ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE

Trabzon Zerdava Dereneği nin yaptığı çalışmalar netice almaya başladı.yakın zamanda trabzonda kurulan ve gen haritaları dahil bir çok biyolojik özellikleri araştırılan köpek." JAKEM" JANDARMA AT VE KÖPEK EĞİTİM MERKEZİ KOMUTANLIĞI tarafınca eğitime tabi tutularak,devletin hizmetine alınacak. eğitime tabi tutulacak

ZERDAVA
ZERDAVA
Advert
Haberin galerisi için tıklayın!

HABER: SERDAR KUTANİS-TURKLAZ

Diğer bir çok köpek ırkı var iken Trabzon zerdava nın seçilmesindeki temel nedenleri, tarihi ve biyolojik özelliklerini dernek başkanı Serdar ERGÜN şöyle açıklıyor.

Trabzon Zerdeva Köpeğinin tarihçesi çok net bilinmemekle birlikte Trabzon, Tonya ilçesi ile ilgili kaynaklarda adı çok geçen bir ırk. Tonya ile ilgili en yakın kaynaklar 16. yüzyıla dayanmakta ve bu kaynaklarda Zerdeva köpeğini son derece kavgacı ve sert insanlar olan Tonya’lıların “kapı köpeği” tabir ettikleri bu orta boy, kahverengi, dik kulaklı ve son derece cesur köpekleri besledikleri ve bir alarm köpeği olarak kullandıkları belirtilmekte. Bekçiliğinin yanı sıra çetin dağ koşullarında domuz ve ayı gibi yabani hayvanların avında da kullanıldıkları vurgulanmakta.

YÜRÜYÜŞ ŞEKLİ/HAREKET:

Enerjik, serbest ve rahat. Hareket sırasında bacaklar paralel olmalıdır. Tırıs bu ırkın doğal yürüyüş şeklidir.
TÜYLER:
Kıl: Kafada ve gövdede kuyruğa doğru saçaklanan kısa kıllar bulunur.
Renk: Kabul edilen renk koyu kahverengi, vücudun bacak, göğüs altında beyaz benekli, kuyruk ucunda düz beyaz olacak şekilde kahverengidir. Renk, vücutta özel bir dağılıma sahiptir.
Kafası tamamen kahverengidir, ancak bazı durumlarda dudaklarda bazı beyazlıklar görünebilir; bununla beraber bu beyazlıklar uzun değildir ve tercih edilmez. Gövdede dirseklere, yan kısımlara ve baldırlara kadar kaplayan, bazen arka diz içlerine kadar ulaşan kahverengi bir eyer bulunur. Beyazlıklar gövdenin altında ve arka bacakların alt kısımlarında göğsü, ön kısmı ve bacakları kaplayarak bir halka oluşturabilir. Tüm beyaz kısımlarda, kuyruk ucu hariç kahverengi benekler bulunur. Boyunda beyaz halka kabul edilir, ancak pek tercih edilmez.
Bu cinsin benzersiz özelliği, ikinci kısmında uca kadar %30 ila %50 saf beyaz olan kuyruğudur. Aynı ölçülerde kahve-beyaz benekli de olabilir ancak çok tercih edilmez.
Başka hiçbir renk kabul edilmez.
Boyut ve Ağırlık:
Erkek: 45 – 50 (+ - 3 cm)
Dişi: 40 – 45 cm (+ - 3 cm)
Ağırlık: Köpek boyutlarıyla orantılı ve genel olarak 18 – 25 kg.
KUSURLAR: Yukarıda belirtilen noktalardan farklı olan herhangi bir şey, kusur olarak düşünülmelidir ve kusurla birlikte ciddiyet, derecesi ve köpeğin sağlığı ve refahı ile geleneksel işlerini gerçekleştirebilme becerisi üzerindeki etkisiyle orantılı olarak düşünülmelidir.

GENEL GÖRÜNÜM:
Orta büyüklükte, güçlü, ancak ağır olmayan ilkel türde spitz köpeği. Takoz şeklinde kafası pürüzsüzdür, kırışıklık yoktur ve kulakları diktir.
Göğsü dirseklerine uzanacak şekilde iyi gelişmiştir. Kuyruğu neredeyse bir halka oluşturacak şekildedir, ancak hiçbir zaman iki halka oluşturmaz.
Olağanüstü derecede rahat, doğal ve enerjik hareketlere sahip bir köpektir.
Kafasındaki ve gövdesindeki tüyler kısadır, kuyruğundaki tüyler daha yoğundur, kuyruk rengi ise her zaman son kısmı beyaz, geri kalanı kahverengidir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"