ÖZDEMİR;BRANŞLARIMIZ TAMAMEN DOLUDUR

Arhavi Devlet Hastanesi Başhekimi Metin Özdemir'den "Arhavi Devlet Hastanesinin Uzman Hekim Kadrosu" Hakkına Açıklama Yapıdı

ÖZDEMİR;BRANŞLARIMIZ TAMAMEN DOLUDUR
ÖZDEMİR;BRANŞLARIMIZ TAMAMEN DOLUDUR
Advert

Metin Özdemir ARHAVİ BASHEKİM ile ilgili görsel sonucu

 

Sevgili Arhavililer,
Daha önce de gerek sosyal medyadan gerekse de birebir dialogla anlatmaya çalıştığım bir husus var. Arhavi Devlet Hastanesinin uzman hekim kadrosu. Maalesef yıllardır anlatmamıza rağmen insanlarımızı bir türlü ikna edemiyoruz.
Sağlık bakanlığı hastaneleri 5 gruptur.
1.grup A grubu Eğitim ve Araştırma Hastaneleri
2 . B grubu il hastaneleri
İl hastaneleri il nüfusuna bakılmaksızın her ilde bulunan tam teşekküllü hastanelerdir.
3.C grubu güçlendirilmiş ilçe hastaneleri
Hopa devlet hastanesi bu statüdedir. Bu hastaneler il merkezine ve komşu ile uzak bölgelerde kurulan ilave branşlarla güçlendirilmiş ilçe hastaneleridir. Hopa sağlık bakanlığınca hudut ilçesi olması, gümrük olması, ve liman dolayısı ile yabancı uyruklu insanların yoğunluğu nedeniyle tercih edilmiştir. Zira 24 bin nüfusla Hopaya asla C grubu hastane kurulmazdı.
4.D grubu ilçe hastaneleri
Arhavi, Borçka, Şavşat, Yusufeli gibi ilçelerimizde olan hastaneler.
Bu hastanelerde 6 branş standart olarak bulunur.
Bunlar,
İç hastalıkları,
Genel cerrahi,
Kadın hastalıkları ve doğum,
Çocuk sağlığı ve hastalıkları,
Anestezi ve reanimasyon,
Aile hekimliği
Şu an itibari ile hastanemizde bu branşlar tamamı ile doludur. Bunların haricinde tam zamanlı ve kadrolu ilave ekstra bir branş atanması mümkün değildir. Atama yapılabilmesi için ya bakanlığımızın hastanemizin statüsünü değiştirip C grubuna yükseltmesi yada Tüm Türkiyede D grubu hastanelere ilave branşların kadrolarını açması gerekmektedir. Zira sırf Arhaviye özel mevzuat çıkartılamaz. Bu işin hastane başhekimliği ile, müdürlüğü ile, il sağlık müdürlüğü ile , yerel siyasi güçlerle, sivil toplum kuruluşları ile bir ilgisi bulunmamaktadır.
5.E grubu hastaneler
Bunlar bünyesinde sadece Aile hekimliği uzmanı olan hastanelerdir
Murgul ve Ardanuç hastaneleri bu statüdedir.
Birde sık olarak gündeme getirilen hastanemizin tıbbi cihaz sorunu ile ilgili açıklama yapayım.
Hastanemizin tıbbi cihaz gereksinimini sağlık bakanlığı düzenlemektedir. Sağlık bakanlığı hastane rollerine göre tıbbi cihaz planlaması yapmaktadır.
Hastanemizde son model Doppler renkli ultra sonografi cihazı bulunmaktadır. Bu cihaz daha düşük bir model cihaz verilecekken sırf benim Ankaraya giderek şahsi çabamla ödenek çıkartarak aldırdığımız son model bir cihazdır. Şu anda Kadın hastalıkları ve doğum uzmanımızca kendi branşı ile ilgili olarak kullanılmaktadır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bulunan hastanelerde USG cihZı zorunlu olarak bakanlıkça tahsis edilmektedir Bu cihaz ile batın ve diğer usg tetkiklerinin yapılabilmesi için radyoloji uzmanına ihtiyaç vardır. Hastanemizde kadrosu bulunmadığı için en yakın Hopa DH ne hastalarımız yönlendirilmektedir.
Birde tomografi ve MR meselesi var. Tomografi için ilçe nüfusunun en az 100 bin, MR içinde 250 bin olması gerekmektedir. Zira bu cihazlar çok fiyatlıdır. En basit tomografinin fiyatı 500 bin dolar, en basit MR cihazının fiyatı ise 2,5 milyon dolardır. Bu cihazların hiç çekim yapmasanız bile aylık bakım fiyatları 50 bin tl civarındadır. Bu yüzden her ilçeye kurulması mümkün değildir.
Hopanın nüfusu 24 bin orada niçin tomografi var diye sorarsanız onun da cevabını vereyim. O cihaz bağış yolu ile alınmıştır. Bağışı yapan Borçkalı iş adamı İsmet Acardır.
Lütfen bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup kırıcı, dökücü eleştirilerde bulunmayalım.
Ben Arhaviliyim ve Arhavinin menfaatleri için her kulvarda bütün gücümle mücadelemi vermekteyim.

Metin Özdemir
Arhavi Devlet Hastanesi Başhekimi

Metin Özdemir ARHAVİ BASHEKİM ile ilgili görsel sonucu

HABER: ARHAVİ YALIN HABER

ARHAVİ DEVLER HASTAHANESİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZERDAVA
ZERDAVA "LAZ KÖPEĞİ" DEVLETİN EMRİNDE
CANAN KARATAY
CANAN KARATAY "ÇAYI ŞEKERSİZ İÇİN"