı oldu elinize sağlık. Trabzon gibi bir yerde ktüden meydana giden bir dolmuş en fazla 9 yolcu aldığı halde her 100 metrede bir durkalk yapıyor o trafikte ve o rampada hemde yarı fiyatımıza. Araçların neden küçük olduğunu hiç düşündünüzmü. Araç durkalk yapsın rahat diye az adam az yakıt felsefesi var. Bide ben ineceğim yerden 100 metrede geride inecem ve o soğukta en az 600 700 metre yukarıya doğru çıkacam. Bencede dediğiniz gibi belediye otobüslerine dönmesi gerek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"